Barwienie jajek – domowe sposoby

Przygotowanie Wielkanocy wiąże się przede wszystkim z dekorowaniem jajek. Malując jajka można zrobić, to w naturalny sposób, nie kupując sztucznych barwników. Barwienie jajek w naturalny sposób jest świetną zabawą dla całej rodziny.

Barwienie jajek – jak uzyskać poszczególne barwy?

Wszystkie barwniki do malowania jajek można znaleźć w swojej kuchni lub spiżarni. Można je zbierać wiosną, latem oraz jesienią, suszyć je i przechowywać. Do stworzenia jakich kolorów, jakie produkty należy wykorzystać? Oto przykłady:

  • Biały – wystarczy włożyć jajka na parę minut do gotującej się wody i dolać do nich octu
  • Brązowy – aby uzyskać taki kolor, należy użyć esencji z herbaty, świeżych łupin orzecha włoskiego, igieł jodłowych, bądź dużej ilości łupin z cebuli. Można także wykorzystać do tego liście dębu, olchy, a także mocny wywar z kawy.
  • Czarny – by zabarwić jajka na czarno wykorzystać należy do tego młode liście czarnego klonu, kory olchy oraz kory dębu, wygotowanych olchowych szyszek, a także łupin orzecha włoskiego
  • Czerwony – do uzyskania barwy czerwonej wykorzystuje się owoce czarnego bzu, kory kruszyny, łusek czerwonej cebuli, szyszki olchowe, suszone jagody, kwiaty hibiskusa z kilkoma kroplami soku z cytryny, wywaru buraków z kroplą octu oraz wywaru z krokusa.
  • Fioletowy – do tego koloru używa się płatków ciemnej (czarnej) malwy, a także owoców tarniny i czarnego bzu
  • Granatowy – do uzyskania tego koloru potrzebny jest wywar z hibiskusa połączony ze szczyptą soli oczyszczonej lub pokrojone liście czerwonej kapusty z kilkoma kroplami octu
  • Niebieski – wykorzystuje się borówkę czarną, owoce tarniny oraz borówkę amerykańską
  • Pomarańczowy – aby uzyskać ten kolor należy użyć do tego dyni lub soku z marchwi z kroplą octu
  • Różowy – należy użyć rozcieńczonego soku z buraka – im będzie on bardziej rozcieńczony tym kolor różowy będzie jaśniejszy
  • Zielony – aby uzyskać kolor zielony, można użyć do tego szpinaku, szczypiorku, młodego zboża np. żyta, suszonych kwiatów fiołka, wywaru z widłaka, oziminy, młodej trawy, pokrzywy, kory brzozy lub wywaru z jemioły
  • Złoty – by uzyskać złoty kolor jajek można użyć do tego kwiatów nagietka i kurkumy, łupin orzecha włoskiego, łupin cebuli (łupin cebuli musi być więcej, niż łupin orzecha)
  • Żółty – należy użyć do tego kurkumy, curry, kory młodej jabłoni, liście brzozy i olchy, drewno morwy, rumianek, trzcina, suszone kwiaty jaskrów polnych, suche łupinki cebuli oraz igły modrzewiowe.
Matka z córką w trakcie barwienia jajek

Barwienie jajek – jak ze składników zrobić naturalny barwnik?

Wybrane składniki należy wrzucić do garnka, wymieszać z gorącą wodą i pozostawić na 24 godziny. Na następny dzień należy zawartość garnka doprowadzić do wrzenia i gotować około 5 minut. Następnie należy dodać kilka kropli octu i delikatnie wymieszać. Barwnik należy przecedzić przez sitko. W gotowym barwniku do jajek należy zafarbować jajka. Jak barwić jajka? Do wyboru są dwa sposoby – na zimno i na ciepło. Aby zabarwić jajka na zimno, trzeba najpierw je ugotować, a później włożyć do wody z barwnikiem i poczekać, aż woda wystygnie. Drugi sposób, czyli barwienie jajek na ciepło, polega na włożeniu surowych jajek do gorącej wody z barwnikiem i ugotować. Ten sposób bardzo mocno zabarwi jajka. Później wedle uznania, można wykonać wzorki na zabarwionych jajkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *