Bielenie drzew – kiedy bielić drzewa w ogrodzie

Widok pni drzew pomalowanych na biało każdy z nas kojarzy bardzo dobrze. Odkąd sięgamy pamięcią, w konkretnych porach roku pojawiają się w ogrodach, stanowiąc ciekawy akcent ozdobny. Nie wszyscy jednak wiedzą, że bielenie drzew nie ma na celu poprawienie wyglądu ogrodu. Kiedy bielić drzewa i jak przygotować wapno do bielenia drzew? Wyjaśniamy dokładnie cel i prawidłowy sposób w jaki należy to robić.

Co daje bielenie drzew?

Mimo, iż pobielone drzewa prezentują się dość ciekawie, zwłaszcza w przypadku ogrodu z ich dużą ilością, bielenie nie służy celom dekoracyjnym. Po co bieli się drzewa w takim razie? Jest to zabieg mający na celu zapewnić im bezpieczne przetrwanie okresu zimowego. Kiedy podczas panujących mrozów zaczyna świecić słońce, ciemne pnie drzew przyciągają promienie słoneczne i nagrzewają się. Powoduje to ponowne pobudzenie komórek do życia i krążenie soków. Nocą temperatura znów spada i mróz może uszkodzić wybudzone tkanki roślinne. Mogą powstać pęknięcia i rany, które narażą całe drzewo na przemrożenie, a w dalszych miesiącach na choroby czy działanie pasożytów. Bielenie drzew ma działanie profilaktyczne i zapobiega takim przypadkom. Pomalowanie pnia na biały kolor, powoduje odbijanie promieni słonecznych i nie dopuszcza do jego nagrzania. Utrzymuje to znajdujące się pod korą tkanki w stanie zimowego spoczynku chroniąc powierzchnię pnia przed uszkodzeniem. Bielenie pomaga również kiedy przychodzi wiosna, drzewo osłonięte przed słońcem później kwitnie w związku z czym młode pędy i pączki kwiatów nie są narażone na nocne spadki temperatur.

Kiedy bielić drzewa?

Jak się okazuje, nawet osoby przeprowadzające ten zabieg nie zawsze wiedzą kiedy i w jakim celu się go wykonuje. Istnieją błędne przekonanie, że bielenie odstrasza lub zwalcza szkodniki i w związku z tym należy je wykonywać wiosną. Nie jest to jednak prawda i – jak opisaliśmy wyżej – prawdziwym celem bielenia jest zabezpieczenie drzew przed promieniami słonecznymi i mrozem. Kiedy bielić drzewa owocowe? Powinno się to robić przed nastaniem zimy. Najlepszym terminem jest przełom listopada i grudnia – nocami mogą się już pojawić przymrozki, co w połączeniu ze słoneczną pogodą w dzień, może stwarzać zagrożenie. Gdyby doszło do całkowitego lub chociaż częściowego zmycia warstwy wapna (np. pod wpływem deszczu lub śniegu roztapiającego się w dzień) należy ponownie wykonać bielenie. Kiedy przyjdą mrozy, warstwa musi dokładnie pokrywać pień i podstawy konarów.
Oczywiście jeśli przegapimy właściwy moment, dobrze jest mimo wszystko pobielić drzewa w styczniu lub lutym, w tych miesiącach najczęściej występują słoneczne dni w połączeniu z mroźnymi nocami.

Drzewo pokryte mieszanką do bielenia drzew

Jak bielić drzewa wapnem?

Kolejnym często powtarzającym się błędem, jest bielenie drzew przy użyciu farby emulsyjnej. Farba nie tylko nie zapewnia wystarczającej ochrony, ale sama jej obecność jest szkodliwa dla rośliny. Niektórzy w dalszym ciągu korzystają z farby czy to z przyzwyczajenia, czy to z lenistwa. Nie dość, że jest ona podatna na słońce, to jeszcze nie przepuszcza powietrza, co bardzo szkodzi roślinom i może prowadzić do wystąpienia poważnych chorób. Bielenie drzew przeprowadzamy wyłącznie używając mleka wapiennego, otrzymanego przez wymieszanie wapna z wodą. 1 kilogram wapna mieszamy z 5 litrami wody. Jeśli używamy samego wapna, warto dodać do mieszanki czegoś co poprawi jej przyczepność do kory drzewa. Może to być glina lub krochmal ze skrobi ziemniaczanej. Można też kupić gotowe mieszanki, które oprócz samego wapna, zawierają też substancje poprawiające klejenie się roztworu do kory.
Aby poprawnie wykonać bielenie, nie potrzebujemy żadnych specjalistycznych narzędzi. Najwygodniejszy będzie szeroki pędzel do malowania, z miękkim włosiem. Pozwoli to na szybkie i dokładne aplikowanie wapna na powierzchnię drzewa. Najgrubszą warstwę powinniśmy położyć od strony południowej, gdyż to właśnie z niej słońce ogrzewa rośliny najdłużej. Nie musimy się przejmować jeśli warstwa będzie zbyt gruba, jest ona wystarczająco przepuszczalna, żeby powietrze dotarło przez nią do rośliny. W przypadku cieplejszych dni, kiedy pada deszcz zamiast śniegu, należy kontrolować i w razie czego uzupełniać warstwę wapna.

Jakie drzewa bielić wapnem?

Bielenie drzew zaleca się w przypadku wszystkich drzew owocowych, mają one delikatniejszą korę i są bardziej podatne na uszkodzenia związane ze zjawiskami atmosferycznymi. Dodatkowo jeśli dojdzie do uszkodzenia lub przemarznięcia, znacznie ucierpią zbiory owoców z danego drzewka. Bielimy wszystkie najczęściej występujące w ogrodach i sadach drzewa: jabłonie, grusze, śliwy i wiśnie. Możemy też zdecydować się na bielenie bardziej okazałych krzewów owocowych.
Bielenie drzew nie jest jedyną metodą ich ochrony przed zimowymi zmianami temperatur. Sprawdza się też owijanie pni i konarów np. przy pomocy agrowłókniny. Ważne jednak aby miała jasny kolor, aby nie przyciągać promieni słonecznych. Pod żadnym pozorem nie wolno użyć folii plastikowej, może ona doprowadzić do zaparzania roślin i zaszkodzić im bardziej niż sama pogoda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *