Borówka Brusznica – borówka o czerwonych owocach

Odmian borówki jest mnóstwo. Jednak owoce borówki Brusznicy w przeciwieństwie do swojej kuzynki, borówki amerykańskiej, bardziej przypominają żurawinę. Borówka brusznica posiada liczne właściwości lecznicze, które sprawiają, że jest ona coraz bardziej popularna w ogrodach. Ten zimozielony krzew uprawia się zarówno dla ozdoby, jak i czerwonych, soczystych owoców. 

Borówka Brusznica – uprawa w ogrodzie

Borówka Brusznica, inaczej znana jako borówka czerwona to krzewinka, która należy do rodziny wrzosowatych. Osiąga ona zazwyczaj 20-30 cm wysokości z owalnymi, błyszczącymi, zimozielonymi liśćmi. Krzewinka ta kwitnie od maja do lipca, a jej kwiaty są małe, w kolorze białym lub różowym. Późnym latem oraz jesienią na borówce Brusznicy zauważyć można okrągłe, czerwone owoce, przypominające żurawinę. Owoce borówki Brusznicy są jednak bardziej soczyste i słodsze od żurawiny. Średnica owoców wynosi 6-13 mm.

Chcąc uprawiać borówkę Brusznicę, najlepiej posadzić ją w lekko osłoniętych od słońca miejscach, dzięki czemu będzie obficie owocować, jednocześnie nie będąc narażona na wysychanie gleby. Natomiast jeśli zdecydujemy się na posadzenie borówki na nasłonecznionym stanowisku należy pamiętać o jej częstym podlewaniu, ale nie zalewaniu jej. Borówka Brusznica potrzebuje gleby próchniczej, dosyć przepuszczalnej oraz żyznej, gleba taka powinna być także kwaśna – o odczynie pH 3,5-4,5. 

Gatunek tej borówki jest mrozoodporny, nie powinno się odgarniać zimą śniegu z rośliny, który to stanowi naturalną barierę przed chłodem. Przymrozki wczesną wiosną mogą być jednak problematyczne dla młodych roślin, dlatego warto okryć je włókniną. 

Sadzenie borówki Brusznicy

Borówka czerwona może być sadzona jesienią, a także wiosną, wkładając sadzonkę do niewielkich dołków w odpowiedniej ziemi. Dobrym sposobem jest wyłożenie dna dołka kompostem, igliwiem lub żyznym torfem. Za najlepsze sadzonki uważa się dwuletnie rośliny, mające 7-10 cm wysokości. Rośliny sadzi się w rozstawie 20-25 x 33-40 cm. 

Po posadzeniu rośliny zalecane jest ściółkowanie gleby wokół niej, najlepiej materiałem zakwaszającym, jak na przykład kora sosny, igliwie lub trociny. Prócz uzyskania odpowiedniej kwasowości podłoża, ściółka zapobiegnie też zbyt szybkiemu odparowywaniu wody z jednoczesnym ograniczeniem rozwoju chwastów. 

Garść pełna owoców borówki czerwonej

Czerwona borówka – zastosowanie

Borówka ta wykorzystywana jest jako krzew ozdobny, ale także jako krzew owocowy, którego owoce chętnie wykorzystywane są w kuchni. Borówka o czerwonych owocach świetnie wygląda w towarzystwie innych roślin kwasolubnych, jak wrzosy czy modrzewie. Jeśli chodzi o kuchnię, to najczęściej owoce borówki Brusznicy wykorzystuje się do przyprawiania mięs, szczególnie dziczyzny i do tworzenia przetworów. Wykorzystuje się ją także w ziołolecznictwie (zarówno owoc, jak i liść borówki Brusznicy), ponieważ ma wiele właściwości leczniczych – zawiera dużą dawkę witaminy C i A. Owoce borówki są bogate w potas żelazo, wapń, fosfor i magnez.

Borówka Brusznica a żurawina

Tak samo jak żurawina, borówka Brusznica ma kwaśne owoce o czerwonym kolorze. W przeciwieństwie do żurawiny, owoce borówki Brusznicy są jednak bardziej soczyste i bardziej słodkie. Owoce czerwonej borówki są także mniejsze od tych żurawiny. Borówka Brusznica ma małe owoce o jednolitym kolorze, tymczasem żurawina ma owoce duże, o niejednolitym kolorze. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *