Czy można skutecznie odstraszyć kleszcze?

Wyjazd na mazury, spacer po lesie, relaks na łące, to formy wypoczynku jakie wielu z nas bardzo lubi. Niestety każda z nich łączy się z ryzykiem złapania kleszcza. Kleszcze są niewielkimi pasożytami, które wydają się niegroźne. To dość mylące, ponieważ przenoszą one niebezpieczne choroby zakaźne, takie jak borelioza. Jak unikać tych pasożytów? Jak w naturalny sposób je odstraszyć? Jakie rośliny w ogrodzie pomogą w ochronie przed kleszczami?

Jak działają kleszcze?

Kleszcze żywią się zwierzęcą i ludzką krwią. Dzięki krwi kleszcze są w stanie rozwijać się i dojść do pełnej dojrzałości. Ukąszenie przez kleszcza jest bezbolesne, ponieważ ich ślina zawiera substancje znieczulające. Kleszcze, które się wgryzą są w stanie żerować na organizmie przez dłuższy czas zanim się je zauważy. Przez ten okres kleszcz może zarazić nas takimi chorobami jak borelioza, anaplazmoza, babeszjoza, riketsjoza bądź kleszczowe zapalenie opon mózgowych.

Kleszcze – gdzie można je spotkać?

Kleszcze są pasożytami, które pierwotnie żyły tylko w lasach liściastych i iglastych. Dziś są praktycznie wszędzie. Można je spotkać w ogrodach, parkach oraz działkach. Najbardziej lubią miejsca, w których jest dużo cienia i sporo wilgoci. Zazwyczaj koczują pod drzewami, na poboczach ścieżek, a także na obrzeżach łąk. Skąd kleszcze biorą się w ogrodach? Ludzie i zwierzęta przenoszą się na sobie, nie wiedząc o tym, z lasów i parków do miejsc, w których mieszkają ludzie. Kleszcze żerują nie tylko na ludziach, ale również na małych ssakach, gryzoniach, a także gadach i ptakach. Kleszcze bardzo szybko się rozmnażają. Jedna samica składa tysiące jaj i w ten sposób kleszcze pojawiają się na całym terenie. Problem z pozbyciem się kleszczy polega na tym, że są one w stanie przetrwać bez jedzenia nawet dwa lata.

Sposoby na odstraszenie kleszczy

Kleszcze, to szkodniki, które przenoszą wiele chorób, dlatego są tak groźne dla ludzi. Istnieje wiele sposobów na bezpieczne przemieszczanie się po lesie czy spacer przy łące. Jakie są naturalne sposoby na kleszcze? Oto kilka z nich:
Olejki – kleszcze nie lubią niektórych zapachów, dlatego warto ich użyć wybierając się w miejsca, w których pojawiają się te pasożyty. Najlepiej sprawdzają się takie zapachy jak goździka, szałwiowy, tymianku, mięty pieprzowej oraz ze słodkich migdałów. Należy posmarować nimi skórę, a przed tym powinno się je rozcieńczyć.

  • Witamina B – udowodniono, że witamina B zmienia skład potu, który dzięki niej staje się zaporą dla kleszczy. Dlatego w trakcie ciepłych pór roku i przed nimi, dobrze jest zacząć suplementację tą witaminą oraz spożywać pokarmy bogate w nią.
  • Zioła – suszona lawenda, powszechnie stosowana jako odstraszacz moli z szafy, sprawdza się także jako ochrona przed kleszczami, pchłami i muszkami. Tego typu robactwo i nie tylko, nie przepada także za gorzkim smakiem szałwii, świeżą miętą pieprzową oraz za zapachem tymianku.
  • Czosnek – czosnek dodawany do posiłków powoduje, że jedzenie go w dosyć dużych ilościach powoduje, że można wyczuć go w pocie, co zniechęca kleszcze do ataku.
  • Maść rozgrzewająca – duża część takich produktów zawiera w sobie sporą ilość olejku eukaliptusowego, rozmarynu, balsamu peruwiańskiego oraz kamfory, dzięki temu skutecznie odstrasza to komary. Mieszanka zapachów, kiedy pod wpływem ciepła staje się intensywna, odrzuca kleszcze i inne instekty.
  • Ubranie – by uchronić się przed kleszczami w trakcie długiego spaceru po lesie czy przy łące, warto ubrać się w ubrania w jasnych kolorach, założyć na głowę czapkę, długie spodnie oraz bluzkę z długim rękawem.
  • Higiena osobista – pot przyciąga kleszcze, dlatego należy dbać o swoją higienę osobistą. Najlepiej używać bezwonnych kosmetyków, ponieważ te zapachowe mogą wywoływać przeciwny efekt.
Kleszcz na powierzchni liścia

Rośliny odstraszające kleszcze

Za skuteczny środek odstraszający uchodzą wszelkiego rodzaju środki chemiczne. Sztuczne środki zabijają nie tylko kleszcze, ale także różnego rodzaju pożyteczne owady i robactwo, takie jak gąsienice, mrówki, pająki i muchy. Z tego powodu warto jest posadzić w swoim ogrodzie rośliny, które są naturalnymi odstraszaczami kleszczy. Jakie rośliny odstraszają kleszcze?

  • Wrotycz – wydziela zapach, który przypomina zapach kamfory.
  • Tatarak – w jego skład wchodzi głównie azaron, który jest substancją niszczącą komary i kleszcze, przy czym nie jest szkodliwa dla ludzi
  • Czeremcha zwyczajna – niszczy nimfy, dorosłe kleszcze, a także komary i muchy.
  • Kocimiętka – jej kwiaty wydzielają cytrynowy zapach, który jest nieprzyjemny dla szkodników
  • Cebula – kluczowy jest jej proszek, który skutecznie odstrasza robactwo
  • Chrzan – wyciąg z niego jest w stanie nawet zabić kleszcza.

Bardzo dobrze sprawdza się także lawenda, chryzantema dalmatyńska, clematis. Posadzenie takich roślin to naturalny sposób na odstraszenie komarów i innych szkodników. Kleszcze są męczącymi pasożytami, które potrafią zepsuć wyjazd. Z tego względu wybierając się na wakacje czy na długi spacer dobrze jest odpowiednio się do niego przygotować, aby chronić swój organizm przed zarażeniem się groźną chorobą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *