Doniczki ogrodowe idealne do małych i dużych przestrzeni
Donice, to świetne rozwiązanie na udekorowanie i urozmaicenie ogrodu i zielonej przestrzeni. Donice ogrodowe mogą być bardzo różne, a różnice polegają na ich wielkościach, kształtach, a także różnią się materiałem z jakiego są wykonane. Trafić można na donice wykonane z drewna, plastiku bądź innego tworzywa sztucznego. Jak dobrać donice ogrodowe?
Donice ogrodowe, jak dobrać?
Wybierając donicę ogrodową należy przede wszystkim przywiązać wagę do jej wielkości oraz potrzeb jakie ma podczas uprawy. Niektóre z kwiatów potrzebują dużych donic do rozpoczęcia kwitnienia, inne natomiast kwiaty nie przepadają za dużymi donicami i wolą te ciasne, które nie pozwolą im na nadmierny rozwój bryły korzeniowej. Zanim przystąpi się do wyboru i zakupu donicy, należy zwrócić na to uwagę. Donice warto przechowywać po zakończeniu się sezonu letniego. Rośliny pewnych gatunków potrzebują schronienia już przy lekkich przymrozkach, ponieważ bardzo kiepsko je znoszą. Przenoszenie dużych i ciężkich donic może być problematyczne, dlatego warto do takich kwiatów kupować donice, które są lekkie i solidne. Wtedy nawet największe i najwyższe donice nie będą stanowić problemu. Duże rośliny w ogrodzie żyją przez cały rok, ponieważ nie potrzebują większego zabezpieczanie i nie trzeba przenosić je w cieplejsze miejsca. Dla takich roślin dobrze sprawdzą się duże, masywne donice ceramiczne lub drewniane. Ściany takich donic stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed mrozem, co dobrze się sprawdza, ponieważ chroni to korzenie przed mrozem. Donice świetnie sprawdzają się do gustownego zaaranżowania balkonu oraz tarasu.
Donice ogrodowe – rodzaje donic
Rynek oferuje bardzo różne donice ogrodowe. Różnice polegają na kształcie, wielkości, a także materiale z jakiego są wykonane. Wszystko zależy od tego jak chcemy urządzić swój taras, balkon czy ogród. Dzieląc je pod kątem materiału z jakiego są wykonane wyróżnić można:
donice ogrodowe drewniane – tego typu donice wykonane są z drewna, które jest naturalnym i ekologicznym materiałem, z tego powodu będą one pasować do każdej aranżacji. Jest to materiał, który nadaje ciekawego i uniwersalnego klimatu. Drewniane donice ogrodowe świetnie wpasują się w przestrzeń na której znajdą się rattanowe, drewniane lub technorattanowe meble, ławki czy fotele. Sprawdzą się także w mniej klasycznej przestrzeni.
- Donice ogrodowe betonowe – donice wykonane z betonu najczęściej wykorzystywane są w przestrzeniach publicznych. Takie donice w ogrodach przydomowych także są używane, nadają wtedy bardzo nowoczesny charakter aranżacji. Są bardzo wytrzymałe i odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne i czynniki atmosferyczne.
- Donice ogrodowe plastikowe – są to najpopularniejsze donice i osłonki ogrodowe, które dostępne są w wielu kolorach, wielkościach i kształtach. Plastiki są bardzo różne, a ich jakość proporcjonalna jest do ich ceny. Nowoczesne donice wyposażone są w różne dodatki, np. w systemy nawadniające, wkłady.
- Donice ogrodowe kompozytowe – są zrobione z włókien szklanych lub węglowych, które połączone są żywicą syntetyczną. W ich skład może wchodzić także pył kamienny lub drewniane wióry. Świetnie imitują naturalne materiały, takie jak kamień, drewno, metal czy ceramikę. Donice zrobione z tego materiału posiadają różnego rodzaju kształty i kolory.
- Donice z technorattanu – technorattan jest materiałem sztucznym, który przypomina naturalny, pleciony rattan. Ten materiał jest bardzo odporny na wszelkiego rodzaju czynniki zewnętrzne. Z technorattanu dostępne są donice oraz osłonki, które wyłożone są od wewnątrz folią.
- Donice ogrodowe ceramiczne – są to najpopularniejsze donice, które od lat wykorzystywane są do dekoracji.
- Donice ogrodowe stalowe – jest to ciekawe i nowoczesne rozwiązanie donic, które świetnie prezentują się na zewnątrz, ale i we wnętrzach. Stworzone są z blach nierdzewnych i kwasoodpornych, które wykańczane są na błysk, mat, mogą być także szorowane.
- Donice ogrodowe kamienne – ten rodzaj donic jest coraz rzadziej spotykany przez wysoką cenę oraz słabnącą dostępność. Zwolennikami tych donic są przede wszystkim osoby, które są fanami aranżacji w klasycznym stylu.
Doniczki ceramiczne – wady i zalety
Donice ceramiczne znów powracają do łask. Są bardzo praktyczne, a rośliny bardzo dobrze w nich rosną. Jakiś czas temu ceramiczne donice gliniane poszły w zapomnienie. Wyparły je słabe jakościowo pojemniki z tworzywa sztucznego. Donice ceramiczne odeszły w zapomnienie. Na szczęście moda na ceramiczne akcenty powraca. Na rynku pojawia się coraz większy wybór ceramicznych elementów wystroju, każdy wybierze coś dla siebie. Znaleźć można tradycyjne formy, ale także bardziej nowoczesne. Donice ceramiczne posiadają mnóstwo zalet, między innymi wpływają na rozwój roślin, które są w nich posadzone. Jakie zalety i jakie wady posiadają ceramiczne donice? Jedną z zalet jaką cechują ceramiczne donice, to to, że chronią rośliny przed nadmiernym wyschnięciem podłoża oraz chronią je przed zimnem, utrzymują wilgoć, a także utrzymują wilgoć i stabilizują temperaturę. Donice ceramiczne powinny posiadać otwory w dnie, jeśli donica ich nie posiada, można je własnoręcznie nawiercić. Ceramiczne donice są znacznie cięższe od donic ze sztucznego tworzywa. Jest to zaleta, ale i wada. Zaletą jest to, że ciężkie donice są trudniejsze do strącenia czy przewrócenia, ale może też być to wadą dla niektórych osób, szczególnie ze względu na to, że mogą być ciężkie do przeniesienia. Wybierając donicę na zewnątrz należy sprawdzić odporność na działanie czynników zewnętrznych i temperaturę. Przygotowując rośliny do mrozów, należy je osłonić lub przenieść je do cieplejszych pomieszczeń. Donice ceramiczne są odporne na środki chemiczne, ale nie na zniszczenia mechaniczne, dlatego należy uważać na nie podczas przenoszenia i przesadzania roślin.
Doniczki drewniane – naturalne piękno
Na świecie coraz głośniej robi się o zanieczyszczeniu środowiska plastikiem, z tego względu zwiększa się popyt na donice zrobione z drewna. Plastik jest tanim i powszechnym zastępcą drewna. Produkty stworzone z drewna mają mnóstwo zalet i są ekologiczne. Produkty biodegradowalne są coraz bardziej popularne na rynku, a ich ceny stają się coraz bardziej przystępne, choć w dalszym ciągu są droższe od plastikowych. Głównym plusem i argumentem stojącym za drewnianymi donicami jest ich trwałość, która jest bardzo ważna dla obecnych konsumentów. Decydując się na drewniane donice, które są droższe od plastikowych, użytkownik może wymagać wysokiej jakości produktu. Drewniane produkty są twarde, elastyczne oraz odporne, jeśli donice będą odpowiednio impregnowane. Plastikowe donice są tańsze, ale trzeba je dosyć często wymieniać, co nie generuje kosztów i ma negatywny wpływ na ekologię. Dodatkowo drewniane donice, wykonane np. z sosny, świerku lub modrzewia nadają ciekawego odświeżenia ogrodowi i dobrze wyglądają przez cały rok. Ładnie komponują się z drewnianymi meblami ogrodowymi, altanami, płotami osłonowymi oraz drewnianymi elementami w domu. Drewniane doniczki ogrodowe mają też neutralny charakter. Ich wygląd jest naturalny, dlatego nie narzucają się w oczy.
Jak sadzić rośliny w donicach ogrodowych?
Wybierając donice przede wszystkim wagę przywiązuje się do kształtu, koloru, a także uzależnia się wybór od tego jakie rośliny chcemy w nich umieścić. Donica w połączeniu z roślinami, które mają się w niej znaleźć powinny tworzyć estetyczny i nowoczesny duet. Niezależnie od tego czy w donicach mają znajdować się sztuczne czy prawdziwe rośliny, wnętrze donicy powinno być odpowiednio wypełnione. Aby odpowiednio posadzić kwiat, należy:
- Na samym dnie doniczki należy umieścić warstwę drenażu, który może być zrobiony z drobnych kamyków, żwirku, keramzytu.
- Następnie należy wysypać warstwę ziemi urodzajnej lub podłoża dla roślin ozdobnych.
- Rośliny, które rosły wcześniej w innych doniczkach należy przesadzić i obficie podlać.
- Rośliny, które są w pojemnikach należy obsypać ziemią, po to aby znalazły na takiej samej głębokości, na jakiej były poprzednio
- Po obfitym podlaniu, doniczki z kwiatami należy postawić w ocienionym miejscu, do czasu aż się ukorzenią.
- Rośliny należy zasilić nawozem – nie wcześniej, niż po trzech tygodniach
- Rośliny należy regularnie podlewać, ale w taki sposób, aby korzenie nie były zalane przez zbyt długi czas
Donice na tarasie – nowoczesne i eleganckie
Donice, które znajdują się na balkonie czy też tarasie, dodają uroku i ożywiają klimat. Na największe i najciekawsze kompozycje kwiatowe pozwolić sobie można w dużych donicach na taras. Przed letnim sezonem warto jest przyjrzeć się swoim kwiaton i nadać im odpowiednią oprawę, wybrać pasujące donice na taras, doniczki na balkon, które pasują do roślin, a także kwiatów balkonowych. Jak wybrać donice na taras lub balkon? Roślinom i kwiatom charakteru dodadzą duże donice, które powinny być dopasowane do siebie, być w jednym stylu, np. nowoczesnym lub romantycznym, ewentualnie powinny być dopasowane do siebie kolorystycznie, a także podkreślać barwę kwiatów i całą aranżację balkonu. Ważnym aspektem w wyborze roślin jest także budżet jaki chcemy na to przeznaczyć. Ceny doniczek i to ile pieniędzy chcemy na nie przeznaczyć bardzo mocno może wpłynąć na materiał z jakiego wykonane mogą być donice. Donice przede wszystkim powinny być odporne na wpływ warunków atmosferycznych, takich jak wilgoć, mróz, promienie UV. Dodatkowo powinny być odporne na uszkodzenia mechaniczne i bardzo ważna jest ich stabilność, wysokie i lekkie donice mogą być zdmuchnięte przez pierwszy lepszy wiatr. Wybierając donice na taras warto jest zwrócić uwagę na ich rozmiar. Należy go dopasować do rośliny jaka będzie się w nim znajdować. Jeśli będą to rośliny jednoroczne, mogą być umieszczone w mniejszych donicach, ponieważ ich systemy korzeniowe nie rozrastają się aż tak. W przypadku bylin potrzebne będą już większe donice, które będą głębsze i pozwolą swobodnie rozrosnąć się korzeniom roślin. Dla krzewów i małych drzewek należy dobrać donice do ich brył korzeniowych, a w miarę ich wzrostu należy je przesadzać do coraz większych pojemników.