Geowłóknina ogrodowa, rodzaje i zastosowania

Geowłóknina od wielu lat jest stosowana w budownictwie. Jej właściwości sprawiają, że jest nieoceniona zarówno przy budowie domu jednorodzinnego, drogi, jak i ogrodu. Dzięki temu jej popularność w ostatnich latach wzrasta jeszcze bardziej i jest stosowana w coraz większej ilości wszelkiego rodzaju projektów budowlanych. Czym jest i do czego przydaje się geowłóknina w ogrodzie?

Czym jest i po co stosuje się geowłókninę?

Geowłóknina to syntetyczny materiał, przypominający tkaninę. Jest ona wykonana z włókien polipropylenowych lub poliestrowych. Są dwa sposoby ich łączenia w celu powstania materiału. Zgrzewanie, jest mniej efektywną metodą, ponieważ wpływa na obniżenie przepuszczalności wody, co jest dużym minusem na przykład w przypadku zastosowań drenażowych czy ogrodowych. Drugim sposobem jest łączenie mechaniczne, przez przeszywanie lub igłowanie i daje ono dużo lepsze właściwości wodoprzepuszczalne.
cztery rodzaje geowłókniny, różniące się budową i zastosowaniem.

  • Geowłóknina ochronna posiada zwiększoną wytrzymałość na przebicia, w związku z czym jest używana na w instalacjach, w których chroni ich elementy przed uszkodzeniem, umożliwiając równocześnie odprowadzanie wody. Stosuje się ją na przykład przy budowie oczek wodnych w celu ochrony folii wodoodpornej na dnie.
  • Geowłóknina drenażowa wykorzystywana jest, kiedy potrzeba zwiększonych właściwości przepuszczania wody, na przykład przy fundamentach, zbiornikach wodnych czy systemach odwodnieniowych.
  • Geowłóknina filtracyjna używana jest, aby minimalizować wpływ wód gruntowych na grunt oraz filtruje zanieczyszczenia, które mogłyby zatykać wszelkiego rodzaju drenaże czy odpływy.
  • Geowłóknina filtracyjno-separacyjna stosowana jest w miejscach, które ze względu na osiadanie terenu narażone są na odkształcenia. Stabilizuje i rozdziela warstwy podłoża, które na skutek tego osiadania mogłyby się ze sobą mieszać i/lub przemieszczać. Ma to duże znaczenie na przykład przy budowie dróg czy stabilizacji skarp.

Z racji tych wszystkich możliwości zastosowania, geowłóknina jest bardzo przydatna w ogrodnictwie. Firmy ogrodnicze wykorzystują ją przy tworzeniu i realizacji projektów ogrodów dla swoich klientów, a i samemu można skorzystać z jej nieocenionych zalet w swoim przydomowym ogródku.
Geowłóknina do ogrodu używana jest jako podkład pod świeżo zakładane trawniki. Po oczyszczeniu i spulchnieniu gruntu układana jest ona jako warstwa ochronna. Zapobiega rozprzestrzenianiu się chwastów, jednocześnie przepuszczając do gleby zarówno wodę jak i powietrze. Kładziona jest pod trawę z rolki, lub jako podkład pod trawnik siany.
Przy budowie oczek i innych zbiorników wodnych w ogrodzie, geowłóknina chroni folię, która służy za dno zbiornika, chroniąc ją przed uszkodzeniami wywołanymi na przykład przez kamienie, lub rosnące korzenie.
Przy zakładaniu rabat pod kwiaty czy warzywa, geowłóknina ogrodowa sprawdza się jako stabilizacja gleby chroniąca przed zbyt dużymi ilościami wody z opadów atmosferycznych, uniemożliwia rozwijanie się chwastom.
Używana może być również jako ochrona dla samych roślin. Przykładowo zimą, można ją stosować jako warstwę ochronną i owijać rośliny w celu zabezpieczenia przed niskimi temperaturami, zimnym wiatrem czy słońcem.
Geowłóknina jest też niezbędna przy budowie wszelkiego rodzaju ścieżek w ogrodzie. Użycie jej pomiędzy warstwami podłoża a nawierzchnią, która ma być stabilna, pomaga w zachowaniu tej stabilności i zapobiega mieszaniu się sypkich materiałów stanowiących podkład pod ścieżkę. Przy ścieżkach żwirowych czy piaszczystych, użycie geowłókniny zapewnia dłuższą żywotność takich ścieżek, gdyż wyklucza mieszanie się głównej warstwy z podłożem. Ogranicza też powstawanie wgłębień czy kolein.
Przy tworzeniu zielonych dachów lub tarasów, geowłóknina jest idealnym podkładem, który zapewni stabilność podłoża i roślin, aby nie uległy one przesunięciu, chroniąc całą konstrukcję.

Agrowłóknina i geowłóknina przy budowie ogrodu

Co jest lepsze, agrowłóknina czy geowłóknina?

Choć powyżej używamy określenia „geowłóknina”, musimy uściślić, że zależnie od celu, w którym chcemy wykorzystać taką tkaninę w ogrodzie, skorzystamy z agrowłókniny lub geowłókniny. Na czym polega różnica? Geowłóknina używana jest do wszelkich prac związanych z gruntem, czyli budową oczek wodnych, nasypów, ścieżek czy podjazdów, systemów drenażu i wszystkich innych konstrukcji, w których wykorzystywana jest ziemia. Agrowłóknina natomiast jest używana w celach bezpośrednio związanych z roślinami, czyli zakładaniem trawników, zakładaniem rabat (jako ochrona przed chwastami, rozmywaniem terenu, szkodnikami itp.), a także ściółkowaniem gleby, ochroną krzewów i mniejszych roślin przed niskimi temperaturami czy wpływem zjawisk atmosferycznych w zimie. Kiedy więc zastanawiamy się, czy agrowłóknina, czy geowłóknina, powinniśmy najpierw rozważyć jakie działania chcemy przeprowadzić w naszym ogrodzie. Jeśli chcemy od podstaw zbudować komplet rabat i zabezpieczyć je przed chwastami, użyjemy agrowłókniny (lub jej wytrzymalszej odmiany – agrotkaniny). Ale jeśli planujemy stworzyć oczko wodne, czy położyć ścieżki umożliwiające nam poruszanie się np. z taczkami, potrzebujemy geowłókniny, która wzmocni i ustabilizuje podłoże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *