Jabłoń Rajska ozdobna 'OLA’ – fragment raju w ogrodzie
Drzewa owocowe w ogrodzie to klasyka. Większość ogrodników amatorów decyduje się zasadzić je, żeby korzystać z dostępu do własnoręcznie wyhodowanych owoców. Jednym z najczęściej wybieranych są oczywiście jabłonie, jabłka lubią (prawie) wszyscy. Ale nie wszyscy ogrodnicy, zwłaszcza ci początkujący, wiedzą, że są odmiany jabłoni, których zastosowanie jest głównie ozdobne. Dlatego dzisiaj przybliżymy ten gatunek i opowiemy trochę więcej o jednej z odmian: jabłoni rajskiej ‘Ola’.
Kiedy sadzić jabłoń rajską?
Jabłonie ozdobne nie są jeszcze bardziej rozpowszechnione w naszym kraju. Dopiero w ostatnich latach zaczynają zyskiwać popularność wśród ogrodników hobbystów. Ich niezwykle ciekawy, atrakcyjny wygląd, tak różny od tradycyjnych jabłoni, zaczyna przekonywać do siebie coraz większą ilość osób, dla których uroda ogrodu jest równie ważna lub nawet ważniejsza niż uzyskane plony.
Zalety wizualne jabłoni rajskich są niewątpliwe:
- Na wiosnę, zwykle w maju, ale w przypadku niektórych odmian również w kwietniu, jabłonie ozdobne zakwitają ogromną ilością pięknych kwiatów. Najczęściej mają one różowy lub purpurowy kolor (chociaż są odmiany o innych kolorach: jabłoń dzika czy jabłoń niska kwitną na biało). Jabłoń rajska ozdobna ‘Ola’ należy do tej większej grupy. Jej kwiaty są duże (około 4 cm) i mają intensywnie różowy kolor. Przez około dwa tygodnie pokrywają całą koronę drzewa, tworząc niezwykle piękny widok. Po tym czasie większość płatków opada, odsłaniając równie ładne liście.
- Liście jabłoni ozdobnych pojawiają się krótko po zakwitnięciu kwiatów, początkowo są przez nie zasłonięte i dopiero po opadnięciu płatków odsłaniają swoją urodę. W pierwszej fazie po pojawieniu się mają ładny oliwkowozielony kolor połączony z lekko purpurowym odcieniem. Gdy znikają kwiaty odcinające je od słońca, liście nabierają pięknej, intensywnej zieleni. Po zakończeniu sezonu letniego i nadejściu jesieni ponownie zmieniają kolor, tym razem na miedzianoczerwony.
- Owoce jabłoni ozdobnych to niewątpliwie ich największa zaleta wizualna. Są one dużo mniejsze niż powszechnie znane jabłka, bo osiągają tylko 3 cm średnicy. Zaraz po pojawieniu się mają żółtą lub miejscami przechodzącą w pomarańczową barwę. Pod koniec lata zmienia się ona na mocną czerwień i taka już zostaje aż do ich opadnięcia. I tu właśnie ujawnia się kolejna zaleta jabłoni rajskich – ich owoce utrzymują się na gałęziach nawet do końca zimy. Efektem tego jest drzewko pokryte dużą ilością drobnych, ładnych owoców o ciepłym kolorze przez większość roku – bez wątpienia bardzo atrakcyjny element ogrodu.
Rajska jabłoń ‘Ola’ może być sadzona, kiedy tylko ziemia w ogrodzie nie jest zbyt zmarznięta, czyli znaczną większość roku. Najlepiej czuje się posadzona w żyznym, przepuszczalnym podłożu o umiarkowanej wilgotności, np. piaszczysto-gliniastym. Odczyn podłoża pod to drzewko powinien być lekko kwaśny, mieszczący się w przedziale 5-6,5 pH.
Wymaga dużo słońca, więc miejsce, które dla niej wybierzemy, musi być oświetlone przez promienie słoneczne przez przynajmniej kilka godzin dziennie. Jabłonie ozdobne posadzone w zacienionych stanowiskach mniej owocują, szybciej gubią kwiaty, liście i owoce, co całkowicie niszczy cel, w jakim jest wybierana do ogrodu – dla ozdoby.
Posadzona w dobrym miejscu i odpowiednio zadbana, jabłoń ozdobna ‘Ola’ może dorosnąć nawet do 5 metrów wysokości. Korona o kulistym, lekko spłaszczonym kształcie osiąga zbliżoną do tego wymiaru szerokość. Ich ogromną zaletą jest to, że mimo dużej ilości kwiatów, liści i owoców nie zacienia okolicy, gdyż jej korona jest ażurowa i przepuszcza je. Jest więc doskonałym elementem kompozycji ozdobnych, dzięki temu, że nie odcina dostępu światła dla otaczających ją roślin.
Jabłoń rajska Ola – uprawa
Bardzo mocnym argumentem za wybraniem rajskiej jabłoni – oprócz niesamowicie ciekawego wyglądu, jest jej wysoka odporność na niskie temperatury. Znosi nawet mrozy do -30°C, bez problemu przetrzyma więc nawet najsroższe zimy w naszym klimacie.
Podlewanie jabłoni ‘Ola’ powinno być regularne, gleba powinna być cały czas wilgotna, szczególnie w okresie wysokich letnich temperatur. Trzeba jednak uważać, że nie można przesadzić z ilością wody, gdyż zbyt przemoczone podłoże może spowodować pojawienie się chorób grzybowych i gnicie korzeni.
Nawożenie – jabłoń ozdobna ‘Ola’ najbardziej skorzysta, kiedy podamy jej nawóz na wiosnę i w lecie. Wiosną najbardziej zalecany będzie nawóz o dużej ilości azotu, co wzmocni wzrost drzewa i ilość owoców. Latem najlepiej sprawdzi się nawóz zawierający duże ilości fosforu i potasu, co nie tylko odżywi, ale pomoże przygotować drzewko na chłodniejsze miesiące.
Przycinanie – jeśli dysponujemy dużą przestrzenią w ogrodzie, możemy w ogóle nie przycinać rajskiej jabłoni. Otrzymamy dzięki temu bujną koronę o ciekawym, nieregularnym kształcie. Jeśli preferujemy bardziej „czysty” wygląd drzewka możemy na wiosnę lub – najpóźniej na początku lata wykonać cięcie nadające jej interesujący nas kształt.
Jabłoń ozdobna ‘Ola’ to nie tylko piękny dodatek do ogrodu. Owoce nie są zbyt dobre, jeśli spożywać je na surowo, ale doskonale nadają się na przetwory czy do kandyzowania. W obliczu tylu zalet nie sposób nie przemyśleć posadzenia rajskiej jabłoni w swoim ogrodzie.