Jadalne kwiaty ogrodowe
Mało kto wie, że kwiaty mogą być nie tylko ozdobą ogrodu, ale również ozdobą…talerza! W naszym kraju wiedza, że niektóre rodzaje kwiatów są jadalne, nie jest powszechna. I to mimo tego, że popularny kalafior, to przecież kwiat. Ale te ładniejsze, kolorowe, z ozdobnymi płatkami, też nadają się do jedzenia. Oczywiście nie wszystkie, część z nich jest nawet silnie trująca. Jednak sporo gatunków kwiatów, które możemy mieć w swoim ogrodzie, może być – nie tylko atrakcyjną wizualnie, ale i smaczną – częścią posiłku. Jakie kwiaty są jadalne i jak je uprawiać?
Jakie kwiaty ogrodowe są jadalne?
Jedzenie kwiatów może wydawać się dziwne dla większości z nas, jednak kiedy odważymy się spróbować, szybko przekonamy się, jak dobre są jadalne kwiaty. W przygotowywaniu posiłków mogą być wykorzystywane – zależnie od gatunku – same płatki kwiatu lub całe kwiaty. Ich smaki mogą być najróżniejsze, od delikatnych kwiatowych do mocnych o posmaku pieprzu lub cebuli. Część kwiatów popularnie wybieranych do ogrodów ozdobnych również nadaje się do jedzenia. Jest więc całkiem możliwe, że macie już kwiaty jadalne w ogrodzie i nawet o tym nie wiecie.
- Fiołek wonny – popularnie zwany bratkiem, jest bardzo częstym elementem rabat kwiatowych, ze względu na bardzo atrakcyjny wygląd. Może też być dobrym dodatkiem do posiłku, w przeszłości jego listki były często kandyzowane w cukrze, dziś najczęściej jest elementem sałatek, ma lekko miętowy smak.
- Nagietek lekarski – piękne, złoto pomarańczowe kwiaty od wielu lat wykorzystywane w lecznictwie. Posiada bardzo wiele właściwości zdrowotnych: działa przeciwzapalnie, sprawdza się przy kontuzjach i stłuczeniach, a nawet działa kojąco na pieczenie oczu. Z racji swojego lekko pikantnego smaku, sprawdza się też bardzo dobrze jako element potraw.
- Ogórecznik – zwykle traktowany jako chwast, ma jednak wiele właściwości sprzyjających zdrowiu, więc – w przeciwieństwie do Polski – w wielu krajach jest chętnie uprawiany. Delikatny posmak ogórka i słodycz, czynią go świetnym dodatkiem do sałatek i deserów.
- Cukinia – nie tylko jej owoce są jadalne i smaczne. Również kwiaty cukinii mogą znaleźć zastosowanie w naszej kuchni. Duże, lekko słodkawe, sprawdzają się zarówno jako część sałatki, jak i dodatek do różnego rodzaju mięs, mogą też być usmażone w panierce lub faszerowane.
- Róża – jeden z najwyżej cenionych i najczęściej wybieranych kwiatów do ogrodu. Przepiękne kwiaty w wielu kolorach są prawdziwą ozdobą ogródków. To właśnie z ich płatków robi się konfiturę, którą spotykamy na przykład w pączkach. Z racji swojej słodyczy używane są najczęściej jako dodatek do ciast i deserów. Płatki wszystkich gatunków róż są jadalne, choć lepiej sprawdzają się te o mocniejszym zapachu.
- Nasturcja – smak tych pięknych, żółto-pomarańczowych kwiatów może zaskoczyć – jest bardzo zbliżony do rzeżuchy lub rzodkiewki z delikatnym kwiatowym posmakiem. Lekko pikantny, doskonale uzupełnia sałatki, a młode pąki kiszone w occie z solą stosowane są jako zamiennik kaparów.
- Begonia – kwiaty begonii są bardzo cenione wśród ogrodników z racji bardzo ładnych, delikatnych płatków w różnych, wspaniałych kolorach. Płatki te są również smaczne, z racji dużej zawartości kwasu szczawiowego są kwaskowate, więc odświeżą smak słodkich deserów lub intensywnie przyprawionych mięs.
- Lawenda – znana głównie ze względu na bardzo przyjemny, kojący zapach. Ale węch nie jest jedynym zmysłem, który doceni właściwości tych kwiatów. Ich smak ciężko porównać do czegokolwiek innego, najlepiej można go opisać jako kwiatowy i lekko słodki. Z racji swojego aromatu nadaje się zarówno do dań wytrawnych jak i deserów.
- Mniszek lekarski – czyli znany wszystkim mlecz. Traktowany jako chwast, ale z jego płatków można zrobić syrop, przypominający miód. Kwiaty mniszka są smaczne, lekko słodkie, mogą być dodatkiem do ciast i deserów, ale też zup i sałatek.
- Liliowce – kwiaty ozdobne cenione w naszym kraju za intensywne kolory, w krajach azjatyckich od wielu lat używane w kuchni. Jego płatki są słodkawe, delikatnie pikantne, mogą więc sprawdzić się zarówno jako element deseru jak i głównego dania.
Jak uprawiać i bezpiecznie spożywać kwiaty jadalne?
Wymienione wyżej jadalne kwiaty ogrodowe to tylko część gatunków nadających się do uprawy w ogrodzie i zastosowania w przygotowaniu potraw. Aby jednak upewnić się, że spożywane przez nas kwiaty czy płatki nie wywołają nieprzyjemnych konsekwencji, musimy pamiętać o paru szczegółach:
Większość roślin o jadalnych kwiatach lubi słońce, więc przy sadzeniu ich musimy tak dobrać miejsce, aby nie były w cieniu drzew ani zasłonięte przez inne, wyższe rośliny. Zapotrzebowanie na światło słoneczne i wymagana jakość podłoża muszą być wzięte pod uwagę, przy doborze roślin.
Podczas pielęgnacji jadalne kwiaty z ogrodu nie mogą być opryskiwane żadnymi substancjami chemicznymi. Pestycydy czy herbicydy mogą być śmiertelnym zagrożeniem dla naszego organizmu. Używamy też wyłącznie naturalnych nawozów, jak kompost czy suszony obornik.
Upewnijmy się, że kwiaty rośliny, którą sadzimy, na pewno nadają się do spożycia, niektóre kwiaty są silnie trujące i nie należy ich jeść.
Jeśli nasz ogród graniczy z drogą, po której jeżdżą samochody, posadźmy rośliny o jadalnych kwiatach w przeciwnym końcu ogrodu, oczywiście pamiętając o odpowiednim nasłonecznieniu.
W większości przypadków do spożycia nadają się tylko płatki, sprawdźmy dokładnie informacje na temat wybranych przez nas kwiatów. Nie należy też przesadzać z ilością wykorzystywanych płatków, w zbyt dużych ilościach mogą wywoływać biegunki.
Nie decydujmy się na jedzenie kwiatów z niepewnych źródeł. Jedynie te kupione specjalnie w tym celu lub wyhodowane przez nas samych w odpowiedni sposób są bezpieczne.