Jagoda kamczacka – wszystko co musisz wiedzieć

Owoce jagody kamczackiej są bardzo zdrowe, a sama roślina nie jest trudna w uprawie. Mimo tego nie jest ona tak popularna w ogrodach, jak borówka amerykańska. Na szczęście łatwa uprawa, niewymagająca specjalnych zabiegów, a dodatkowo wysoka odporność na mróz sprawiają, że z roku na rok jagoda kamczacka jest coraz częściej widywana w ogrodach. 

Jagoda kamczacka odmiany

Suchodrzew jadalny, znany nam pod nazwą jagoda kamczacka, to roślina długowieczna, którą cechuje łatwa uprawa. Wegetuje ona wcześnie, a pierwsze pąki kwiatowe można obserwować na krzewie już w marcu. Swoją popularność dopiero zyskuje w polskich ogrodach, jednak już teraz zakupić można różnorodne odmiany tej rośliny. Jednak jakie są najsmaczniejsze odmiany jagody kamczackiej

  • Dlinnopłodna – to wczesna odmiana wywodząca się z Rosji. Owoce są duże, słodkie i smaczne, bez wyczuwalnej goryczki charakterystycznej dla większości odmian jagody kamczackiej.
  • Sinogłaska – to średniowczesna odmiana wywodząca się z Rosji. Owoce mają cylindryczny kształt, są duże i wydłużone.
  • Czelabinka – wywodzi się z Rosji. Owoce mają kształt gruszki i dojrzewają na początku czerwca. Posiadają intensywny, siny nalot. 
  • Wołoszebnica – wywodzi się z Rosji. Owoce tej odmiany są ciemnogranatowe, o owalnym kształcie. Są bardzo smaczne. 
  • Atut – wywodzi się z Polski. Owoce są duże, lekko wygięte, bardzo aromatyczne i słodkie w smaku. 
  • Wojtek – wywodzi się z Polski. Owoce tej odmiany są bardzo smaczne i często wykorzystuje się je do deserów.
  • Zojka – wywodzi się z Polski. Owoce są uznawane za jedne z najsłodszych odmian i często wykorzystuje się je do przetworów. 
  • Ruben – to odmiana późna, a jej owoce są bardzo smaczne i słodkie. Często porównuje się smak owoców odmiany Ruben do smaku borówki amerykańskiej.

Jagoda kamczacka uprawa

Chcąc mieć w swoim ogrodzie jagodę kamczacką, warto nieco wcześniej rozejrzeć się za odpowiednim miejscem w ogrodzie do jej posadzenia. Jak sadzić jagodę kamczacką? Na początek najlepiej wybrać odpowiednie stanowisko. Jagoda kamczacka lubi stanowisko słoneczne, w takim też najlepiej rośnie. Odpowiednie miejsce będzie też takie, które jest lekko zacienione. Uprawa jagody kamczackiej jest bardzo prosta, bowiem urośnie ona na każdej glebie. Najefektywniej jednak będzie posadzić ją na żyznej glebie o lekko kwaśnym pH (5,5-6,5). Najlepiej posadzić krzew jesienią lub wiosną. Warto przed posadzeniem odchwaścić teren, a także wysypać nawóz i wymieszać go z wierzchnią warstwą gleby, w której zamierzamy posadzić jagodę kamczacką. Ziemię pod krzewem warto wysypać korą, dzięki czemu powstrzyma się zbyt szybkie odparowywanie wody i wzrost chwastów. 

Jak wygląda uprawa jagody kamczackiej? Podlewanie krzewu powinno zacząć się wiosną, gdy opady są niezbyt duże. Dodatkowe nawadnianie powinno być stosowane, gdy krzew zaczyna owocować. Po posadzeniu krzewu można go odżywić nawozem mineralnym przeznaczonym do borówki wysokiej. Bardzo dobrą właściwością jagody kamczackiej jest to, że nie trzeba używać do niej żadnych środków ochronnych, ponieważ nie jest atakowana przez choroby, ani szkodniki. Po posadzeniu krzew rodzi owoce po 2 latach, a jego nawożenie jest bardzo proste – co 2-3 lata wystarczy raz użyć nawozu naturalnego. 

Należy jednak pamiętać, że borówka kamczacka nie dojrzewa równocześnie i jej owoce należy zbierać regularnie przez cały sezon. Dorosłe osobniki produkują ok. 3-4 kg owoców.

Jagoda kamczacka, owoce w miseczce

Jagoda kamczacka właściwości

Owoce jagody kamczackiej posiadają wiele witamin i minerałów. Są uznawane jako superfoods. Jagody kamczackie nazywane są owocami wiecznej młodości ze względu na swoje właściwości zdrowotne. W skład jagód kamczackich wchodzą m.in.: związki fenolowe, witaminy: C, A, B; żelazo, magnez, krzem, mangan, miedź, fosfor, a także epikatechiny oraz kwasy organiczne

W medycynie naturalnej stosowana jest do leczenia chorób układu pokarmowego oraz sercowo-naczyniowego. Owoce jagody kamczackiej stosowane są w diecie zapobiegającej anemii.

Obniżają ciśnienie tętnicze, wspomagają trawienie, zmniejszają ryzyko miażdżycy, cukrzycy oraz otyłości. Roślina ta wykazuje także działania antyseptyczne, antywirusowe i antybakteryjne.

Jagoda kamczacka przycinanie

Pielęgnując krzew, warto pamiętać o takim zabiegu jak cięcie jagody kamczackiej. Wykonuje się dopiero w 4-5 roku od posadzenia krzewu. Wykonuje się wtedy cięcie prześwietlające, podczas którego usuwa się najstarsze pędy, połamane, a także nadmiar pędów drobnych. 

Jagoda kamczacka czy borówka amerykańska?

 Bardzo często porównuje się właściwości i uprawę jagody kamczackiej do borówki amerykańskiej. Jednak które z tych dwóch krzewów warto mieć w swoim ogrodzie? Mimo swoich wielu zastosowań i odmian jagoda kamczacka przegrywa na polu z dużo popularniejszą borówką amerykańską, która jest bardziej dostępna, posiada większe sadzonki, a mnogość odmian, a także większe plony oraz smak owoców górują nad jagodą kamczacką. Jednak jeśli potrzebujemy samowystarczalnego, prostego w uprawie krzewu z dobrymi, zdrowymi owocami, warto skusić się na jagodę kamczacką, ponieważ jest ona mniej wymagająca niż borówka amerykańska. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *