Jak dbać o hortensje ogrodowe?

Hortensje nie bez powodu są jednymi z najchętniej wybieranych krzewów ozdobnych. Uprawiane są w bardzo wielu krajach na całym świecie, pochodzą z krajów Azji południowej i wschodniej – Japonii, Korei i Chin. Charakterystyczne i niezwykle urodziwe kwiatostany są wizytówką hortensji i powodem, dlaczego gości ona w tak wielu ogrodach. Atrakcyjny wygląd i różnorodność kolorów zachęcają do posadzenia ich w ramach ozdoby każdej działki.

Jaki gatunek hortensji wybrać?

Spośród bardzo wielu (ponad 70) gatunków hortensji kilka jest szczególnie popularnych w uprawie w naszym kraju. Różnią się one wyglądem i wymaganiami, jakie muszą być spełnione, aby krzew rozwijał się zdrowo i zachwycał pięknymi kwiatami. To jakie hortensje do ogrodu wybierzemy, determinować będzie rodzaj opieki, jaką będziemy musieli dany krzew otoczyć.

 • Hortensja ogrodowa – najpopularniejsza i najczęściej wybierana odmiana. Pierwszy raz w roku kwitnie na początku lata, ale później może kwitnąć powtórnie. Kwiaty rosnące w charakterystycznych, kulistych kwiatostanach barwią się na biało, różowo lub niebiesko. Osiąga do 150 cm wysokości. Zmieniając odczyn ziemi, w której posadziliśmy hortensję, możemy wpłynąć na zmianę koloru jej kwiatów. Odmiana o białych kwiatach jest odporna na tą sztuczkę, ale w przypadku pozostałych bardziej kwaśne podłoże powoduje zmianę koloru na niebieski, a obojętne na różowy. Hortensje ogrodowe to najbardziej wymagająca odmiana.
 • Hortensja bukietowa – dużo wyższa niż ogrodowa, zwykle osiąga ok. 2-3 m (choć w idealnych warunkach może mieć nawet do 5 m). Kwitnie też później, bo na przełomie sierpnia i września. Zależnie od odmiany przyjmuje różne kolory kwiatów. Popularne w naszym kraju odmiany hortensji bukietowych to:
  Vanille Fraise: kremowo-różowe kwiaty na dużych kwiatostanach
  Polar Bear: wstępnie zielone, docelowo śnieżnobiałe kwiaty
  Magical Candle: kwiaty zmieniające kolor począwszy od biało-żółtych, przez białe, do różowych pod koniec kwitnienia
  Pinky Winky: na początku białe potem różowe, aż do czerwonych, podłużne, szpiczaste kwiatostany
  Diamant Rouge: różowe, a później czerwone kwiaty, kwitnące długo, bo aż do końca października
 • Hortensja krzewiasta – zwana również drzewiastą, to kwitnący bardzo szeroko i wysoko (ponad 2 m) krzew. Ma duże kwiatostany złożone z małych kwiatków o kolorze białym i większe, bardziej efektowne kwiaty płonne. Mniej wymagająca w uprawie niż wymienione wyżej.
 • Hortensja pnąca – rzadziej spotykana w polskich ogrodach, bardzo różniąca się od pozostałych  gatunków. Nie jest krzewem, ale pnączem i może osiągać nawet kilkanaście metrów wysokości. Przy pomocy korzeni przybyszowych, wyrastających z jej pędów wspina się po murach, skałach, pniach drzew. Kwiatostany składają się z dwóch rodzajów kwiatów – większych, białych otaczających mniejsze zielone.
 • Hortensja dębolistna – drugi rzadziej spotykany w naszym kraju rodzaj hortensji. Rośnie do 2 m, intensywnie rozrastając się na boki. Jej nazwa bierze się od charakterystycznych, dużych liści, przypominających liście dębu. Latem kwitnie dużymi, puszystymi kwiatostanami, na których znajdują się drobne kwiatki płodne i większe płonne o czterech listkach.
Hortensja ogrodowa w różnych kolorach

Co lubią hortensje?

Gdy sadzimy hortensje w ogrodzie, niezwykle istotne jest zadbanie o odpowiednie warunki, gdyż są to rośliny bardzo wybredne. Większość odmian hortensji będzie dobrze się rozwijać w lekko zacienionych miejscach, dodatkowo hortensje bukietowe i krzewiaste lubią też sporą ilość słońca.
Najważniejsza dla prawidłowego rozwoju hortensji jest odpowiednia ziemia. Musi być ona żyzna, lekko wilgotna, o dużej zawartości próchnicy. Gdy ziemia jest zbyt mokra i zbyt ciężka, hortensje łatwo zapadają na choroby grzybowe. Aby gleba była odpowiednia dla hortensji, musi też mieć dość mocno kwaśny odczyn. Przedział, w którym powinno znajdować się pH to 4.0 do 5.5. Zbyt wysokie spowoduje słabe rozwijanie się kwiatów, żółknięcie liści i wolniejszy rozwój. Na glebach zasadowych  może też zapadać na różne choroby.
Hortensje nie lubią chłodu, więc zaleca się ich sadzenie kiedy już pogoda ustabilizuje się i ryzyko spadków temperatury jest mniejsze.

Jak pielęgnować hortensje ogrodowe?

Szczególnie ważna jest odpowiednia pielęgnacja tych krzewów. Jak dbać o hortensje, żeby być spokojnym o ich zdrowie i cieszyć się ich pięknym wyglądem?
Konieczne jest regularne nawożenie nawozami zawierającymi konkretne substancje odżywcze. Dostępne są specjalnie przeznaczone dla hortensji nawozy, posiadające odpowiednie mieszanki składników: potas, fosfor, azot, magnez, żelazo, cynk i inne. Dodatkowo regulują one kwaśność podłoża.
Jak pisaliśmy wyżej, ziemia dla hortensji musi być odpowiednio wilgotna, niezbędne jest więc regularne podlewanie. Najlepiej w tym celu sprawdza się woda deszczowa, gdyż woda z kranu może zaburzać odczyn pH.
W utrzymaniu wilgoci w glebie pomoże też regularne ściółkowanie. Bardzo dobrze sprawdza się ściółkowanie naturalnymi materiałami: korą, resztkami iglaków lub kwaśnym torfem. Po rozłożeniu się zasilą ilość próchnicy w podłożu i podtrzymają jego kwaśne pH. Zaleca się, aby ściółkować minimum dwa raz w sezonie.
Ważne też jest przycinanie krzewów hortensji. Wspomaga to ich rozkrzewianie się i powstawanie nowych kwiatów.
Kiedy posiądziemy już wystarczającą wiedzę jak pielęgnować hortensje, nasz ogród wzbogaci się o piękne, bujnie kwitnące i kolorowe krzewy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *