Jak dbać o ogród podczas zimy?
Mogłoby się wydawać, że ogród zimą nie wymaga od nas zbyt wielkiego zaangażowania. Nic bardziej mylnego! Podczas zimy nasze rośliny są narażone na mróz oraz śnieg, które nie są ich najlepszymi przyjaciółmi. Dodatkowo, kiedy gości zima w ogrodzie, my możemy skupić się na rozplanowaniu wszelkich wiosennych zmian.
Jak przygotować ogród na zimę?
Przygotowanie ogrodu do zimy to kwestia nie do pominięcia, kiedy zależy nam na tym by nasze rośliny w całości przetrwały tę porę roku. Pierwszym krokiem, od którego powinniśmy zacząć kiedy przyjdzie siarczysty mróz, jest zabezpieczenie wszystkich roślin. Jak mamy to zrobić? Najtańszym rozwiązaniem są suche liście. Stanowią one naturalny materiał izolacyjny. Należy ogacić nimi podstawy drzew, krzewów i pnączy wrażliwych na mróz. Takimi roślinami są np. bukszpan, hortensja ogrodowa, magnolia, lawenda, róża. Innym sposobem ochrony przed mrozem jest użycie włókniny ogrodniczej czy słomiane chochoły. Sama w sobie słoma jest świetnym rozwiązaniem, ponieważ przepuszcza ona powietrze i nie zbija się, tak jak dzieje się to z liśćmi. Zima w ogrodzie dla gryzoni to czas kiedy mogą szukać w nim schronienia, dlatego jedynym minusem, na który trzeba uważać, jest to, że w słomie lubią one pomieszkiwać. Jeśli posiadamy donice z roślinami np. na tarasie, to świetnym materiałem chroniącym jest styropian.
Kolejną rzeczą, która jest równie istotna, to osypywanie drzew i krzewów z nadmiaru śniegu. Osadza się on zazwyczaj na gałęziach i koronach drzew. Aby nie dopuścić do połamania się gałęzi lub zniekształcenia należy otrzepywać z nich śnieg przy użyciu lekkich grabi lub miotły. Innym rozwiązaniem, bardziej zapobiegawczym, jest obwiązanie roślin sznurkiem.
Kwiaty które kwitną zimą w ogrodzie.
Ogród zimą nie kojarzy nam się raczej z widokiem przepełnionym kwitnącymi kwiatami. Mimo dużej ilości śniegu pod którą uśpione jest wiele roślin znajdziemy takie, które lubią te chłodne temperatury i wychodzą na wierzch. Pierwsze na myśl mogą nam przyjść takie kwiaty jak przebiśniegi czy krokusy. One jednak pokazują się pod koniec zimy, a w zasadzie można uznać, że razem z nimi przychodzi wiosna. Pojawiają się jednak inne, trochę szybsze od nich przeróżne gatunki krzewów i bylin. Niemalże z dnia na dzień jesteśmy w stanie je zauważyć. Ich kolorowe kwiaty nagle pokazują się na powierzchni śniegu. Co jest jeszcze bardziej zaskakujące niektóre z nich bardzo silnie i pięknie pachną. Takie kwiaty, między innymi, to:
- Ciemiernik (Helleborus)
Jedną z jego odmian, a dokładnie ciemiernik biały pojawia się bardzo wcześnie, bo w okolicach Bożego Narodzenia. Stąd też wzięła się jego potoczna nazwa róża Bożonarodzeniowa. Są odporne na niskie temperatury i długowieczne. Najpóźniej kwitnące odmiany kwitną w maju. Ich kolory są bardzo różnorodne od białego, przez różowy, ciemnoczerwony. Najciemniejsze z nich wpadają prawie w odcień czarnego.
- Wrzosiec (Erica)
Przy dobrych warunkach wrzosiec zakwita już w grudniu. Należy do roślin wrzosowatych, jest to gęsty i niewielki krzewinek w odcieniach jasnej zieleni.
- Oczar pośredni (Hamamelis x intermedia)
Powstał z połączenia oczaru omszonego oraz oczaru japońskiego. Jego okres kwitnienia obejmuje czas od początku stycznia, aż do marca. Kolor ich liści, które wyglądają jak frędzle, wpada w żółć, czasem odcienie pomarańczowego lekko wpadając w czerwień. Wraz ze zmianą pór roku, delikatnie zmienia swoje kolory. Najpiękniej wygląda jesienią, kiedy przybiera kolor pomarańczowo – czerwony.
- Jaśmin nagokwiatowy (Jasminum nudiflorum)
Bardzo rzadko spotykany ozdobny kwiat. Jego proces kwitnienia trwa długo. Rozpoczyna się już w końcu października i stopniowo kwitnie, aż do końca kwietnia, z przerwami podczas mrozów. Zdarza się, że przy wybitnie silnych mrozach jego kwiaty mogą opadać. Jego kwiaty mają intensywnie żółty kolor.
- Kalina wonna (Viburnum farreri)
Kwiaty kaliny wonnej przy łagodnej zimie pojawiają się już w styczniu lub na początku lutego. Kiedy zima jest bardziej mroźna krzew zakwita dopiero w marcu. Pączki jej kwiatów mają kolor różowy.
Jak przetrwać nagłą odwilż?
Trzeba pamiętać, żeby w momencie, w którym przychodzi odwilż odbezpieczyć i rozebrać kwiaty, drzewa i pnącze z wszelkich użytych przez nas osłon, aby nie doszło do procesów gnilnych. Kiedy mróz odpuści, a śnieg zacznie topnieć to jest to dobry moment na przycięcia oraz prześwietlenie wszystkich drzewek i krzewów. Szczególnej troski wymagają chore, krzywe i krzyżujące się gałęzie. Ogród zimą, który zabezpieczony jest przed mrozem, może być pełen gryzoni. Na nie też istnieje sposób. Aby ochronić przed nimi rośliny, szczególnie te młode, należy założyć na osłony na ich pnie lub je pobielić. Kiedy ogród przysłonięty jest warstwą śniegu nic nie stoi na przeszkodzie żebyśmy w myślach stworzyli sobie wizję zmian jakie chcemy wprowadzić. Najlepiej później przelać jest je na papier, aby nigdzie nie uciekły. Kiedy przychodzi odwilż i widać trochę więcej, dlatego jest to idealny czas na to, by zweryfikować swoje plany.
Przygotowanie ogrodu do zimy to bardzo istotny element w procesie dbania o rośliny. Od tego jak je zabezpieczymy i zadbamy o nie podczas tego okresu zależy to, jaka będzie ich kondycja przez resztę roku. Okres zimy w ogrodzie to także czas na przemyślenia nad zmianą jego wyglądu i zadbanie o cały sprzęt.