Jak sadzić tuje? Poradnik o sadzeniu tuj

Jesień to idealny czas na sadzenie roślin ozdobnych ogrodowych. W tym czasie warunki atmosferyczne sprzyjają roślinom, jeśli chodzi o aklimatyzację. Warto jednak pamiętać, by sadzić rośliny na minimum 6 tygodni przed przymrozkami. Samo sadzenie tuj nie jest trudne. Często widuje się je w roli żywopłotu. Są łatwe w uprawie i zimozielone, przez co zawdzięczają swoją popularność w domowych ogrodach.

Tuja Szmaragd – sadzenie

Tuja Szmaragd, czyli najpopularniejsza odmiana żywotnika zachodniego to wiecznie zielone drzewo iglaste. Wybiera się je najczęściej do roli żywopłotu w ogrodach. Ma ona kolumnowy przekrój i potrafi dorastać do 2-3 m wysokości. Jak sadzić tuje Szmaragd? Na początek należy sprawdzić system korzeniowy – dobrze rozwinięty sprawi, że roślina nie będzie miała problemu z przyjęciem się. Warto przesadzać tuje z ziemi lub sadziś sadzonki, które posiadają 20-30 cm. Pierwszą czynnością, jaką powinno się wykonać zanim zdecydujemy się na sadzenie tui to odchwaszczenie i usunięcie trawy z podłoża, która może konkurować o środki odżywcze i wodę z gleby. Obszar pozbawiony tych roślin powinien obejmować minimum 50 cm. Wykopując dołek na tuje należy pamiętać, że powinien być on 3 razy głębszy, niż doniczka lub objętość korzeni. Warto też przed posadzenie tui wsypać do wykopanego miejsca mieszankę odżywczą. Jak sadzić tuje w tak przygotowanym dołku? Wystarczy włożyć roślinę do ziemi  i podlać obficie, a następnie zasypać pozostałą ziemią i ponownie podlać, by ziemia osiadła. 

Jak posadzić tuje, by rosła prawidłowo? Ważna jest tutaj sama sadzonka, kupiona ze sprawdzonego źródła, zdrowa, nie będzie miała problemu z przyjęciem się po odpowiednim przygotowaniu miejsca. Warto zadbać też, by stanowisko, w którym sadzimy tuje było nasłonecznione i osłonięte od wiatru. 

Sadzić tuje można od wiosny, aż po jesień. Zaleca się sadzenie tuj od połowy kwietnia do 6 tygodni przed przymrozkami w jesienne wieczory. Na koniec po posadzeniu iglaków można rozsypać na ziemi korę sosny, która zapobiegnie zbyt szybkiemu odparowaniu wody, jednocześnie chroniąc przed kiełkowaniem chwastów. Kora dodatkowo stanowi element dekoracyjny. 

Sadzonki tui w centrum ogrodniczym

Co ile sadzić tuje?

Bardzo częstymi pytaniami w przypadku sadzenia tuj są: co ile sadzi się tuje, jak gęsto sadzić tuje? Najlepsze warunki stworzymy iglakom, gdy posadzimy je od siebie w odległości ok. 50 cm. Oczywiście odległość ta może być większa, jeśli nie zależy nam na zwartym żywopłocie. Odległość minimalna może być także różna w przypadku różnych odmian żywotnika. Najbardziej optymalna odległość to jednak 50-60 cm. 

Jak sadzić Tuje Szmaragd na żywopłot?

Chcąc stworzyć zdrowy, dobrze rozwijający się żywopłot trzeba odpowiedzieć na początku na bardzo ważne pytanie. Tuje Szmaragd – jak gęsto sadzić je, by tworzyły piękny żywopłot? Odpowiedź na pytanie jest prosta: ok. 50 cm od siebie. W jakiej odległości sadzić tuje od płotu? Podobnie jak w przypadku odległości między sobą – odległość od płotu powinna wynosić ok. 50 cm. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *