Jak stworzyć ogród sensoryczny
Ogród sensoryczny jest miejscem, w którym zapachy, dźwięki, tekstury i kolory łączą się w harmonijną symfonię, stwarzając wyjątkowe doświadczenie dla wszystkich zmysłów. W tym artykule dowiesz się, jak krok po kroku stworzyć własny ogród sensoryczny, który będzie oczarowywał i relaksował, zapewniając jednocześnie miejsce pełne inspiracji i refleksji.
Co to jest ogród sensoryczny?
Przebywając w ogrodzie pełnym kwiatów i roślin ozdobnych, najczęściej chłoniemy jego urodę, używając wyłącznie zmysłu wzroku. Podziwiamy piękne kolory i najróżniejsze kształty znajdujących się tam roślin. Czasem zdarzy się, że do wzroku dołączy węch, gdyż kwiaty niektórych roślin wydzielają czarujące zapachy. Ale zwykle tylko te dwa zmysły są stymulowane pobytem w takim miejscu. Zupełnie inne doświadczenie oferuje ogród, o którym mówi tytuł tego artykułu. Co to jest ogród sensoryczny? To miejsce, zaprojektowane w taki sposób, aby oprócz wzroku angażować i zachwycać również wszystkie inne zmysły. Dobór roślin i innych elementów znajdujących się w nim jest ukierunkowany tak, aby nie tylko pieścić wzrok swoim wyglądem, ale też dostarczyć bodźców dotykowych, dźwiękowych, a nawet smakowych.
Co powinien zawierać ogród sensoryczny?
Przy tworzeniu ogrodu sensorycznego, przede wszystkim należy pamiętać o roli, jaką ma spełniać. Ma być miejscem, gdzie w pełni zrelaksowani i w całkowicie bezpieczny sposób oddamy się chłonięciu przyjemności wszystkimi pięcioma zmysłami. Bardzo często mówi się, jak polecany jest ogród sensoryczny dla dzieci i osób z niepełnosprawnościami. I właśnie z tego powodu musi on być stworzony tak, aby pozwolić się nim cieszyć każdemu. Ścieżki, po których będziemy się poruszać, muszą być szerokie, twarde i stabilne. Dostęp do znajdujących się w nim atrakcji ma być bezpieczny i wygodny dla każdego.
- Wybór lokalizacji ogrodu sensorycznego — ogród sensoryczny powinien być zaprojektowany w miejscu, które jest słoneczne i zaciszne. Jest to ważne nie tylko dla roślin, ale też pozwoli w pełni cieszyć się w spokoju zaletami tego miejsca.
- Najbardziej zalecanym sposobem na stworzenie ogrodu zmysłów jest wydzielenie osobnej strefy na każdy zmysł. W ten sposób unikniemy zbyt dużej ilości bodźców i pozwolimy karmić każdy z nich w przeznaczonym do tego miejscu.
Strefa wzroku – daje bardzo duże pole do popisu. Musi zawierać wyjątkowo atrakcyjne wizualnie rośliny i ozdoby. Te pierwsze muszą być dobrane tak, aby o każdej porze roku strefa ta prezentowała się interesująco. Na pewno będzie zawierać różne rodzaje kwiatów kwitnących w różnych porach roku, a także rośliny zimozielone, wyglądające najlepiej właśnie zimą.
Strefa słuchu – oprócz drzew i krzewów szumiących na wietrze, może zawierać też fontannę, strumyk lub oczko wodne dostarczając cichego szumu wody. Można w niej powiesić dzwonki wietrzne lub umieścić np. wiatraczki, które pod wpływem wiatru wydają przyjemne dla naszych uszu dźwięki. Świetnym pomysłem jest też zachęcenie do pojawienia się w nim żywych elementów, np. ptaków, żab czy pszczół. Budując budki dla nich czy sadząc odpowiednie, przyciągające je rośliny, zapewnimy tej strefie niesamowity dodatek w postaci dźwięków natury.
Strefa dotyku – ciekawe rośliny o nieprzeciętnych kształtach czy fakturach będą tu najlepszym wyborem. Należy jednak pamiętać, że muszą być przede wszystkim bezpieczne, nie posiadać kolców ani ostrych krawędzi. Ciekawych odczuć dostarcza woda, można ją tu więc też wykorzystać.
Strefa węchu – umieszczone w niej rośliny muszą mieć intensywny, ciekawy i przyjemny zapach. Najlepiej jest, by każda z tych roślin miała swój kącik, aby zapachy nie mieszały się i można było każdy z nich chłonąć osobno.
Strefa smaku – tu umieszczamy wszystko, co można zjeść bezpośrednio z krzaka czy gałęzi. Drzewa i krzewy owocowe, warzywa, zioła – to najbardziej oczywiste wybory. Ale aby zachwycić gości, warto również umieścić coś rzadziej spotykanego, na przykład jadalne kwiaty.
Jakie rośliny do ogrodu sensorycznego?
Ogród sensoryczny w każdej swojej strefie musi w pełni angażować jeden z naszych zmysłów. Musimy więc każdą z nich projektować w taki sposób, aby jej zawartość jak najlepiej spełniała swoją rolę. Dlatego tak ważne są odpowiednio dobrane rośliny do ogrodu sensorycznego.
Wzrok zachwycą przede wszystkim piękne kwiaty: magnolie, tulipany, bratki czy hortensje.
Słuch pobudzą szeleszczące na wietrze drzewa i krzewy liściaste, a także trawy ozdobne.
Dotyk ciekawych powierzchni lub tekstur sprawia przyjemność, zwłaszcza doświadczany z zamkniętymi oczami. Tu sprawdzą się wszystkie rośliny o nietypowych kształtach i fakturach jak paprocie, żywotniki czy rozchodniki.
Węch dopieszczą zioła (bazylia, lubczyk czy majeranek), gdyż ich zapachy są oryginalne, różnią się od siebie i sprawiają duża przyjemność. Oczywistym wyborem są też pachnące kwiaty (fiołki, hiacynty czy konwalia) i krzewy jak bez.
Smak możemy dostarczyć na wiele sposobów – krzewy i drzewa owocowe (truskawki, jabłonie, grusze), ale też mniej znane rośliny jak na przykład rukola czy musztardowiec, albo jadalne kwiaty np. ogórecznik czy nasturcja.
Ogród sensoryczny to wspaniałe miejsce, które może przynieść wiele radości. Jeśli chcesz stworzyć własny ogród sensoryczny, pamiętaj o powyższych wskazówkach. Z pewnością będzie to miejsce, które będziesz odwiedzać z przyjemnością.