Jak wykorzystać deszczówkę w ogrodzie?

W wielu miejscach na świecie, gdzie z powodu deficytu wody wykorzystuje się wodę opadową, po jej uzdatnieniu, do picia. Mimo, że w Polsce nie ma problemu z dostępem do wody, to i tak warto ją oszczędzać. Magazynowanie wody opadowej wpłynie na nasze koszta oraz na zaoszczędzenie czasu. Gromadząc ją w odpowiedni sposób można wykorzystać ją do nawadniania trawy oraz ogrodu. Jak oszczędzać deszczówkę?

Deszczówka w świetle prawa

Wedle prawa deszczówka widnieje jako ściek, który powinien być odpłatnie odprowadzony do kanalizacji ogólnospławnej lub deszczowej, jeśli nie posiada się takiej instalacji powinna być ona zagospodarowana. Niedozwolone jest zaburzanie naturalnego spływu deszczówki i przekierowywanie jej np. na sąsiednią działkę. Jeśli przepisy nie będą przestrzegane właściciele sąsiedniej działki mogą zawiadomić inspektora nadzoru budowlanego i ubiegać się o odszkodowanie za szkody jakie mógł spowodować nadmiar wody.

Woda deszczowa i jej zalety

Gromadzenie wody deszczowej niesie ze sobą wiele zalet. Między innymi woda deszczowa wykorzystywana jest do nawadniania roślin. Jakie niesie to ze sobą korzyści? Oto kilka z nich:

  • ekologiczne – do mycia samochodów oraz podlewania roślin wykorzystywane są tylko i wyłącznie naturalne odpady, które nie są zmarnowane
  • oszczędność pieniędzy – deszcz, który pada ok. 10 minut może dać nawet ok. 180 litrów wody. Deszczówka nic nie kosztuje, z tego względu jest to prosty sposób na zaoszczędzenie pieniędzy chociażby na opłatach za zużycie wody. Założenie zbiorników na deszczówkę w efekcie zmniejsza zużycie wody z wodociągów, którą przeznacza się do nawadniania trawników oraz roślin ogrodowych.
  • pozytywny wpływ na rośliny – deszczówka to miękka woda, nie posiada magnezu, potasu czy chloru, który jest obecny w kranówce. Woda opadowa posiada cenne i wartościowe składniki odżywcze, które mają pozytywny wpływ na rośliny ogrodowe i doniczkowe. Woda z kranu w miastach ma to do siebie, że zazwyczaj jest kwaśna przez co nadaje się do podlewania roślin kwasolubnych, którymi są np. rododendrony czy iglaki. Deszczówka wspomaga wchłanianie różnych związków odżywczych, do tego deszczówka jest natleniona i rośliny dobrze ją przyswajają.
Gromadzenie deszczówki do ponownego użycia

Woda deszczowa – dlaczego jest idealna do podlewania roślin?

Z jakich względów woda deszczowa idealnie nadaje się do nawadniania roślin i ogrodów przydomowych?

  • Niskie pH wody – deszczówka dobrze sprawdza się do podlewania praktycznie każdego gatunku roślin ogrodowych, poprzez swoje niskie pH. Nie jest zbyt dobra tylko dla odmian, które rozwijają się w kwaśnym podłożu. Deszczówką można podlewać hortensje, wrzosy i różaneczniki.
  • Miękka woda – magnez i wapń, który jest obecny w wodzie z kranu odpowiada za pojawiający się kamień. Woda deszczowa nie posiada ich, dlatego jest dobra do podlewania roślin w ogrodzie.
  • Właściwa temperatura – deszczówka posiada temperaturę, która jest podobna do temperatury, jaka panuje na zewnątrz. Dodatkowo jest zdecydowanie lepiej napowietrzona, niż woda z kranu, z tego względu jest tym bardziej odpowiednia dla roślin ogrodowych.

Zagospodarowanie wody deszczowej – jak ją zbierać?

Deszczówkę można gromadzić na wiele różnych sposobów. Niektóre z nich są dosyć oczywiste i banalne, inne bardziej zaawansowane. Najprostsze sposoby opierają się na rozstawieniu różnych misek, garnków, konewek, starych pojemników, wszystkiego co mamy pod ręką, które można postawić pod rynną podczas deszczu. W taki sposób można zgromadzić ilość wody, która wystarczy na podlanie kwiatków w doniczkach. Bardziej zaawansowanym sposobem i dosyć popularnym jest zamontowanie zbiorników, które są przeznaczone do tego i umieszczone są bezpośrednio przy rynnach. Takiego rozwiązania powinno się unikać w sytuacji, kiedy na dachu jest papa lub znajduje się na nim powierzchnia z azbestu.

Zbiorniki na deszczówkę – jak dobrać

To na jaki zbiornik chcemy się zdecydować zależy od naszego zapotrzebowania na wodę. Zbiornik na deszczówkę powinien być osłonięty i pokryty powłoką, która nie dopuszcza światła, dzięki czemu w jego wnętrzu nie będą pojawiały się glony. Obecnie rynek proponuje nowoczesne rozwiązania, zbiorniki na deszczówkę inspirowane są sztuką starożytnej Grecji. Wyróżnia je funkcjonalność i ciekawy oraz oryginalny wygląd. Posiadają one rury spustowe z rynien, a także otwory na kran bądź węża ogrodowego. Zbiorniki na deszczówkę, to praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu mamy stały dostęp do bezpłatnej i odżywczej wody dla roślin.

Wykorzystywanie wody deszczowej w ogrodzie

Jaka deszczówka najlepsza do ogrodu?

Woda deszczowa, która zbierana jest do zbiorników może spływać tam z praktycznie każdej powierzchni. Uważać należy na wodę, która spływa z dachu, który pokryty jest blachą. Trafiając do zbiornika taka deszczówka może zawierać w sobie dużą dawkę szkodliwych metali. Najlepiej sprawdza się woda, która spływa z dachów, które pokryte są dachówką, blachodachówką bądź masami bitumicznymi, dzięki którym można zebrać nawet 90% deszczówki. Najgorzej jest zebrać wodę z dachu trawiastego.

Zagospodarowanie wody deszczowej – inne sposoby

Deszczówkę można zagospodarować na wiele różnych sposobów. Nadaje się nie tylko do podlewania roślin ogrodowych i doniczkowych, ale także do:

  • Prania ubrań – wodę deszczową można wykorzystać do prania ubrań. Nadaje się do prania ręcznego, ale także do pralki automatycznej. Dzięki miękkości wody opadowej do prania nie trzeba dodawać zmiękczających płynów do płukania tkanin. Różnego rodzaju detergenty jak proszek czy płyn do prania znacznie lepiej rozpuszczają się w wodzie deszczowej, niż w wodzie z kranu.
  • Mycie naczyń, szyb i auta – deszczówka nadaje się do mycia naczyń, samochodu, co generuje oszczędności. Woda deszczowa nie pozostawia na szklanych powierzchniach smug oraz osadu z kamienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *