Jak zadbać o kondycję ziemi po zimie?
Okres zimy, to czas dużego zastoju. Wszystko przykryte jest śniegiem, a temperatura nie przekracza zera. Tego typu warunki źle wpływają na glebę, dlatego zanim rozpocznie się wiosenne porządki i uprawy w ogrodzie należy przygotować odpowiednio do tego ziemię. Szereg zabiegów jakie należy wykonać mają na celu odnowienie witalności i struktury ziemi oraz spowodować jej rewitalizację, a także możliwość wchłaniania składników odżywczych przez nią. Przedstawiamy kilka przykładowych prac jakie należy wykonać po zimie, aby przygotować ziemię na wsiewy.
Przekopywanie
Przygotowanie w ogrodzie należy zacząć od przekopywania ziemi, jeśli zależy nam na tym, aby uprawy były udane, a gleba przyjęła cenne minerały i substancje odżywcze. Przekopywanie gleby jest sposobem którym usuwa się sporą ilość szkodników glebowych, które negatywnie wpływają na wzrost roślin. Każdy rodzaj gleby należy przekopywać inaczej, dlatego rozpoczynając ten proces najlepiej będzie ocenić charakter gleby jaka znajduje się na działce. Na ogół przyjmuje się, że przekopywanie gleby, to proces który polega na odwracaniu ziemi na drugą stronę, używając do tego szpadla, motyki, glebogryzarki lub wideł. Głębokość na jaką należy się wkopać, to ok. 30 cm. Jest to najbardziej optymalna głębokość, dzięki której do ziemi dostanie się odpowiednia ilość powietrza oraz ciepła słonecznego. Poprzez ten zabieg rośliny zyskają odpowiednią przestrzeń do prawidłowego rozwoju. Na tym etapie dobrze też jest zabrać się za odchwaszczanie. Przewracając ziemię warto wychwytywać wszystkie korzenie i rozłogi z których potencjalnie mogą wyrosnąć chwasty. W przypadku lekkiej gleby przekopywanie wystarczy wykonać motyką. Zbyt głębokie przegrzebanie mogłoby doprowadzić do wysuszenia ziemi.
Odchwaszczanie/Pielenie
Każdy posiadacz ogrodu wie, że chwasty to najgorsza zmora. Wysiewają się same, gdzie tylko mogą. Nie są przyjaciółmi roślin, ponieważ zabierają im światło, wodę oraz przestrzeń. W efekcie doprowadzają do dużego osłabienia roślin, a nawet do ich zwiędnięcia. Najlepszy moment na rozpoczęcie odchwaszczania, to początek wiosny i trwać powinien, aż do końca jesieni. Walkę z chwastami należy zacząć jak najszybciej, kiedy są młode i zanim zdążą się zakorzenić. Narzędzia jakie są przydatne do walki z chwastami, to motyczka i pazurki. Odchwaszczanie gleby jest tak ważne, ponieważ chwasty są odporne na bardzo dużą ilość chorób z którymi nie dają rady walczyć np. owoce i warzywa. Chwasty świetnie przystosowują się do środowiska i w mgnieniu oka psują piękny widok ogrodu czy działki. Odchwaszczanie gleby łączy się także z niewygodną pozycją, w której musimy spędzić długi czas, dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w coś miękkiego co będziemy mogli podłożyć sobie pod kolana, aby zniwelować boleści. Na rynku widnieje bardzo dużo chemicznych środków chwastobójczych, które skutecznie wyniszczają chwasty. Z tego typu środkami należy uważać, ponieważ są one bardzo silne i mogą zaszkodzić uprawianym roślinom.
Nawożenie gleby
Po długiej zimie podczas której niskie temperatury są codziennością należy zadbać od odpowiednie nawożenie gleby, ponieważ mrozy wyjaławiają ziemię. Na rynku widnieje mnóstwo chemicznych nawozów, ale te naturalne, takie jak obornik, kompost czy torf sprawdzają się również znakomicie. Kompost jest nawozem, który wytwarza się z odpadów roślinnych, takich jak np. skoszona trawa czy suszone liście. Nawożenie gleby za pomocą kompostu polega na naniesieniu około 3 centymetrów świeżo skoszonej trawy na przekopaną ziemie, po czym znów należy ją spulchnić. Tak nawożona gleba staje się bardzo bogata w próchnicę, dzięki której gleba łatwo chłonie wodę i jest napowietrzona. Innym naturalnym sposobem nawożenia jest użycie obornika. Najlepiej sprawdza się obornik koński, ponieważ świetnie pobudza on wzrost roślin. Dobrze sprawdza się także obornik króliczy, owczy oraz krowi. Obornik nie może być bezpośrednio wyrzucony na glebę, najpierw należy go przez jakiś czas przechowywać pod np. folią i odczekać kilka miesięcy. Jeszcze innym rozwiązaniem jest zakupienie nawozu granulowanego.