Jakie oświetlenie do ogrodu wybrać?

Oświetlenie ogrodowe, to niezwykle istotny aspekt projektowania krajobrazu, który może całkowicie odmienić wygląd i funkcjonalność Twojego ogrodu. Światło w ogrodzie służy nie tylko wygodzie, ale też jest narzędziem do tworzenia nastrojowej atmosfery i podkreślenia piękna roślin i architektury ogrodowej. W tym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom oświetlenia, jego praktycznym zastosowaniom i inspirującym pomysłom na wykorzystanie światła, aby Twój ogród był wyjątkowym miejscem nie tylko w świetle dnia, ale również w nocy.

Jak wybrać oświetlenie do ogrodu?

Oświetlenie ogrodowe to bardzo ważny element współczesnego ogrodu. Jego podstawową funkcją jest zapewnienie wygody podczas poruszania się po ogrodzie po zapadnięciu zmroku. Błądząc w ciemnościach, ryzykujemy nie tylko uszkodzenie roślin, ale przede wszystkim upadek czy groźną kontuzję. A dlaczego nie mielibyśmy się cieszyć naszym ogrodem również wieczorem, gdy zapadną ciemności? I tu przychodzą z pomocą światła ogrodowe.

Ale bezpieczeństwo w ogrodzie to nie tylko swobodne poruszanie się po nim bez ryzyka zrobienia sobie krzywdy. W dzisiejszych czasach równie ważne, czy nawet ważniejsze jest zabezpieczenie się przed niebezpieczeństwami z zewnątrz. Większość ogrodzeń jest dość łatwa do sforsowania, nie jest więc niemożliwe, aby w naszym ogrodzie pojawił się nieproszony gość. Oświetlenie ogrodu połączone z systemem kamer, zapewni nam dużo większą ochronę i spokój ducha.

Jednak nie sposób nie docenić walorów estetycznych oferowanych przez dobrze dobrane oświetlenie. Nie tylko uczyni ono poruszanie się po ogrodzie łatwiejszym, ale podkreśli jego walory estetyczne, zwróci uwagę na szczególnie atrakcyjne okazy czy elementy ozdobne. Dobrze oświetlony ogród wydaje się też większy.

Wybierając oświetlenie ogrodu, musimy wziąć pod uwagę kilka podstawowych czynników:

  • Rozmiar i kształt ogrodu – rodzaj i ilość oświetlenia przede wszystkim dobieramy pod kątem powierzchni ogrodu i jego elementów. Ścieżki oświetlimy lampkami umieszczonymi wzdłuż ich krawędzi (mogą to być np. lampki solarne lub LED, w celu zmniejszenia zużycia energii potrzebnej do ich zasilenia). Werandy, altany czy tarasy możemy oświetlić lampami wiszącymi na ścianach, czyli kinkietami. Do oświetlenia większych powierzchni jak podjazd czy oczko wodne przydatne są reflektory o silnym i długim strumieniu światła.
  • Budżet – od tego, jaką kwotę chcemy przeznaczyć na to przedsięwzięcie, zależy jaki rodzaj lamp wybierzemy, zarówno pod względem mocy i wielkości, jak i atrakcyjnego wyglądu.
  • Rodzaj oświetlenia – zależnie od tego czy chcemy, aby oświetlenie ogrodu było sterowane włącznikiem on/off czy na przykład fotokomórką reagującą na ruch, dobierzemy konkretny rodzaj lamp i żarówek (w przypadku oświetlenia działającego przez całą noc, dużo bardziej opłacalne będzie wybranie tych energooszczędnych).
  • Odporność – każde wybrane przez nas światło ogrodowe musi być odporne na warunki pogodowe, takie jak deszcz, śnieg czy mróz. Musi też być bezpieczne dla osób i zwierząt, które będą się poruszać w jego pobliżu. Nie możemy ryzykować, że nasza pociecha lub psiak doznają poparzenia lub obrażeń spowodowanych np. ostrą krawędzią lampy. À propos psiaków, upewnijmy się, że – jeśli nasz pies ma takie zapędy – światła, które wybierzemy, będą odporne na psie zęby.
  • Styl ogrodu – zainstalowane przez nas oświetlenie w ogrodzie, musi pasować do wyglądu naszej zielonej oazy. Musi być ono doskonałym uzupełnieniem tematu przewodniego, a nie kolejnym, niedopasowanym dodatkiem.
Lampy ogrodowe

Jak oświetlić ogród?

Gdy wybierzemy już, jakie chcemy mieć oświetlenie w ogrodzie, nadchodzi czas na podjęcie decyzji, gdzie zostanie ono zainstalowane.

  • Montując oświetlenie podjazdów i ścieżek, musimy upewnić się, że zainstalowane przez nas lampy pokrywają całą ich powierzchnię równomiernie. Nie chcemy, aby część lamp świeciła w to samo miejsce, a fragmenty były zupełnie nieoświetlone. Może to stwarzać niebezpieczeństwo podczas korzystania z nich po zapadnięciu zmroku.
  • Lampy na tarasach, balkonach, werandach i altanach muszą nie tylko oświetlać równomiernie całość, ale również być tak umieszczone, aby nie stwarzały ryzyka dla osób przechodzących obok i pozwalały na komfortowe poruszanie się w ich pobliżu.
  • Oświetlenie drzwi do domu, budynków gospodarczych czy garażu musi dokładnie oświetlać same drzwi oraz najbliższą ich okolicę. Jest to szczególnie ważne w sezonie zimowym, kiedy na ziemi pojawiać się może lód.
  • Lampy w ogrodzie muszę być zainstalowane w odpowiednich odległościach od roślin. Jeśli będą zbyt blisko, mogą uszkodzić rośliny, a nawet – w ekstremalnych przypadkach – spowodować pożar. Muszą też być tak umiejscowione, aby kierować uwagę na najciekawsze, najbardziej oryginalne i rzadkie okazy w naszym ogrodzie czy szczególnie atrakcyjne ozdoby i elementy architektury ogrodowej.
  • Oświetlenie oczka wodnego powinno równocześnie ukazywać jego największe zalety i dokładnie podkreślać, gdzie znajdują się jego brzegi, aby uniknąć ryzyka wpadnięcia do niego w ciemnościach.

Dobrze dobrane i odpowiednio umieszczone oświetlenie ogrodowe może być niesamowitym dodatkiem do dobrze zaprojektowanego ogrodu. Nie tylko podkreśli najważniejsze i najpiękniejsze jego elementy, ale zapewni nam bezpieczeństwo podczas poruszania się po zmroku i pozwoli cieszyć się jego urodą nie tylko w dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *