Jakie rośliny liściaste na żywopłot?

Kiedy mamy swoją działkę jedną z najważniejszych rzeczy, które musimy zrobić, jest jej ogrodzenie. Ale metalowe siatki dają ochronę tylko przed nieproszonymi gośćmi, nie dają natomiast prywatności. Jeśli chcemy cieszyć się niezakłóconym wypoczynkiem w ogrodzie, najlepszym rozwiązaniem jest zasadzenie żywopłotu. Zapewni on osłonę od hałasu jeżdżących samochodów, wzroku przechodniów i sąsiadów i pomoże stworzyć cichy, spokojny zakątek w ogrodzie. Jakie rośliny na żywopłot możemy wybrać?

Jak wybrać rośliny na żywopłot

Podejmując decyzję, z czego zrobić żywopłot, musimy zwrócić uwagę na parę istotnych szczegółów. Najważniejsze są te dotyczące warunków na naszej działce i funkcji, jaką ma spełniać. Kierując się tymi danymi, podejmiemy decyzję, jakie będą najlepsze rośliny na żywopłot na naszą działkę.

  • Rodzaj żywopłotu – zależnie od gustu, możemy zdecydować się na żywopłot z roślin liściastych lub iglastych. Bardzo popularne są tuje i świerki, ale są to typowo iglaste rośliny. Jeśli preferujemy rośliny liściaste, to na szczęście są też rośliny z tej grupy, świetnie nadające się na żywopłot.
  • Wysokość – potrzebujemy odgrodzić się od ruchliwej ulicy czy stworzyć piękny zielony płot wzdłuż ścieżki w ogrodzie? Zależnie od naszych potrzeb, dobierzemy roślinę, którą łatwo przyciąć i utrzymać w pożądanej wysokości.
  • Zieleń przez cały rok czy tylko sezonowo? Jeśli chcemy, aby żywopłot utrzymywał swój naturalny kolor przez cały rok, wybierzemy rośliny zimozielone, najczęściej są to iglaki. W przeciwnym wypadku zdecydujemy się na takie, co prawda na okres zimowy tracą liście, ale przez resztę roku cieszą oczy mocną, soczystą zielenią.
  • Ilość pracy, jaką jesteśmy gotowi wykonywać regularnie, aby utrzymywać żywopłot w dobrej formie.
  • Jakość i rodzaj gleby, która jest w naszym ogrodzie. Jak wszystkie rośliny, również te wykorzystywane w roli żywopłotów, mają swoje preferencje co do gleby, w której będą zdrowo rosnąć.
  • Czas, jaki jesteśmy gotowi odczekać, aż nasze zielone ogrodzenie osiągnie oczekiwaną przez nas wysokość. Są gatunki roślin szybko rosnących, które zamiast kilkunastu sezonów, mogą wyrosnąć odpowiednio już w zaledwie kilka.
Przycinanie żywopłotu liściastego

Rośliny liściaste na żywopłot

Kiedy ustalimy, że najlepszy dla nas będzie żywopłot liściasty, mamy możliwość wyboru z większej liczby dostępnych gatunków roślin niż w przypadku iglastych. Ogromną zaletą jest też ich duża różnorodność pod względem kształtu i koloru liści, a dodatkowo część z nich to rośliny ozdobne, cieszące oko ładnymi kwiatami. Wybierając rośliny liściaste na żywopłot, możemy zdecydować się na jedną z tych, najpopularniejszych:

  • Berberys – rodzina krzewów występujących w ponad 400 gatunkach na całym świecie. Jako żywopłot najczęściej wykorzystywany jest berberys Thunberga. Osiąga do 2 m wysokości, więc doskonale sprawdzi się jako ogrodzenie otaczające naszą działkę. Jest gęsty, daje więc dobrą ochronę wizualną i akustyczną, a dodatkowo w sezonie wiosennym kwitnie ładnymi, żółtymi kwiatkami rozwijającymi się pod koniec lata w czerwone owoce. Jest mało wymagający i łatwy w uprawie, dobrze rozwija się zarówno w pełnym słońcu jak i w zacienionych miejscach i nie ma dużych wymagań jeśli chodzi o żyzność gleby.
  • Grab – rodzimy dla naszego kraju gatunek drzewa, które, rosnące dziko, może osiągać wysokości ponad 25 metrów. Jednak nie wszyscy wiedzą, że dzięki regularnemu przycinaniu, jest jedną z najlepszych roślin nadających się na żywopłot. Jest bardzo odporny na szkodniki, dobrze znosi niskie temperatury i przycinanie. Jeśli jest regularnie przycinany, tworzy ładną, gęstą ścianę dobrze izolującą nas od otoczenia. Można stworzyć z niego żywopłot nawet 4-metrowej wysokości. Dużym atutem jest to szybkość jego rośnięcia, zapewnia osłonę już po kilku sezonach. Ma atrakcyjny wygląd i niewielkie wymagania w kwestii warunków, w których będzie się rozwijał.
  • Buk zwyczajny – kolejne drzewo rodzime dla naszego kraju, osiągające zwykle znaczne wysokości, dzięki regularnemu przycinaniu doskonale spełniające rolę żywopłotu. Rośnie bardzo szybko, dzięki czemu w ciągu kilku lat będzie świetną osłoną ogrodu. Gęsto rosnące gałęzie o dużej ilości listków stworzą skuteczną blokadę przed wiatrem, hałasem i spojrzeniem przechodniów. Aby poprawnie się rozwijać, wymaga żyznej, niezbyt wilgotnej gleby. Jest odporny na mrozy i zachowuje atrakcyjny wygląd zimą.
  • Ałycza – znana również jako śliwa wiśniowa, jako drzewo osiąga ponad 9 metrów wysokości. Wykorzystana jako żywopłot rośnie bardzo gęsto i szybko — z prędkością nawet jednego metra rocznie. Dodatkową atrakcję stanowią piękne kwiatki w różowo-białych kolorach kwitnące na wiosnę. W okolicy sierpnia dojrzewają w ładne, czerwone owoce wielkości małych śliwek. Jest łatwa w uprawie i odporna na suszę. W zimie może wymagać dodatkowej ochrony w przypadku wystąpienia dużych mrozów.
  • Ligustr pospolity – jeden z najczęściej wykorzystywanych krzewów do tworzenia żywopłotów. I nie bez powodu – osiąga wysokość 3 metrów, ma niewielkie wymagania dotyczące ilości słońca i jakości gleby, nieźle znosi okres zimowy (choć przy większych spadkach temperatur wskazana jest dodatkowa ochrona) i bardzo dobrze znosi regularne przycinanie. Kwitnie białymi kwiatkami o intensywnym zapachu. Minusem jest to, że jego owoce są silnie trujące, nie jest więc zbyt bezpiecznym wyborem do ogrodu, gdzie przebywają dzieci i zwierzaki domowe.

To tylko kilka przykładów roślin na żywopłot liściasty. Wybór jest dużo większy, więc każdy znajdzie coś dla siebie, zależnie od wymagań. Zadbany żywopłot pozwoli nam stworzyć zaciszne miejsce, w którym, wraz z rodziną, będziemy mogli odpocząć. Będzie też atrakcyjnym wizualnie dodatkiem do każdego ogrodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *