Kiedy sadzić tuje? Poradnik sadzenia tui

Żywotnik, czyli powszechnie znana tuja należy do roślin zimozielonych. Są bardzo popularnymi drzewami iglastymi w domowych ogrodach. Swoją popularność zawdzięczają niewielkim wymaganiom jeśli chodzi o uprawę oraz mnogością zastosowań w ogrodzie. Mogą stanowić żywopłot, osłonę przeciwwiatrową, szpalery, a także często wykorzystuje się je jako rośliny soliterowe. 

Kiedy najlepiej sadzić tuje?

Chcą ozdobić swój ogród najczęściej decydujemy się na stworzenie żywopłotu. Jedne rośliny nadają się do tej roli lepiej, inne gorzej. Najpopularniejszą rośliną na żywopłot stanowi jednak tuja. Jest to roślina bardzo szybko rosnąca, ma małe wymagania odnośnie uprawy, więc chętnie jest sadzona w ogródkach. Kiedy sadzić tuje? Odpowiedź na to pytanie zależne jest od tego, jaki krzew kupiliśmy. W większości przypadków tuje kupuje się w centrach ogrodniczych lub w sklepach ogrodniczych, gdzie posadzona jest do doniczki. Należy pamiętać, że taką sadzonkę należy odpowiednio wcześniej przygotować, by móc ją posadzić. Kiedy sadzi się tuje? Kupując tuję w doniczkach można ją posadzić przez cały sezon. Należy jednak pamiętać kiedy sadzimy tuje, że trzeba uważać na skrajne warunki atmosferyczne. Dlatego nie należy sadzić tego krzewu w pełni lata, gdyż rośliny są wtedy narażone na przesuszenie, a tuja lubi regularne podlewanie. A także należy unikać przymrozków, które mogą uszkodzić, jeszcze nie w pełni ukorzenioną roślinę. 

Żywopłot z tui

Kiedy sadzić tuje wiosna czy jesień?

Decydując się na zakup tui i posadzenie jej należy zastanowić się kiedy można sadzić tuje. Jeśli kupujemy roślinę w doniczce, w zasadzie mamy na to cały sezon – od wiosny do jesieni. Najlepszymi jednak miesiącami na to, aby posadzić tuje są okresy od kwietnia do czerwca, a także od połowy sierpnia do połowy września. Wtedy warunki atmosferyczne są najbardziej sprzyjające jeśli chodzi o adaptację rośliny do nowego podłoża i jej ukorzenienie się. Kiedy sadzić tuje Szmaragd? Nie ma większej różnicy między odmianami żywotnika. Większość z nich posiada podobne wymagania, dlatego niezależnie od gatunku można je sadzić od wiosny, do jesieni.

Przesadzanie tui

Sadzenie tui powinno być odpowiednio przemyślane. Tuje lubią miejsca słoneczne lub półcieniste. Warto odpowiednio wcześniej zaplanować takie miejsca, ponieważ tuje nie lubią przesadzania. Podłoże powinno być próchnicze, żyzne, a gleba powinna być przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna. 

Kiedy można przesadzać tuje? Kiedy warunki, w jakich obecnie się znajduje nie sprzyjają prawidłowemu rozwojowi rośliny. Chcąc przesadzić tuję trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu rośliny i miejsca, gdzie ma zostać przesadzona. Pierwszym krokiem jest usunięcie wszelkich chwastów i trawy w promieniu 50 cm. Następnie należy wykopać 3 razy większy dół niż objętość korzeni tui. Najlepiej do tak przygotowanego dołu wsypać odpowiednią mieszankę nawożącą do krzewów i drzew iglastych, dzięki czemu zyskamy pewność dobrych warunków na start. Kolejnym krokiem będzie podlanie obficie dołu, a następnie umieszczenie w nim rośliny i przysypanie jej ziemią. Po przesadzeniu ponownie podlewamy tuję, by ziemia osiadła. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *