Koszenie trawnika, kiedy i jak kosić trawę?

Koszenie trawy to czynność, która na pierwszy rzut oka wydawałaby się bardzo łatwa. Wbrew pozorom wymaga jednak pewnej dyscypliny. Ważna jest przede wszystkim wiedza o tym, kiedy, w jaki sposób i jak często należy kosić trawę. Poniższy poradnik dostarczy odpowiedzi i rozwieje wszelkie wątpliwości!

Kiedy kosić trawę?

Istnieje wiele ogólnodostępnych poradników dotyczących koszenia trawy, które przedstawiają różnego typu szkoły. Co do zasady jednak trawę należy kosić często, ponieważ dzięki temu w trakcie tej czynności oddzielona zostanie jedynie niewielka część źdźbeł.

Trudno jednoznacznie powiedzieć, co ile dni, tygodni lub miesięcy należy sięgać po kosiarkę. Wynika to z tego, że różne gatunki traw rosną w innym tempie. Dlatego warto przyjąć zasadę mówiącą o tym, że koszenie trawnika należy robić wtedy, gdy źdźbła mają wysokość rzędu 6 – 7 cm. To, na jaką wysokość kosić trawę, zależy od kilku czynników. Ostateczna wysokość uzależniona jest m.in. od gatunku trawy (np. sportowe powinny być cięte przy maks. 5 cm wys.) oraz indywidualnych preferencji.

Kiedy pierwsze a kiedy ostatnie koszenie trawy?

Przy koszeniu trawnika niedawno zasianego po raz pierwszy, należy przyjąć inną zasadę od powyższej. Pierwsze koszenie trawy powinno mieć miejsce, kiedy źdźbła osiągną wys. rzędu 8 – 10 cm. Niestety, wiele poradników nie uwzględnia faktu, że młode źdźbła są wrażliwsze od starszych. Wobec tego pierwsze koszenie trawy po siewie powinno być przeprowadzone przy pomocy kosiarki z nożami ustawionymi na taką wysokość, aby źdźbła były skrócone nie bardziej, niż o 1/3 ich długości. Przy pierwszym koszeniu trawy po zasianiu lepiej ściąć odrobinę mniejszą część źdźbeł, niż większą. Pozwoli to na naturalną dojrzałość i wytrzymałość trawnika.

Pod względem pory, kiedy należy przeprowadzić pierwsze, a kiedy ostatnie koszenie trawnika, wiele zależy od warunków atmosferycznych, wpływających m.in. na okres wegetacji. Przyjmuje się jednak, że pierwsze koszenie trawy należy zrealizować wiosną, na przełomie marca i kwietnia. Ostatnie koszenie powinno być w pod koniec października. Zapewni to zdrową zieleń na wiosnę, pozbawioną nalotu i pleśni.

Koszenie trawy w ogrodzie

Jak kosić trawę?

Zawsze należy zachować dokładność. Zgodnie z powyższą częścią poradnika koszenia trawy ma być realizowane często po to, aby odcinana część źdźbeł była niewielka. Ważną kwestią jest sprawdzenie, czy noże kosiarki są wystarczająca ostre. Białe, zbrązowiałe końcówki źdźbeł to znak, że noże były tępe i spowodowały rozrywanie i postrzępienie trawnika.

Jak często kosić trawę?

Koszenie trawnika warto przeprowadzić często, np. co dwa – trzy tygodnie. Jednak panujące warunki atmosferyczne bardzo silnie wpływają na to, kiedy trawa wymaga ścięcia. Ciepła i wilgotna pogoda będzie sprawiała, że rośliny będą rosły szybciej, a tym samym koszenie trawy będzie rekomendowane częściej.

Czy można kosić mokrą trawę?

Nie zaleca się koszenia mokrej trawy. Powodów jest kilka. Po pierwsze, mokre źdźbła mają tendencję do przyklejania się do noży kosiarki, przez co powodują znacznie niższą efektywność działania urządzenia. Jeżeli trawa jest morka i wysoka, koszenie jej może doprowadzić do blokady narzędzi tnących, najczęściej skutkując koniecznością manualnego przeczyszczenia kosiarki.

Co więcej, efekt wizualny po koszeniu mokrej trawy także nie będzie zadowalający. Mogą bowiem pozostać zbite pecyny i zgrupowane nieestetycznie pędy źdźbeł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *