Ochrona roślin przed zimą

Mimo zmieniającego się klimatu zimy w naszym kraju dalej potrafią być dość surowe. Mając to na uwadze, nie możemy zaniedbać odpowiedniego przygotowania naszego ogrodu przed okresem mrozów. Nie chronione lub źle zabezpieczone rośliny mogą mocno ucierpieć, lub nawet umrzeć, dlatego ważne jest, by zrobić to w odpowiednim momencie i prawidłowo. Jak zabezpieczyć rośliny przed zimą, żeby mieć pewność ich bezpieczeństwa?

Kiedy przykrywać rośliny na zimę?

Rośliny odpowiednio dobrane do naszego klimatu mogą nie wymagać okrywania na zimę. Ale mając swój ogród, nie chcemy się ograniczać wyłącznie do gatunków pochodzących z naszego klimatu. Musimy wiedzieć, jak chronić rośliny przed zimą, ale ważne jest też kiedy zaczniemy to robić.
Jednym z częściej popełnianych błędów jest okrywanie ich zbyt wcześnie. Zmiany klimatyczne wywołane efektem cieplarnianym, powodują, że nawet pod koniec sezonu jesiennego bywa dość ciepło. Przykrycie roślin, kiedy jeszcze temperatury nie spadają poniżej zera, może być groźne dla nich tak samo jak niezabezpieczenie ich wcale. Pierwsze przymrozki dają roślinom sygnał, że nadchodzi zima i czas przejść w stan zimowego spoczynku. Rośliny gromadzą zapas wody, pędy drewnieją i tak zabezpieczone, są mniej podatne na mróz i przeszywający wiatr. Właśnie wtedy jest najlepszy moment, aby zacząć je zabezpieczać. Jeśli okryjemy rośliny zbyt wcześnie, ciepło pod przykryciem podtrzyma okres wegetacji i kiedy przyjdą mrozy, roślina nie będzie na nie gotowa. Może to mieć fatalne konsekwencje dla jej zdrowia, a nawet skończyć się śmiercią.
W przypadku bardziej wrażliwych roślin, które w swoim naturalnym klimacie żyją w cieplejszych temperaturach przez cały rok, może być konieczne ich wykopanie i przechowanie w pomieszczeniach, posadzonych w donicy.

Czym zabezpieczyć rośliny przed zimą?

Kiedy już przyjdzie czas okrycia roślin na zimę, musimy być przygotowani i przystąpić do tego niezwłocznie, gdyż wystawienie ich na ujemne temperatury przez zbyt długi czas, jest dla nich niekorzystne.
W zimie, kiedy ziemia pod wpływem mrozów marznie, pozyskiwanie wody i substancji odżywczych z gleby jest znacznie utrudnione. W związku z tym ważne jest, aby przed przykryciem roślin dobrze je podlać.
Prawidłowa ochrona roślin przed mrozem, to przede wszystkim wybranie odpowiedniego materiału, który wykorzystamy do zabezpieczania roślin. Kiedyś powszechne było używanie w tym celu folii plastikowej, bąbelkowej lub pojemników z tworzywa sztucznego, np. wiader czy doniczek. Nie sprawdzają się one zbyt dobrze w tej roli i mogą bardziej szkodzić niż chronić. Plastik nie przepuszcza powietrza, ani wody, więc użycie go do okrycia roślin może prowadzić do ich zaparzania albo gnicia. Donica lub wiadro, często w ciemnych kolorach, rozgrzeją się pod wpływem promieni słonecznych i roślina znów rozpocznie proces wegetacji. Z kolei jasne pojemniki spowodują zbyt wysokie nagromadzenie wilgoci, co z kolei stwarza zagrożenie wystąpienia chorób grzybowych.

Zmarznięta roślina


Do okrycia roślin na zimę znakomicie sprawdzi się agrowłóknina. Jest to co prawda tkanina z materiałów sztucznych, natomiast sposób, w jaki jest skonstruowana, powoduje, że ma doskonałą przepuszczalność wody i powietrza. Jej użycie pozwoli na zatrzymanie wilgoci w podłożu, jednocześnie chroniąc roślinę przed wysuszeniem promieniami słonecznymi czy mroźnym wiatrem. Ważne jest, aby kupić agrowłókninę białą, gdyż ta w czarnym kolorze będzie przyciągać słońce i nagrzewać się. Zbyt duża ilość ciepła przekazana roślinie ponownie pobudzi ją do procesu wegetacji.
Świetnie sprawdza się też siatka cieniująca, zapewnia prawidłową wentylację, ale blokuje nadmiar światła i ekspozycję na zimny wiatr. Dostępne są w kolorach sprzyjających ochronie przed słońcem: białym i zielonym. Nie nagrzeją się one od promieni słonecznych i nie przegrzeją rośliny.
Materiały naturalne, jak słoma czy stroisz, także doskonale spełnią swoje zadanie. Maty słomiane pozwolą okryć nawet większe sztuki, a obłożenie gałązkami iglaków podstawy rośliny utrzyma wilgoć w glebie i ochroni je przed przemarznięciem. Można wykorzystać w tym celu również suche liście, należy jednak upewnić się, że są pozbawione chorób i wilgoci.
Przed okryciem roślin warto podwiązać te bardziej rozłożyste, nie można jednak użyć w tym celu zwykłego sznurka, gdyż uszkodzi on pędy, narażając je na przemarznięcie. Gumki opaskowe dostępne w sklepach ogrodniczych podtrzymają roślinę skutecznie i bez uszkadzania jej.
Do kopczykowania i ściółkowania roślin na zimę, dobrze sprawdzą się kompost i kora – jednocześnie zabezpieczą podstawę rośliny i odżywią podłoże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *