Rośliny do oczka wodnego

Zakładając w swoim ogrodzie oczko wodne, warto także zaaranżować je w rośliny wodne, które nie dość że udekorują nasz zbiornik wodny, to także pomoże oczyszczać wodę i wzbogaci wodę w niezbędny do życia tlen. Trzeba jednak odpowiednio dobrać rośliny, a także od nie dbać, by jak najdłużej cieszyły nasze oczy. 

Przydatne rośliny do oczka wodnego

Wybierając rośliny do oczka warto zastanowić się, jak chcemy zaaranżować tę przestrzeń. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na właściwości danej rośliny wodnej, a dopiero potem na jej wygląd. Rośliny do oczka to tzw. hydrofity i dzieli się je na:

  • rośliny wodne pływające, które lekko unoszą się na wodzie,
  • rośliny wodne przyczepione do dna, których system korzeniowy zahacza o dno, 
  • rośliny wodne korzeniące się, których system korzeniowy całkowicie lub częściowo zagłębia się w dnie zbiornika wodnego.

Rośliny do oczka wodnego oczyszczające wodę mogą stanowić funkcjonalny dodatek do naszego zbiornika wodnego. Bardzo popularną i przydatną rośliną do oczka wodnego jest hiacynt wodny, który redukuje rozrost glonów i oczyszcza zbiornik wodny. Podobne właściwości wykazuje mięta wodna, która usuwa nadmiar związków pokarmowych z wody. Kolejną wartą uwagi rośliną jest moczarka kanadyjska, która stanowi także pokarm dla ryb roślinożernych. Moczarka kanadyjska wpływa pozytywnie na biotop zbiornika wodnego, produkując duże ilości tlenu i pochłaniając związki azotowe oraz wapń. 

Kwiat ozdobny na oczku wodnym

Należy pamiętać, że wybierając rośliny wodne pływające, należy pilnować ich ekspansji, nie dopuszczając do sytuacji, gdzie zakryją całą taflę oczka wodnego. Warto także w naszym oczku stworzyć kilka stref, dzięki czemu odwzorowujemy naturalne warunki, jakie można spotkać w stawach. Wyróżniamy następujące strefy w oczku wodnym:

  • strefa wody głębokiej,
  • strefa wody średnio głębokiej,
  • strefa wody płytkiej
  • strefa błotna.

Do roślin wodnych pływających zaliczamy: hiacynt wodny, osoka aloesowata, pistia, żabiściek pływający, rzęsa. Do strefy głębokiej nadadzą się takie rośliny jak: grążel żółty, lilia wodna (grzybień biały), moczarka kanadyjska. Do strefy płytkiej najlepiej posadzić: grzybieńczyk wodny, pałka, miniaturowe odmiany lilii wodnej. Do strefy błotnej nadadzą się następujące rośliny: babka wodna, jaskier wielki, kaczeniec (knieć błotna), kosaćce japoński i żółty, kalla, kroplik, krwawnica pospolita, niezapominajka błotna, pałka, sit, strzałka wodna, tatarak zwyczajny, wiązówka błotna. A strefę nadbrzeżną warto wyposażyć w takie rośliny jak: firletka poszarpana, funkie, gunera, hutujnia sercowata, języczka pomarańczowa, kosaciec syberyjski, liliowiec ogrodowy, pełnik europejski, rutewka orlikolistna, tojeści: kropkowana i rozesłana, żurawki, miskant chiński.

Lilia różowa na oczku wodnym

Rośliny do oczka wodnego – sadzenie i nawożenie

Chcąc jak najdłużej cieszyć się zdrowymi, zadbanymi roślinami, warto wiedzieć kiedy i w jaki sposób je posadzić oraz jak o nie dbać, chociażby poprzez nawożenie ich. Rośliny do oczka wodnego zazwyczaj sadzi się w specjalnych pojemnikach do tego przeznaczonych, w których znajdziemy mieszankę piasku i gliny. Po posadzeniu rośliny w pojemniku, należy przysypać jej korzenie niewielką ilością żwiru. Tak przygotowaną roślinę można stopniowo, powoli umieszczać w odpowiednim miejscu w naszych oczku wodnym. 

Sadzenie roślin wodnych może być łatwiejsze, jeśli nasze oczko wodne ma uformowane półki, na których będzie można ustawić kosze z roślinami na różnych głębokościach. 

Odpowiednie warunki to podstawa, by rośliny do oczka rosły prawidłowo i były zdrowe. Poszukując więc odpowiedniej ziemi do roślin wodnych, wyściółki do doniczki, nawozu  czy mikroelementów do wody w oczku wodnym warto zajrzeć na https://trzmiel.com.pl/oczko-wodne. Nawozy umieszcza dodaje się bezpośrednio do wody lub blisko korzeni roślin, w zależności od zaleceń producenta danego nawozu, nie wolno nawozić roślin wodnych nawozami przeznaczonymi do roślin znajdujących się w ogrodzie. Specjalnie przeznaczona ziemia do roślin wodnych nie jest tak żyzna jak ta ogrodowa, co zapobiega namnażaniu się glonów, więc lepiej nie korzystać z tej ogrodowej, stawiając na specjalną mieszankę ziemi dla roślin wodnych. 

sklep akwarystyczny trzmiel.com.pl

Trzmiel.com.pl to internetowy sklep akwarystyczny, który dostarcza wysokiej jakości produkty do zakładania akwarium słodkowodnego i morskiego oraz tworzenia i dbania o oczko wodne. Oferta sklepu obejmuje zarówno produkty standardowe, jak i na wymiar, co pozwala na dostosowanie asortymentu do indywidualnych potrzeb klientów. Dodatkowo, na stronie sklepu znajduje się blog „Trzmiel Radzi”, gdzie publikowane są artykuły i porady dotyczące akwarystyki i oczek wodnych. Czytelnicy mogą dowiedzieć się, jakie gatunki ryb akwariowych będą idealnym wyborem do ich akwarium czy oczka wodnego, a także jak wybrać odpowiednie rośliny do tych zbiorników wodnych. Trzmiel.com.pl to miejsce, gdzie pasjonaci akwarystyki mogą znaleźć nie tylko niezbędne akcesoria, ale także cenne porady i inspiracje. Pracujący tam specjaliści służą pomocą i radą, dzięki czemu każdy, nawet początkujący miłośnik akwariów znajdzie tam wszystko czego potrzebuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *