Podlewanie ogrodu i oszczędzanie wody

W czasach, gdy woda powoli staje się towarem na wagę złota, warto zastanowić się jak wykorzystać ją w najbardziej optymalny, oszczędny sposób. Interesując się akwarystyką i posiadając własne akwarium zużywa się bardzo dużo wody zwłaszcza, gdy przychodzi czas jej wymiany. Jak można zapobiec marnotrawieniu tak cennego zasobu?

Ogrodnicze hobby

W przypadku posiadania akwarium słodkowodnego warto też spróbować zaszczepić w sobie pasję ogrodnictwa. Te dwa hobby łączą się ze sobą idealnie i wzajemnie uzupełniają. W jaki sposób?

Zarówno ogrodnictwo, jak i akwarystyka potrzebują dużej ilości wody. W przypadku akwarystyki najwięcej wody zużywa się w momencie zmiany starej wody na nową. Jeśli chodzi o ogród i jego uprawę, woda jest tam niezbędna. Podlewanie roślin to obowiązek, którego nie można zaniedbywać przez wzgląd na chęć utrzymania dobrego stanu naszego ogrodu, zwłaszcza gdy w porze letniej często tej wody brak z naturalnych źródeł, jak deszcz. Roślin nie należy jednak traktować wodą z kranu, a przynajmniej nie taką, która wcześniej nie odstała odpowiednio długo. Woda z akwarium jednak nadaje się idealnie do podlewania ogrodu.

Jak oszczędzać wodę?

W myśl stylu życia no waste czy też zero waste warto wykorzystywać wodę, która potencjalnie nie nadaje się do użytku. Zamiast wylewać ją do zlewu czy toalety lub gorzej – na chodnik, warto wykorzystać ją do podlewania roślin ogrodowych lub doniczkowych.

Sposoby oszczędzania wody:

  • zbieranie deszczówki
  • wykorzystywanie wody po gotowaniu ziemniaków, makaronu lub jajek
  • wykorzystywanie wody akwariowej
  • wykorzystywanie przegotowanej, ostudzonej wody z czajnika

Oszczędzanie wody w obecnych czasach jest kluczowe dla środowiska – dzięki temu dbamy o naturalne zasoby naszej planety, jednocześnie dbając także o rośliny. Zazwyczaj taka woda, którą mamy zamiar wylać idealnie nadaje się do odżywienia roślin w ogrodzie czy doniczkach.

Podlewanie roślin deszczówką

Podlewanie ogrodu deszczówką lub wodą z akwarium

Zbieranie deszczówki do podlewania roślin to idealne rozwiązanie. Woda deszczowa ma niskie pH i nadaje się do podlewania wszystkich rodzajów roślin, włącznie z tymi kwasolubnymi. Deszczówka to woda miękka, a więc najlepsza do podlewania roślin. Niewątpliwą zaletą takiej wody jest jej temperatura, która zbliżona jest do tej otoczenia oraz jej odpowiednie napowietrzenie.

Woda deszczowa pełna substancji odżywczych, a pozbawiona szkodliwych pierwiastków, które znajdują się w wodzie wodociągowej. Po takiej wodzie nasz ogród odżyje i będzie wyglądać fenomenalnie.

Przy zmianie wody w akwarium można wykorzystać zużytą wodę akwariową do podlewania ogrodu. Jest ona bogata w azot i fosfor, który stanowi naturalny nawóz dla roślin. Pielęgnacja roślin może być więc bardzo prosta w momencie posiadania akwarium.

Korzystanie z wody z akwarium do podlewania roślin daje gwarancję, że nie przenawozimy ich, a rośliny będą nam wdzięczne za taki sposób podlewania, rosnąc na potęgę.

Najwięcej cennych składników gromadzi się w wodzie akwariowej na wiosnę i w pierwszych miesiącach lata. Jest to więc idealny moment na wymianę wody rybkom, a jednocześnie nawodnienie ogrodu czy roślin doniczkowych. Jeśli nie możemy w danej chwili wykonać takiego działania, po prostu warto przelać wodę z akwarium do konewki, a potem, w wolniejszej chwili podlać rośliny w ogrodzie czy w doniczkach.

Kiedy podlewać rośliny?

Bardzo ważne podczas podlewania roślin jest pora dnia. W okresie letnim często towarzyszą nam upały. Rośliny w tym okresie należy podlewać wcześnie rano lub późnym wieczorem, kiedy temperatura jest optymalna, a woda nie wyparuje zbyt szybko z ziemi. Jednak w momencie, gdy noce staną się chłodniejsze, lepiej nawilżać podłoże z rana, by w nocy chłód nie sprawił, że mokre korzenie zgniją.

Oszczędzanie wody to obecnie jedna z ważniejszych kwestii poruszanych przez ekologów. Mając swój ogród lub uprawiając rośliny w domu warto także zająć się akwarystyką. Połączenie tych dwóch hobby sprawi, że połączymy przyjemne z pożytecznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *