Poziomki – mniejsze kuzynki truskawki w twoim ogrodzie

Wyprawy do lasu to była jedna z największych przyjemności dzieciństwa. Zwłaszcza dla dzieci żyjących w dużych miastach, było to niesamowite przeżycie. Każdy, kto miał przyjemność tego doświadczyć, pamięta jaką frajdę sprawiało znalezienie malin, jeżyn czy jagód i pałaszowanie ich prosto z krzaczka. Ale można było znaleźć jeszcze jeden rodzaj owocu, rzadszy i przez to trudniejszy do znalezienia, ale dzięki temu jeszcze bardziej pożądany – poziomki. Ich niepowtarzalny smak i wygląd kojarzący się z truskawkami, zapadał w pamięć każdemu, kto na nie trafił. Któż nie chciałby mieć łatwego dostępu do poziomek obok swojego domu? Teraz możemy – wystarczy posadzić poziomki w ogrodzie i cieszyć się ich słodyczą, wspominając leśne przygody z dzieciństwa.

Poziomki ogrodowe – odmiana i sadzenie

Jak w przypadku wszystkich owoców, poziomki mają wiele odmian. Różnią się one nieco wyglądem i smakiem, okresem owocowania czy pokrojem i rozrostem krzaczków. Oto kilka przykładów odmian poziomek ogrodowych:

  • Poziomka Baron von Solemacher – jedna z popularniejszych i jedna z najstarszych odmian poziomek ogrodowych. Pochodząca z Niemiec odmiana, jest bardzo plenna, rodzi duże, bardzo smaczne i aromatyczne owoce dojrzewające od początku czerwca nawet (w sprzyjających warunkach pogodowych) do października.
  • Poziomka Biała – jak wskazuje nazwa, owoce tej odmiany są białe, a ich miąższ biało-żółty. Są bardziej wytrzymałe niż tradycyjne, czerwone poziomki.
  • Poziomka Regina – odmiana wyhodowana we Francji. Jej owoce są nieco mniej słodkie niż zwykłe poziomki, ale soczyste. Są duże o lekko podłużnym kształcie i dojrzewają od czerwca do początku października.
  • Poziomka Rugia – jedna z najbardziej obficie owocujących odmian poziomek ogrodowych. Owoce o ciemnoczerwonym kolorze i stożkowatym kształcie są bardzo soczyste, a ich smak najbardziej przypomina te prawdziwe, rosnące w lasach, dzikie poziomki.
  • Poziomka Yellow Wonder – zgodnie z nazwą, jej owoce mają lekko żółty kolor. Mocno plenna odmiana, rodzi duże, słodkie i aromatyczne owoce. Ta odmiana jest odporna na niskie temperatury, doskonale nadaje się więc do uprawy w naszych warunkach pogodowych.
  • Poziomka Atilla – stosunkowo nowa odmiana poziomek. Bardzo szybko się rozrasta, może więc być zastosowana jako roślina okrywowa. Owocuje od czerwca aż do pierwszych przymrozków. Owoce mają lekko owalny kształt, bardzo silny aromat i wyrazisty smak.
  • Poziomka Supreme – odmiana o bardzo małych wymaganiach, dlatego polecana jest nawet początkującym ogrodnikom. Rodzi sporo dużych, bardzo smacznych owoców o intensywnie czerwonej skórce. Bardzo wcześnie dojrzewa, pierwsze owoce pojawiają się już maju.

Uprawa poziomek w ogrodzie nie jest zbyt trudna. Jak w przypadku innych roślin ogrodowych, duże znaczenie ma wybór odpowiedniego miejsca. Aby mieć pewność, że krzaczki będą rosły zdrowo i owocowały obficie, miejsce pod sadzenie poziomek może być mocno nasłonecznione lub lekko zacienione. To pierwsze jednak da lepsze efekty w kwestii smaku i koloru owoców. Krzaczki poziomek najlepiej czują się w przepuszczalnej, żyznej glebie o dużej zawartości próchnicy. Odczyn ziemi powinien być lekko kwaśny – około 5,6 do 6,5 pH. Ziemia do poziomek nie może być ciężka ani mocno wilgotna – zbyt duża wilgoć znacznie zwiększy ryzyko pojawienia się chorób grzybowych. Jeśli podłoże w naszym ogrodzie nie spełnia całkowicie wymienionych wyżej wymagań, warto przed posadzeniem sadzonek przekopać ziemię i wymieszać ją z kompostem lub obornikiem. Sadzonki powinny być oddalone od siebie o przynajmniej 25-30 centymetrów.

Poziomki na gałązce w ogrodzie

Czy poziomki trzeba przycinać – pielęgnacja poziomek

Aby uprawa poziomek była udana, nie trzeba poświęcać bardzo dużo czasu na ich pielęgnację. Co jakiś czas należy usunąć suche pędy lub liście. Aby zapobiegać pojawianiu się chwastów, dobrze jest ściółkować podłoże między rzędami poziomek przy pomocy kory lub np. agrowłókniny. Nie tylko ograniczy to w znacznym stopniu ryzyko pojawienie się niechcianych roślinnych gości, ale pomoże w utrzymaniu wilgoci w ziemi.

À propos wilgoci – ziemia, w której rosną nasze poziomki nie może być zbyt wilgotna. Musimy pilnować, aby przy przeciągających się okresach wysokich temperatur wystarczająco nawadniać nasze krzaczki owocowe. Nie możemy jednak przesadzić – nadmiar wilgoci spowoduje wystąpienie groźnych chorób grzybowych, takich jak plamistość liści czy szara pleśń.

Nawożenie poziomek najlepiej przeprowadzać wiosną. Najkorzystniejsze będą nawozy naturalne oraz te z dużą zawartością azotu, gdyż pobudzą one rozrost krzaczków. Z kolei fosfor i azot poprawią plenność i korzystnie wpłyną na wygląd i jakość owoców.

Tylko część roślin owocowych nie wymaga przycinania i do tej grupy należą właśnie poziomki. Uprawa ich jest bardzo ułatwiona, bo cięcie jest praktycznie całkowicie zbędne. Dopiero w 4. roku po posadzeniu jakość i plenność krzaczków spada i należy je usunąć i zastąpić nowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *