Rośliny iglaste na żywopłot
Żywopłot pomaga odgrodzić ogród od zgiełku miasta, hałasu samochodów, wścibskich oczu przechodniów i sąsiadów, kurzu i spalin oraz wiatru. To jakie rośliny wybierzemy, zależy od naszych preferencji wizualnych, ile czasu jesteśmy gotowi czekać, aż osiągnie on oczekiwaną wysokość oraz ile pracy chcemy włożyć w jego utrzymanie. Żywopłot iglasty jest doskonałym wyborem jeśli chcemy szybkich efektów, skutecznej ochrony i nie planujemy poświęcać dużo czasu na jego pielęgnację. Podpowiadamy jakie iglaki na żywopłot powinni wybrać właściciele ogrodów.
Żywopłot zimozielony
Dużą zaletą żywopłotu z iglaków jest jego gęstość. Utrzymujące się przez cały rok igły nie tylko dobrze wyglądają, ale zapewniają ochronę, pochłaniają toksyny i nie wymagają dużo pracy. Iglaki są odporne na niskie temperatury, szkodniki i choroby i w przeciwieństwie do żywopłotów liściastych, spełniają swoją funkcję cały rok. Z racji swojego atrakcyjnego wyglądu są świetnym tłem dla kolorowych kompozycji kwiatowych, ogródków skalnych czy oczek wodnych. Gęsto posadzone tworzą zbity żywopłot, który, poza wyżej wymienionymi zaletami, dobrze wpływa na nasze zdrowie, pochłaniając zanieczyszczenia i dwutlenek węgla, a wydzielając tlen.
Jakie krzewy iglaste na żywopłot?
Najczęściej wybieranym iglakiem na żywopłot jest tuja (Żywotnik). Sprawdza się ona zarówno jako żywopłot formowany jak i naturalny. Nie wymaga dużo pracy, aby przyciąć ją i nadać jej atrakcyjny kształt, ale jeśli pozostawimy ją nieciętą, również będzie dobrze wyglądać. Nie jest wymagająca w uprawie i szybko rośnie, więc już po kilku sezonach spełniać rolę muru oddzielającego nasz ogród od ulicy. Jest kilka najchętniej wybieranych odmian tui:
- Szmaragd – ma intensywny, szmaragdowy kolor i ciekawy stożkowaty kształt, rośnie ok. 20 cm na rok.
- Brabant – najszybciej rosnąca odmiana tui, nawet 30 cm rocznie. Jego igły brązowieją na zimę, bardzo dobrze poddaje się cięciu.
- Aurescens – przyrasta ok. 15 cm rocznie, może osiągnąć nawet kilka metrów wysokości. Ma żółte zabarwienie, rośnie gęsto i znosi nawet bardzo niskie temperatury (do -30o)
Jałowce – to kolejne bardzo popularne krzewy iglaste na żywopłot. Są bardzo łatwe w uprawie, w zasadzie nie wymagają pielęgnacji i dobrze się czują w miejscach, gdzie inne rośliny nie chcą rosnąć. Różne odmiany jałowca osiągają różne wysokości, od 15 cm do nawet 40 m. Mogą mieć różne kolory (jasnozielone, ciemnozielone, złociste, szaroniebieskie) i kształty (płożące, stożkowate, kuliste lub kolumnowe), więc można je dobrać w zależności od profilu naszego ogrodu. Najlepsze iglaki na żywopłot z rodziny jałowców, to te o przekroju kolumnowym.
- Hibernica – łatwy w uprawie, może osiągać 3-4 metry wysokości, rośnie jednak dość wolno. Aby sprawdzić się jako żywopłot wysoki (ok.2 m) może potrzebować nawet 9-10 lat. Ma gęste gałązki o stalowoniebieskim zabarwieniu.
- Skyrocket – ładna niebiesko-zielona barwa, zimą przechodząca w lekko rdzawą. Odporny na susze i mrozy, może rosnąć nawet na niezbyt dobrym, kamienistym podłożu. Rośnie szybciej niż wyżej opisana odmiana, bo w 10 lat może mieć nawet 4 m.
- Blue arrow – ma osiąga podobne rozmiary, ale jest bardziej zwarty niż Skyrocket. Zabarwiony lekko na niebiesko. Nie wymaga dobrej gleby, jest całkowicie odporny na mróz i susze, z racji niewielkiego zapotrzebowania na wodę.
Świerki – używane przy tworzeniu żywopłotów, które docelowo mają osiągać spore wysokości.
- Świerk pospolity – często i regularnie przycinany, staje się gęstym i zbitym żywopłotem. Jest dość wymagający pod względem gleby i ilości słońca, ale w odpowiednim miejscu i przy odpowiedniej pielęgnacji, da świetną ochronę.
- Świerk serbski – smukły i gęsty, dzięki czemu bardzo dobrze chroni przed wiatrem. Bardzo szybko rośnie, bo nawet do 1 metra na rok. Nie wymaga bardzo dobrego podłoża i dobrze znosi miejskie powietrze.
- Świerk kłujący – jedna z częściej wybieranych odmian, świetnie sprawdza się w żywopłotach ciętych. Ma ładne niebiesko-zielone zabarwienie, dobrze znosi zanieczyszczone powietrze, jedyne czego wymaga to spora ilość słońca.
Cisy – z racji swojej wytrzymałości i odporności na surowe zimy są często wybierane na żywopłoty. Lubi miejsca o dużej ilości słońca, w warunkach klimatycznych panujących w naszym kraju może osiągać nawet 20 metrów wysokości. Rośnie dość szybko i dobrze poddaje się kształtowaniu cięciem. Można go formować w różne kształty np. stożki czy kule.
Daglezja zielona – odporna na susze, nie wymaga dużych ilości promieni słonecznych. Dobrze rośnie w żyznych, wilgotnych glebach. Ma ładny, soczysty kolor jasnej zieleni, a jej specyficzny zapach odstrasza komary, co będzie świetnym dodatkiem do ogrodu.