Róża Zepeti – uprawa i pielęgnacja
Posiadanie pięknie kwitnących krzewów róż w swoim ogrodzie, to sprawa honoru i powód do dumy dla wielu doświadczonych ogrodników. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jest ciekawa alternatywa dla klasycznych róż ogrodowych. Mowa o różach miniaturowych. Choć są znacznie mniejsze od swoich popularniejszych kuzynów, to w żadnym stopniu nie ustępują im urodą. W tym artykule zajmiemy się tajnikami hodowli miniaturowych róż w ogrodzie domowym i podpowiemy, jak sprawić, by te małe rośliny robiły wielkie wrażenie.
Róża Zepeti – charakterystyka
Zepeti to odmiana róż miniaturowych wyhodowana w 2020 roku we Francji. Jej autorem jest firma Meilland International, przedsiębiorstwo rodzinne, od ponad 170 lat zajmujące się właśnie hodowlą róż. Mają oni swoje siedziby na terenie Europy i w Stanach Zjednoczonych, gdzie funkcjonują pod nazwą Star Roses.
Miniaturowa róża Zepeti posiada bujne, ciemnozielone błyszczące liście drobnej budowy oraz olśniewające, jasnoczerwone, półpełne kwiaty, rosnące w dużych ilościach. Kwiaty są małe, mają tylko 5 cm średnicy, ale są intensywnie zabarwione. Zepeti kwitnie bardzo długo i obficie, kwiaty pojawiają się bez przerwy od maja do października. Jako że to odmiana miniaturowa, nie osiąga imponujących wysokości znanych nam z krzewów zwykłych róż. Dorasta maksymalnie do ok. 70 cm.
Odmiana róż miniaturowych Zepeti jest wyjątkowo odporna na choroby grzybowe, takie jak mączniak i plamistość liści, oraz bardzo tolerancyjna na przedłużające się letnie upały i zimowe mrozy. Dzięki temu jest to niezwykle wytrzymała odmiana róż miniaturowych, która będzie się dobrze sprawdzać w naszych warunkach klimatycznych. Jako odmiana miniaturowa, doskonale nadaje się do uprawy w doniczce, gdzie stanowi niezwykle piękny widok, zwłaszcza ze względu na to, że jej liście i kwiaty zawsze prezentują się nieskazitelnie i elegancko. Posadzona w ogrodzie, także prezentuje się świetnie w towarzystwie małych krzewów i bylin. Może być niezwykle cennym elementem kwiatowych aranżacji ogrodowych, zarówno w połączeniu z innymi odmianami kwiatów, jak i sadzona solo, w większej ilości.
Róża Zepeti – jak sadzić i pielęgnować?
Zakupione sadzonki róży miniaturowej można pozostawić w doniczkach przez całą zimę, o ile są dobrze nawożone i regularnie podlewane. Róże można sadzić o dowolnej porze roku, pod warunkiem że ziemia nie jest zamrożona, przemoczona lub wysuszona przez suszę. Jeśli panują akurat mrozy i zmrożone podłoże uniemożliwia sadzenie, można przechować sadzonki w pomieszczeniu o niskiej temperaturze (0-7°C), wtedy wymagają niewiele wody. Jednakże idealnie byłoby je posadzić jak najszybciej w ziemi. Ponieważ rośliny są uśpione przez całą zimę, nie wytwarzają nowych korzeni aż do wiosny, więc nie trzeba się martwić, jeśli ziemia opadnie z korzeni, po wyjęciu sadzonki z doniczki. Kiedy nadejdzie wiosna, najpierw przenosimy sadzonkę do pomieszczenia, w którym utrzymuje się temperatura w okolicy 15°C, a po tym jak rozpocznie ona normalny wzrost, będzie można bezpiecznie posadzić ją w ogrodzie. Jeśli róża zimuje w ogrodzie, dobrym pomysłem będzie kopczykowanie podstawy krzewu przy pomocy kompostu lub stroiszu. Zaleca się też osłonięcie całości agrowłókniną (koniecznie w białym kolorze, czarna może doprowadzić do przegrzania i pobudzenia fotosyntezy).
Lubi duże ilości promieni słonecznych, posadź więc różę w miejscu, gdzie może otrzymać dużo słońca przez przynajmniej połowę dnia, i gdzie będzie chroniona przed wiatrem. Całkiem nieźle znosi również półcień, jednak wtedy kwiaty mogą nie być aż tak soczyście czerwone i straci ona trochę swojego uroku.
Sadź tak, aby miejsce szczepienia (wybrzuszone miejsce, gdzie łodyga spotyka się z korzeniami) było na poziomie lub tuż pod poziomem ziemi.
Róże tolerują szeroki zakres gleb, ale najlepiej rosną w głębokiej, bogatej w próchnicę, wilgotnej, ale dobrze przepuszczalnej glebie, więc jeśli to konieczne, dodaj do dołka dużo obornika lub kompostu zmieszanego z ziemią.
Młode sadzonki podlewaj obficie co drugi dzień – codziennie, jeśli jest gorąco i sucho. W kolejnych sezonach róże można podlewać raz w tygodniu wiosną i latem – częściej, jeśli jest gorąco.
Dla najlepszych efektów zaleca się nawożenie przy użyciu specjalnie dopasowanych do róż kwitnących nawozów. Mają one tak dobrane proporcje składników odżywczych, że bardziej stymulowany jest wzrost kwiatów niż liści. Najlepszy moment na wykonanie nawożenia róż to koniec marca/początek kwietnia i ponownie pod koniec lipca, ale wtedy wybieramy już nawóz przygotowujący roślinę do nadchodzącej jesieni i zimy.
Zapewnij dobrą cyrkulację powietrza do korzeni i usuwaj opadłe liście i wyblakłe kwiaty, aby utrzymać rośliny w doskonałej kondycji. Późną zimą lub wczesną wiosną usuń martwe, lub uszkodzone pędy, a następnie przytnij różę o jedną trzecią, aby zachować jej kształt i zachęcić do nowego wzrostu.
Podczas przycinania tradycyjnie tniemy tuż nad węzłem liściowym skośnym cięciem z dala od pąka, jednak nie jest to konieczne, i nie trzeba się martwić idealnym przycinaniem – róże są bardzo odporne i odrosną.