Sprawdzone sposoby na odstraszanie komarów
Okres wakacji, to czas który wszyscy wykorzystują i chcąc nacieszyć się ciepłem, promieniami słońca i odpoczynkiem wyjeżdżają na wczasy. Chcąc zregenerować siły po ciężkich miesiącach pracy wybieramy często miejsca, w których jednymi ze stałych bywalców są komary. Z tego powodu dobrze jest poznać nie jeden skuteczny sposób na komary, dzięki którym będziemy mogli się ich pozbyć i przyjemnie spędzić wakacje.
Komary – główny wróg wypoczynku
Polska jest państwem, które przepełnione jest komarami przeróżnych gatunków, ale tylko część z nich żywi się krwią ludzką, reszta zdecydowanie preferuje zwierzęcą. Komary występujące na terenach Polski nie przenoszą chorób, jednak ślady w postaci swędzących bąbli lub odczynów zapalnych, które wyskakują po ich ukąszeniu są nieprzyjemne.
Co ciekawe samce komarów jedzą nektar kwiatów i praktycznie zaraz po kopulacji umierają, natomiast samice ssą krew wszystkich zwierząt takich jak ssaki i ptaki. Krew dla komarów jest niezbędna do przeżycia, ale także do tego, żeby jaja mogły w pełni dojrzeć. Samica składa zapłodnione jaja w wodzie, gdzie później rozwijają się i żyją larwy, z tego powodu tereny podmokłe, w okolicach jezior, stawów i rzek przepełnione są kąsającymi komarami. Tego typu tereny zazwyczaj przepełnione są różnego rodzaju robactwem i owadami.
Do czego lgną komary?
Jedną z najskuteczniejszych metod, na ochronę przed komarami jest ubranie się w odpowiedni strój, który zakrywa jak najwięcej naszego ciała, a przede wszystkim chroni nasze kończyny – ręce i nogi. Żeby niepotrzebnie nie wabić dodatkowo komarów, dobrze jest wiedzieć do czego lgną komary. Przede wszystkim należy unikać dwutlenku węgla, kwasu mlekowego i słodkich, kwiatowych oraz owocowych zapachów. Jak unikać tego typu substancji?
- Dwutlenek węgla – wytwarzany jest wraz z wydychanym powietrzem, jego ilość znacznie wzrasta podczas wysiłku fizycznego
- Kwas mlekowy – wchodzi w skład potu, który wydziela się w trakcie wysiłku fizycznego oraz po zjedzeniu słonych i bogatych w potas potraw
- Wilgoć– to jeden z najbardziej działających na komary czynników. Znajduje się w powietrzu, ale również w ciele człowieka, kiedy się poci.
- Zapach kwiatów i owoców – słodkie perfumy, kosmetyki oraz środki czystości o zapachach kwiatów i owoców nieprawdopodobnie działają na komary. Ciekawostką są olejki eteryczne, które działają w zupełnie odwrotny sposób i odstraszają komary.
- Ciemne kolory – komary wykorzystując swój wzrok wyłapują swoich potencjalnych żywicieli, znacznie częściej są nimi osoby ubrane na ciemne kolory. Z tego względu warto jest ubrać się w coś jasnego wychodząc na dwór. Chcąc uniknąć spotkań z innymi owadami, takimi jak muszki, osy i pszczoły, należy unikać jaskrawych kolorów takich jak żółty, pomarańczowy i różowy.
Dlaczego miejsca po ukąszeniu komara swędzą?
Komarzyca atakując swoją ofiarę rozcina skórę i wstrzykuje do rany ślinę zapobiegając w ten sposób krzepnięciu krwi. Ślina samicy komara zawiera substancję chemiczną, która bardzo podrażnia skórę, wywołuje zaczerwienienie, opuchliznę, a także świąd. W przypadku osób uczulonych po ukąszeniu może dojść do wstrząsu toksycznego, czego efektem jest np. obrzęknięta warga, przełyk, tchawica, również trudności w oddychaniu, spadek ciśnienia lub zaburzenia akcji serca.
Co odstraszy komary – rośliny i nie tylko?
Komary to stworzenia które można odstraszyć kilkoma sprawdzonymi sposobami. Każdy kto posiada ogród, większy lub mniejszy, koło domu sadząc w nim niektóre pachnące kwiaty, dzięki nim na dobre może pożegnać się z komarami. Jakie rośliny to skuteczny środek na komary? Oto kilka z nich:
- Kocimiętka – zawiera olejki eteryczne, które swoim zapachem przyciągają koty, ale bardzo dobrze odstraszają też komary. Jest to bardzo popularna roślina w Polsce. Zaczyna kwitnąć w czerwcu i posiada śliczne fioletowe kwiaty. Dobrze zadbana stanowi piękną ozdobę ogrodu oraz na dobre odstraszy komary.
- Pelargonie – znaleźć je można na balkonach, tarasach przy domach oraz w ogrodach. Są bardzo uniwersalnymi kwiatami, które bardzo dobrze sprawdzają się w różnych warunkach. Dobrym zamiennikiem pelargonii, który odstrasza komary jest pelargonia szorstka. Jej liście wydzielają mocny zapach, który nie należy do ulubieńców komarów. Przypomina mieszankę róży i cytryny.
- Bazylia – to bardzo znane zioło, którego używa się głównie do potraw. Ma charakterystyczny aromat i świetnie sprawdza się jako dodatek do deserów czy drinków, a do tego świetnie odstrasza komary.
Aby skutecznie odstraszyć komary istnieje też kilka innych sprawdzonych metod. Jedna z nich podpowiada, aby na parapecie umieścić spodek z plastrami cebuli, a niedaleko okien zawiesić zielone listki pomidorów. Dodatkowo warto jest dorzucać do swoich potraw czosnek oraz cebule. Posiadają one wiele właściwości, poprawiają naszą odporność, ale również skutecznie odstraszają komary. Jako suplement warto jest dorzucić sobie witaminę B6, ponieważ dzięki niej nasz organizm wydziela pot za którego zapachem nie przepadają owady. Wspomniane wcześniej olejki eteryczne, takie jak rozmarynowe, cedrowe, cytronelowe, lawendowe i tymiankowe, także świetnie sprawdzają się w walce z komarami. Sama w sobie lawenda na komary również sprawdza się bardzo dobrze. Poza naturalnymi środkami, odstraszająco bardzo dobrze działają także chemiczne środki do kontaktów czy różne formy kadzidełek.