Sprawdzone sposoby na ślimaki w ogrodzie

Każdy ogrodnik wie, jak poważnym zagrożeniem dla ogrodu są szkodniki. Ich obecność skutkuje uszkadzaniem liści, stratą plonów, a nawet obumieraniem części (lub — co gorsza — całości) hodowanych roślin. Jednym z częściej występujących – i bardziej uciążliwych – szkodników, są ślimaki. Pojedyncze sztuki nie są problemem, gdyż można się ich łatwo pozbyć, ale kiedy zaczynają występować w większych ilościach, stanowią duże niebezpieczeństwo dla zdrowia całego ogródka. Przedstawiamy sprawdzone sposoby na to, jak zwalczać ślimaki w ogrodzie.

Jakie ślimaki możesz spotkać w ogrodzie

Obecność ślimaków w ogrodzie nie zawsze wiąże się z zagrożeniem dla naszych roślin. Występując w niewielkich ilościach, mogą być pożyteczne, jako że żywią się gnijącymi i martwymi resztkami roślin, zjadają też nasiona chwastów, ograniczając ich rozsiewanie się. Kiedy jednak pojawi się większa liczba ślimaków, zdecydowanie musimy przystąpić do działania. Możemy spotkać dwa rodzaje ślimaków, zagrażających naszym uprawom: ślimaki ze skorupą i ślimaki nagie.

  • Ślimaki skorupowe – najczęściej jest to najpopularniejszy gatunek ślimaków w Polsce: winniczki. Oprócz wspomnianego wyżej ograniczania ilości chwastów i usuwania gnijących resztek robią one jeszcze jedną, bardzo ważną rzecz: zjadają jaja ślimaków nagich, których obecność wiąże się z dalece większym niebezpieczeństwem. Oprócz winniczków gośćmi naszych ogrodów bywają też wstężyk ogrodowy, wstężyk gajowy czy zaroślarka pospolita.
  • Ślimaki nagie – w naszym kraju występuje ich kilkadziesiąt gatunków i z racji na swoją żarłoczność oraz prędkość rozmnażania to one są prawdziwą zmorą ogrodników. Powszechnie uważa się, że to ślimaki nagie z rodziny pomrowiowatych, popularnie zwane pomrowami są najgroźniejsze. Jednak większymi szkodnikami są z rodzin ślinikowatych i pomrowikowatych.

Domowe sposoby na ślimaki

W zbyt dużej ilości ślimaki w ogrodzie mogą szkodzić większości naszych roślin ogrodowych, niektóre z nich jednak preferują bardziej niż inne. Sałata, cukinia, buraki, kapusta, papryka czy fasola – te warzywa mają większą szansę paść ofiarą tych śluzowatych szkodników. Są jednak sposoby, którymi możemy je zwalczać, aby ratować swoje uprawy.

  • Najprostszą metodą jest dbanie o czystość. Jak wspomnieliśmy wyżej, ślimaki w ogródku żywią się resztkami roślin. Tak więc usuwanie wszystkich resztek pielęgnacji roślin, wypielonych chwastów i skoszonej trawy (najlepiej na kompostownik) ułatwi trzymanie szkodników z daleka od ogrodu.
  • Druga, bardzo prosta, choć wymagająca trochę wysiłku metoda, to po prostu zbieranie ślimaków i pozbywanie się ich z terenu ogrodu. Jako że ślimaki nie lubią wysokich temperatur, na żer wychodzą wieczorem, w nocy i wczesnym rankiem. W tych porach najłatwiej je znaleźć i usunąć. Trzeba jednak pamiętać, żeby w tym celu zakładać rękawiczki ochronne. Co prawda śluz ślimaków rzadko jest toksyczny w stopniu zagrażającym człowiekowi, ale może zawierać bakterie czy wirusy, które mogą się przenieść na nasz organizm lub na zwierzęta domowe.
  • rośliny, które odstraszają ślimaki swoim zapachem. Mając je w swoim ogrodzie, znacznie zmniejszymy ryzyko pojawienia się szkodników. Cząber, majeranek, macierzanka, rumianek, szałwia, floks wiechowaty, wilczomlecz, gorczyca – to tylko niektóre przykłady roślin wydzielających substancje, których ślimaki nie tolerują.
  • Wiele gatunków zwierząt to naturalni wrogowie obślizgłych szkodników. Nie wszystkie z nich chcemy mieć w swoim ogrodzie (np. krety, które żywią się ślimakami nagimi), ale część z nich możemy „zaprosić” bez ryzyka strat wśród roślin. Domki dla ptaków czy jeży, zachęcą je do pojawienia się, a odwdzięczą się one, zjadając groźne dla naszych upraw ślimaki.
Ślimak nagi niszczący roślinę
  • Spulchnianie ziemi podczas pielęgnacji roślin, powoduje wyciąganie na powierzchnię jaj oraz młodych osobników. Wystawienie ich na szkodliwe dla nich ciepło i zwierzęta żywiące się nimi skutecznie ograniczy rozmnażanie się.
  • Ślimaki lubią wilgoć i zawsze szukają miejsc, w których jest jej dużo. W związku z tym najlepszym momentem na podlewanie roślin będzie poranek. Jeśli podlejemy rośliny wieczorem, wilgoć na nich pozostanie przez większość nocy, a to właśnie wtedy ślimaki wychodzą na żer. Ponadto sprawdzajmy regularnie miejsca w naszym ogrodzie, które mogą być ich dobrymi kryjówkami: przy rynnach, pod donicami i kamieniami, szpary w ścieżkach itp.
  • Pułapki są bardzo skutecznym sposobem na zwalczanie ślimaków. Jest kilka rodzajów pułapek, które możemy zastawić:
    Ścieżki z wapna gaszonego — w wolnych przestrzeniach między roślinami, wysypujemy wapno, które parzy i uśmierca ślimaki.
    Taśma miedziana – dostępna do zakupu, specjalna taśma, z jednej strony pokryta klejem pozwalającym na mocowanie jej do powierzchni. Jej druga strona generuje niewielki ładunek elektrostatyczny zapobiegający przedostaniu się przez nią.
    Naczynie z piwem – do niewielkiego pojemnika (np. słoika) wlewamy piwo i ustawiamy w taki sposób, aby był łatwo dostępny dla ślimaków. Możemy na przykład wkopać go lekko w ziemię. Przyciągnie on sporo osobników, które potem możemy ręcznie usunąć z naszej działki.
    Pułapka z desek – możemy sami stworzyć idealne legowisko dla ślimaków, układając kilka desek, tak aby stworzyć zacienione miejsce, podlać je obficie wodą i ułożyć wewnątrz przynętę z liści lubianych przez te szkodniki roślin. Ślimaki chętnie skorzystają z takiego schronienia, a my będziemy mogli bez wysiłku wyłapać i pozbyć się ich.

Preparaty na ślimaki

Jeśli powyższe sposoby na ślimaki w ogrodzie zawiodą, możemy być zmuszeni do wykorzystania specjalnych preparatów chemicznych. Są one dostępne w formie płynu do oprysku lub proszku, który rozsypuje się w ogrodzie. Kupując taki środek na ślimaki, zwróćmy uwagę na jego siłę. Rozpocznijmy od tych słabszych, oznaczonych symbolem „V”, które nie są szkodliwe dla roślin. Jeśli one nie pomogą, pozostaje nam wypróbowanie tych mocniejszych. Ale to już ostateczność, gdyż nie tylko mogą one zaszkodzić zwierzętom wspierającym nas w walce ze ślimakami: jak np. jeże, ale też naszym roślinom. W takim przypadku najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów, którzy zwalczą dla nas szkodniki w profesjonalny sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *