Świdośliwa – odmiana, uprawa i właściwości
Świdośliwa, to duży krzew lub niewielkie drzewo (od 0,5m do 5 m), które pochodzi z Kanady i północnych rejonów USA. Istnieje wiele odmian świdośliwy, choć wiele z nich to mieszańce, których nie da się zaliczyć do konkretnego gatunku, dlatego w ogrodach uprawia się tylko pojedyncze z nich. Świdośliwa przyjmuje postać dużych, rozłożystych krzewów bądź kilkupoziomowych koron. Posiada bardzo duże kwiaty, a owoce świdośliwy są pełne wartości odżywczych.
Świdośliwa – uprawa
Świdośliwa coraz częściej gości w ogrodach, ponieważ pięknie zdobi ogród. Na szczęście jej uprawa nie jest zbyt wymagająca i trudna. Najlepszy okres na posadzenie świdośliwy, to okres jesieni i wiosny. Powinno być to zrobione na tyle wcześnie, aby mogły przygotować się na zimę. Dobrze rosną na większości gleb, choć owocują najlepiej na żyznych, umiarkowanie wilgotnych, o obojętnym odczynie pH, glebach. Nie przepadają za mokrymi, ciężkimi, zbitymi lub suchymi i piaszczystymi glebami, takie warunki mogą powodować choroby i będą słabo kwitnąć. Świdośliwa nie powinna być przechowywana w pojemnikach, ponieważ wyrasta na zbyt duże drzewko owocowe. Może sięgać nawet do 2 metrów. Te duże krzewy odporne są na niskie temperatury, dlatego w okresie zimowym nie wymagają większego zabezpieczenia. Świdośliwa najbardziej lubi słoneczne miejsca, choć w półcieniu też dobrze się czuje. W okresach suszy, należy dbać o ich nawadnianie, ponieważ brak wody bardzo im nie służy.
Świdośliwę można rozmnażać na kilka sposobów – poprzez wysiew nasion lub wegetatywnie. Większość z odmian daje liczne odrosty korzeniowe, które w bardzo prosty sposób można pobrać i przesadzić w inne miejsce. Ewenementem jest fakt, że dobrze zadbane świdośliwa może owocować nawet przez 30 lat!
Świdośliwa – odmiany
Świdośliwa posiada wiele różnorodnych odmian. Oto kilka z nich:
- Prince William – krzew tej odmiany dorasta do 2,5 – 3 metrów. Ta odmiana zaczyna owocować w połowie czerwca. Owoce są niewielkie i bardzo smaczne, świetnie nadają się na soki, dżemy, a także jako dodatek do deserów. Suszone owoce tej odmiany nadają się do jedzenia.
- Honewood – to dosyć wysoka odmiana świdośliwy, ponieważ dorasta do 5 metrów. Regularnie owocuje i jest bardzo plenna. Bardzo wcześnie kwitnie i szybko dojrzewa. Owoce są dosyć duże, niebiesko czarne, kuliste i lekko spłaszczone. Smak owoców jest bardzo dobry.
- Thiessen – krzewy rosną do 5 metrów, Duże owoce o średnicy do 17 mm, kuliste w czarno niebieskim kolorze. Ta odmiana wcześnie kwitnie i dojrzewa.
- Altaglow – to wysokie drzewko, rosnące do 7 metrów. Posiada kuliste, duże, białe owoce, słodkie w smaku. Ta odmiana wymaga rozpylacza, którym mogą być inne odmiany świdośliwy o podobnym okresie kwitnięcia.
- Buffalo – ten krzew dorasta do 4 metrów. Owoce są prawie okrągłe, niebiesko czarne, posiadają delikatny nalot, dojrzewają równomiernie. Owoce świdośliwy tej odmiany są bardzo słodkie i bardzo dobrze nadają się do przetwórstwa.
- Nelson– ta odmiana jest niewielka, dorasta do 1,5 metra. Jest to plenna odmiana, która dosyć późno kwitnie i dojrzewa. Owoce tej odmiany są średniej wielkości, w niebiesko czarnym kolorze i słaby nalot. Mają dobry smak, dojrzewają nierównomiernie.
- Parkhill – niski krzew, rosnący do 1,5 metra. Owoce są średniej wielkości, mają nalot i są niebiesko czarne, dojrzewają nierównomiernie.
- Regent – ta odmiana rośnie maksymalnie do 2 metrów. Regularnie owocuje, a jej owoce są średniej wielkości, mają kulisty kształt i niebiesko czarny kolor. W samu owoce przypominają śliwkę, są średnio słodkie i łagodne. Szczególnie ładnie roślina prezentuje się jesienią.
- Success – odmiana rośnie do 2 metrów. Owoce tej odmiany są dosyć duże, kuliste i niebiesko czarne, posiadają delikatny nalot. W smaku delikatnie mogą przypominać jabłka, owoce są dosyć słodkie. Roślina bardzo ładnie prezentuje się w okresie wegetatywnym oraz jesienią.
Świdośliwa – właściwości
Świdośliwa określana jest jako gołębia jagoda, której popularność wciąż wzrasta. Wynika to z tego, że posiada ona szereg odżywczych i leczniczych właściwości. Bardzo często jej owoce są porównywane do borówki amerykańskiej, choć różnica jest kolosalna w jej właściwościach, ponieważ posiada ona w sobie kompleks wielu witamin i minerałów bardzo korzystnych dla naszego organizmu. Owoce świdośliwy posiadają mnóstwo białka, wartościowych tłuszczy oraz błonnik. Dodatkowo zawierają mnóstwo witamin, między innymi A, B i C, do tego przeciwutleniacze oraz antocyjany. Sto gram tej rośliny zawiera mnóstwo magnezu i potasu. Właściwości jakie jeszcze zawierają owoce świdośliwy, to:
- flawonoidy – wzmacniają naczynia krwionośne i serce
- wapń i żelazo – wspomagają normalne funkcjonowanie układu nerwowego oraz mięśniowego, ułatwiają dobry sen
- pektyna – jest to niestrawny składnik, który wspomaga odchudzanie i trawienie
- garbniki – zwalczają stany zapalne jamy ustnej i gardła
Dodatkowo świdośliwa nie jest podatna na gnicie, dlatego transport jej nie stanowi problemu. Wychodzą z niej bardzo dobre nalewki, dżemy, soki i wiele przetworów. Świetnie nadaje się także jako dodatek do deserów lub samodzielnie jedzona jako przekąska.