Szkodniki ogrodowe — jak z nimi walczyć?

Jednym z największych zagrożeń dla roślin ogrodowych są szkodniki. Bez względu na to jak dobrze dbamy o swój ogród, prędzej czy później czeka nas starcie z nimi. Podgryzają korzenie, niszczą liście i plony, mogą zaprzepaścić miesiące ciężkiej pracy. Walka z każdym szkodnikiem polega na wypróbowaniu różnych metod, aż znajdziemy tą, która da najlepszy efekt. Podpowiemy, jak zwalczyć szkodniki w ogrodzie i zmniejszyć ryzyko ich pojawienia się.

Rodzaje szkodników ogrodowych

Mszyce to jeden z najczęściej występujących szkodników roślin, zarówno w ogrodzie, jak i na roślinach domowych. Są one niezwykle groźne dla wszystkich rodzajów roślin, od najmniejszych kwiatów po najwyższe drzewa. Mszyce atakują ogromnymi stadami, żerują na liściach, kwiatach i młodych pędach. Wysysają z nich sok, powodując usychanie i osłabiając całą roślinę. Nie jest to jedyne zagrożenie, jakie mogą stwarzać, przenoszą też choroby wirusowe. Powodują też pojawianie się spadzi na powierzchni liści, która z kolei jest znakomitym środowiskiem do rozwoju szkodliwych grzybów. Mszyce występują w bardzo wielu gatunkach, mogą być zielone, żółte lub czarne. Okres zimowy spędzają w podłożu rośliny zaatakowanej.
Ślimaki to szkodniki roślin, które bardzo często pojawiają się w naszych ogrodach. Te z muszlami w niewielkich ilościach nie są szkodliwe, a nawet pomagają, zjadając gnijące resztki roślin i jaja ślimaków nagich. Te drugie są naprawdę groźne i nawet pojedyncze sztuki należy bezzwłocznie usunąć z ogrodu. Niszczą liście, korzenie i pędy, żywią się zarówno roślinami ozdobnymi jak i warzywami czy owocami. Gnieżdżą się w wilgotnych miejscach, żerują głównie wieczorem i w nocy, nie lubią słońca i ciepła. W sprzyjających warunkach mogą się bardzo szybko rozmnażać.
Krety na początku swojej obecności w ogrodzie są nawet pożyteczne. Przekopując ziemię w poszukiwaniu mniejszych szkodników, którymi się odżywiają, spulchniają ją. Niestety, ich zbyt długa obecność na ogół owocuje obecnością kretowisk i zniszczeniem naszego pięknego, wychuchanego trawnika. Nie powinniśmy zabijać kretów w celu ich pozbycia się, gdyż są one tylko mięsożerne i niszczą roślin. Przynajmniej nie bezpośrednio – niestety, przekopując się pod nimi, mogą uszkadzać korzenie.
Gryzonie, najczęściej myszy i nornice, są ogromnym zagrożeniem dla większości roślin w ogrodzie. Nie tylko zjadają owoce, warzywa, cebulki i korę drzew i krzewów, ale też niszczą system korzeniowy, przekopując ogromne labirynty podziemnych korytarzy. Są aktywne nocami, co utrudnia zauważenie ich obecności. Zimą mogą przenosić się do budynków mieszkalnych: panoszą się na strychach, w piwnicach i spiżarniach, wszędzie gdzie mogą znaleźć jakieś pożywienie.
Turkuć podjadek to masywny owad, jeden z największych gatunków w Polsce. Z racji tego, że odżywia się podziemnymi częściami roślin (z wyjątkiem korzeni, które zjada rzadko), jest bardzo poważnym problemem. Żywi się też innymi owadami i ich jajami, może więc być sprzymierzeńcem ogrodników w walce z nimi. Tak jak w przypadku ślimaków muszlowych, ich niewielka liczba w ogrodzie jest pożyteczna, dopiero przy większej ilości mogą stać się zagrożeniem.
Owady glebowe, do tej grupy wlicza się cała gama organizmów, głównie owadów (chociaż ślimaki i gryzonie też można do nich zaliczyć), więc to właśnie na nich się skupimy. Przykłady najczęściej występujących to: drutowce, ziemiórki, pędraki, opuchlaki, mrówki czy stonka. Jak sama nazwa wskazuje, ich głównym środowiskiem jest gleba, choć ich dorosłe wersje mogą żerować np. na liściach.

Oprysk przeciwko szkodnikom ogrodowym

Jak zwalczać szkodniki w ogrodzie?

Szkodniki roślin ogrodowych mogą zniszczyć każdy ogród, dlatego niezwykle istotne jest podjęcie walki z nimi natychmiast po wykryciu ich obecności. Zwalczanie szkodników w ogrodzie może być czaso- i pracochłonne, ale jest konieczne jeśli chcemy być spokojni o bezpieczeństwo naszych roślin. Każdy rodzaj szkodnika wymaga zastosowania innych metod, chociaż niektóre z nich sprawdzają się w większej ilości przypadków. Gryzonie i krety można zwalczać, stosując odstraszacze: dźwiękowe emitujące nieprzyjemne dla nich ultradźwięki lub zapachowe. W ostateczności można zdecydować się na użycie trutki. Dobrym sposobem w zapobieganiu pojawiania się tych szkodników, jest sadzenie roślin, które odstraszają je swoim zapachem. W przypadku kretów to może być np. mięta, czosnek lub lawenda. Gryzonie również nie lubią dwóch pierwszych wymienionych wyżej, a dodatkowo także porzeczki i bzu. W niektórych przypadkach sprawdza się zalanie tuneli tych zwierząt, ale nie jest to metoda, która gwarantuje całkowitą pewność. Szkodniki w ogrodzie będące owadami, zwalczamy przy pomocy preparatów owadobójczych. Mogą to być środki chemiczne kupione w sklepach, ale sprawdzają się też naturalne, np. gnojówka z konkretnych gatunków roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *