Trawy do ogrodu, rodzaje traw i ich cechy

Na dźwięk słowa „ogród” większość z nas ma przed oczami jeden z dwóch obrazów:  wyjęty żywcem z baśni – klomby pełne najwspanialszych kwiatów w setkach kolorów albo zwykły: dużą połać trawy, kilka drzewek i może do tego jakąś małą rabatkę. Ale kiedy naprawdę chcemy zamienić nasz ogród w coś wyjątkowego, mamy dużo więcej opcji do wyboru niż tylko zwykła trawa i kwiaty. Jedną z nich są trawy ozdobne do ogrodu. Jakie trawy wybrać?

Jaka jest najlepsza trawa ozdobna do ogrodu?

Chociaż trawy ozdobne są znane od bardzo dawna, to dopiero w ostatnich latach ich istnienie zagościło w świadomości ogrodników-hobbystów, niezajmujących się ogrodnictwem zawodowo. Ogrom gatunków, różniących się kształtami, kolorami i wielkością, daje bardzo duże możliwości wykorzystania ich w niezliczonych kompozycjach przy urządzaniu swojego wymarzonego ogrodu, niezależnie od jego rozmiarów. Ważną zaletą traw ozdobnych jest ich wytrzymałość. Nie wymagają specjalnego traktowania, są odporne na warunki pogodowe (jak na przykład wiatr) i nie potrzebują dużych ilości wody. Są też dużo odporniejsze na choroby i ataki szkodników niż większość innych roślin ogrodowych. Tylko niektóre odmiany traw wymagają przycinania, żeby zachować swój atrakcyjny kształt, a większość gatunków jest odporna na mróz i śnieg. Niektóre z nich, z racji wysokości, którą osiągają (nawet powyżej 2,5 metra), mogą być używane w roli żywopłotu. Oprócz sadzenia traw w ogrodzie, można też obsadzić nimi taras czy balkon, używając do tego dużych donic. To, jaka ozdobna trawa ogrodowa będzie najlepsza do naszego ogrodu, zależy od wielu czynników m.in. roślin, w których sąsiedztwie ma się znajdować, roli, jaką ma spełniać (ozdoba, żywopłot, wyznaczenie granicy strefy np. wypoczynkowej w ogrodzie, itp.), czy pory roku, w której chcemy, żeby nasz ogród prezentował się najpiękniej. My podpowiemy jakie trawy do ogrodu wybrać, dzieląc je ze względu na wysokość, jaką osiągają.

Niskie trawy ozdobne:
W tej kategorii najpopularniejsze są piórkówki (rozplenice) i turzyce. Piórkówki to wieloletnie trawy, charakteryzujące się tym, że tworzą gęste kępy długich wąskich liści i kwitną dużą ilością podobnych do kłosów kwiatostanów.

 • Piórkówka japońska „Hameln”, w lecie soczyście zielona, na jesieni przyjmuje intensywną miedziano-pomarańczową barwę, kwiatostany (pojawiające się pod koniec lipca) początkowo kremowobiałe, później przyjmują szaro-brązowy kolor. Kwitnie do 80 cm wysokości. Posiada też odmianę Gold, która jest niższa (do 50 cm), a jej liście przez większość roku mają intensywną żółtą barwę.
 • Piórkówka japońska „Burgundy Bunny”, jedna z mniejszych odmian, jej wysokość osiąga tylko do 40 cm. Zgodnie z nazwą, jej liście przyjmują intensywną burgundową barwę. W okresie wakacyjnym pojawiają się puszyste, kremowe kwiatostany. Z racji niewielkich rozmiarów nada się do mniejszych ogródków lub na balkon.
 • Piórkówka japońska „Little Bunny”, również jedna z mniejszych odmian, rośnie na około 45 cm. Intensywnie zielone liście, od sierpnia do września kwitnie puszystymi beżowo-białymi kłosami. Lubi słoneczne, ciepłe miejsca.

Turzyce, tworzą kształtne, kuliste kępy, nie osiągają wielkich rozmiarów (maksymalnie do 45 cm), ale rekompensują to bardzo bujnym ulistnieniem.

 • Turzyca ceglasta „Prairie Fire”, liście zielone u podstawy przechodzące w płomiennie pomarańczowe na końcach. Posadzona w słonecznym miejscu, nabiera jeszcze bardziej intensywnej barwy. Osiąga 45 cm, długie cienkie źdźbła skręcają się na końcach.
 • Turzyca oszimska „Evergold”, intensywnie żółte liście, otoczone mocno zieloną krawędzią, długie i cienkie. Rośnie do ok. 30 cm, zarówno na wysokość jak i na szerokość. Kwiatostany pojawiają się w czerwcu, mają brunatny kolor.
 • Turzyca „Bunny Blue”, utrzymująca swoją naturalną barwę przez cały rok. Na początku maja kwitnie małymi żółto-białymi kwiatkami. Cechą charakterystyczną jest niebieskawy odcień liści. Do 35 cm wysokości.
Trawa ozdobna Miskant Little Zebra

Średnie trawy ozdobne:

W tej kategorii najpopularniejsze są miskanty, pochodzące głównie z Azji trawy wieloletnie.

 • Miskant chiński „Graziella”, długie liście, w luźnych kępach, latem zielone, jesienią przyjmujące miedziany kolor. W sierpniu zakwita dużymi, kremowymi kwiatostanami, utrzymującymi się aż do zimy. Osiąga do 150 cm.
 • Miskant chiński „Strictus Dwarf”, długie, bardzo smukłe liście o kolorze zielonym, poprzecinane jasnymi paskami. Kwitnie od czerwca do października, kwiatostany przybierają czerwony lub brunatny kolor. Może osiągać ponad 100 cm wysokości.
 • Miskant chiński „Little Zebra”, średniej wysokości (do 70 cm), bardzo gęste kępy pięknie prążkowanych liści. Kwitnące we wrześniu kwiatostany przyjmują barwy od jasnoróżowej do czerwono-brunatnej.

Ale miskanty to nie jedyny rodzaj traw do ogrodu. Są też inne godne uwagi trawy w tej kategorii.

 • Piórkówka japońska „Moudry”, dorasta do 80 cm. Jej długie i szerokie liście zwisając, tworzą szerokie, bujne kępy. Najbardziej charakterystyczną jej cechą są kwiaty podobne do kłosów o fioletowo-czarnych kolorach. Na jesieni liście zmieniają kolor z zielonego w jasnobrązowy, a kwiaty ciemnieją.
 • Piórkówka wschodnia „Flamingo”, średniej wysokości (do 100 cm), z długimi, wąskimi liśćmi, tworzącymi kępy przypominające fontannę. Na przełomie sierpnia i września kwitnie puchatymi różowymi kłosami kwiatów, z czasem zmieniającymi barwę na biało srebrną.
 • Miskant chiński „Boucle”, miniaturowa odmiana wyhodowana w Polsce. Bardzo charakterystyczne kwiatostany, niespotykane u innych traw, o intensywnym purpurowym kolorze, rozłożyste i grube.
Kwiatostan trawy pampasowej

Trawy ozdobne do ogrodu

Wysokie trawy ozdobne:

Ostatnia grupa traw, wyróżniająca się wysokością powyżej 150 cm. W tej kategorii też królują miskanty, choć nie są jedynymi wysokimi trawami. Drugim przedstawicielem tej kategorii są trawy pampasowe.

 • Miskant chiński „Gracillimus”, piękna trawa ozdobna, osiągająca do 180 cm wysokości (nawet do 200 cm z kwiatostanem) rośnie w dużych „puchatych” kępach i intensywnym zielonym kolorze. Cienkie, długie liście i różowo brunatne kwiatostany.
 • Miskant chiński „Vanilla Sky”, wysoka (do 180 cm) strzelista odmiana miskantu. Długie, wąskie liście, koloru ciemnozielonego z białym paskiem wzdłuż. Od sierpnia do października kwitnie pierzastymi kwiatostanami, początkowo zielonymi, później przechodzącymi w kremowe.
 • Trawa pampasowa „Rosea”, jedna z niewielu bardziej wymagających w hodowli traw. W okresie kwitnienia może osiągać ponad 230 cm. Liście o równej szerokości o lekko niebieskawym kolorze. Formuje rozłożyste kępy, które jesienią zakwitają pięknymi intensywnie różowymi kwiatostanami.
 • Trawa pampasowa „Pumila”, jedna z wyższych traw, osiąga do 200 cm w trakcie kwitnienia. Począwszy od sierpnia, aż do października kwitnie długimi, bardzo puszystymi kwiatostanami o przyjemnej, kremowej barwie.

Każda trawa ozdobna w ogrodzie może być cennym, efektownym dodatkiem do pięknej, złożonej kompozycji, którą sobie zaprojektujemy. Wyżej wymienione propozycje, to tylko czubek góry lodowej, wybór gatunków i odmian jest tak duży, że każdy znajdzie pasujące dla niego rodzaje, w zależności od wizji ogrodu, którą sobie wymarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *