Trening piłkarski dla dzieci w ogrodzie

O popularności piłki nożnej wśród dzieci nie trzeba chyba przekonywać nikogo. Już od najmłodszych lat chłopcy i coraz częściej też dziewczynki, interesują się tym sportem i chcą spędzać w ten sposób wolny czas. I powinniśmy wspierać tę aktywność, gdyż nie tylko dostarcza mnóstwo zabawy, ale jest też bardzo dobra dla zdrowia młodych zawodników. Podpowiemy Wam dziś, jak przeprowadzić trening piłkarski dla dzieci w ogrodzie.

Jak piłka nożna wpływa na zdrowie dziecka?

Bez względu na to, czy Wasze pociechy wiedzą już, że chcą iść śladami największych polskich piłkarzy, czy po prostu lubią „kopać piłkę z kumplami”, ważne jest aktywne wspieranie tej zabawy. Uprawianie tego sportu ma bardzo korzystny wpływ na młody, rozwijający się organizm. Regularne (i co ważne – bezpieczne) treningi przyczynią się do lepszego zdrowia i wytrzymałości dziecka:

  • Kondycja fizyczna: dziecko regularnie grające w piłkę polepsza wydolność swojego organizmu. Zwiększa się pojemność płuc, lepiej działa przemiana materii, mięśnie stają się silniejsze i bardziej wytrzymałe, rośnie ogólna odporność całego ciała.
  • Koordynacja ruchowa: częste bieganie, szybkie manewry wykonywane w trakcie gry, kontrola nad piłką. Wszystkie te elementy pozytywnie wpływają na ogólną koordynację dziecka. Większa równowaga ciała to mniejsza szansa przypadkowych kontuzji i upadków, nie tylko w trakcie uprawiania sportu, ale i na co dzień.
  • Rozwój organizmu: a szczególnie układu mięśniowego i kostnego. Dzięki grze w piłkę dziecko będzie mniej podatne na złamania czy choroby kości w późniejszym wieku. Silniejsze mięśnie to lepsza kondycja, dłuższe zabawy czy spacery bez zmęczenia i lepsze samopoczucie.
  • Układ sercowy: wzmacniają się naczynia krwionośne i serce. Jest ono mięśniem i jak każdy mięsień odnosi korzyści z regularnego treningu. Lepszy przepływ krwi to lepsza przemiana materii, lepiej dotleniony mózg i pożytek dla całego ciała.

Widzicie więc, jak dobroczynne działanie dla najmłodszych może mieć trening piłkarski dla dzieci w ogrodzie. A opisane wyżej plusy, to tylko korzyści fizyczne. Również psychika dziecka odniesie korzyści z uprawiania tego sportu. Czas na kilka słów jak się do tego zabrać.

Dziecko grające w piłkę nożną w ogrodzie

Jak trenować piłkę nożną z dzieckiem

Piłka do nogi

Aby móc grać w piłkę ze swoją pociechą potrzebujecie tak naprawdę tylko piłkę i trochę miejsca. Dobór piłki zależy od wieku dziecka, dostępne są piłki różniące się rozmiarem i wagą. Zaglądając na stronę https://zina.pl/pilki, możecie wybrać i zamówić odpowiednią, dostosowaną do Waszego malucha (lub nastolatka).

Rozgrzewka

Podobnie jak na treningach profesjonalistów, tak trenowanie dzieci wymaga rozpoczęcia od rozgrzewki. Pozwoli to przygotować ciało do wzmożonego wysiłku i znacznie zmniejszyć ryzyko kontuzji. Bardzo dobrym pomysłem na jedno z rozgrzewających ćwiczeń jest …zabawa w berka. W formie zabawy dzieci stopniowo wprowadzą swoje organizmy w stan podwyższonej aktywności.

Przed grą w piłkę, trzeba odpowiednio rozgrzać partie mięśniowe nóg. W tym celu można wykorzystać takie ćwiczenia jak przysiady, wykroki w przód i tył, podskoki na jednej nodze czy podnoszenie kolan do klatki piersiowej. Wymachy nóg do przodu i w boki przygotują nogi do kopnięć. Nogi to najbardziej narażona na kontuzje część ciała w trakcie gry w piłkę, rozgrzanie ich jest absolutnie konieczne. Zaniedbanie tego może skończyć się poważnym urazem.

Trening piłkarski dla dzieci

Po rozgrzewce czas na właściwy trening. Nie każdy może mieć dostęp do boiska czy orlika, nie znaczy to, że trzeba zrezygnować z gry w piłkę z dzieckiem. Jeśli posiadasz przy domu ogród, sprawdzi się on doskonale jako miejsce do Waszych rozgrywek. Wystarczy zaopatrzyć się w przenośne bramki piłkarskie i można z powodzeniem grać właśnie w ogrodzie, na łące czy innym miejscu tego typu.

Jeśli Wasze dzieci uczęszczają już na treningi piłki nożnej, najlepszym pomysłem będzie wspólne powtarzanie ćwiczeń tam wykonywanych. Jeżeli jednak nie macie na czym się oprzeć w tej kwestii, podpowiadamy kilka przykładowych zabaw/ćwiczeń:

  • Korzystając z materiałów, które masz pod ręką (mogą to być plastikowe butelki, niewielkie gałązki itp.) ułóż slalom. Dziecko będzie miało za zadanie jak najsprawniej przeprowadzić przez niego piłkę.
  • Rozwinięciem powyższego pomysłu jest tor przeszkód, który może wymagać np. wprowadzenia piłki na podwyższenie, odbicie piłki od ściany, czy szybkie prowadzenie piłki po skomplikowanej trasie.
  • Wyznacz kilka punktów w Waszym ogrodzie. Zadaniem malucha będzie przerzucanie (po ziemi) piłki od nogi do nogi, a na Twoje polecenie jak najszybsze doprowadzenie jej do wskazanego hasłem punktu (Ławka! Drzewo! Latarnia!).
  • Poruszajcie się gęsiego, dziecko z piłką przy nodze, ty przed nim. Na Twoją komendę, jego lub jej zadaniem będzie wyprzedzenie Cię ze wskazanej strony i kontynuowanie dalszego poruszania w linii. Przy kolejnej komendzie musi wrócić na swoje miejsce za Tobą, cały czas prowadząc piłkę.

Powyższe ćwiczenia to tylko kilka przykładów na to, jak przeprowadzić trening dzieci w ogrodzie, ogranicza Was tak naprawdę tylko wyobraźnia. WAŻNE: pamiętajcie, żeby zadbać o bezpieczeństwo podopiecznych w trakcie zabawy. Miłego treningu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *