Uprawa borówki amerykańskiej w ogrodzie

Borówka wysoka, właściwie: borówka wysoka, jest krzewem z rodziny wrzosowatych. Nazwę zawdzięcza swemu pochodzeniu. Chociaż wywodzi się z Ameryki Północnej, w Polsce była już uprawiana pod koniec lat 90. XX wieku. Co trzeba wiedzieć o uprawie i sadzeniu borówki amerykańskiej?

Jak sadzić borówkę amerykańską?

Uprawa borówki amerykańskiej cieszy się rosnącą popularnością między innymi z uwagi na dwa czynniki. Z jednej strony krzew daje przepyszne owoce, które mogą być spożywane same w sobie, ale też idealnie pasują do przeróżnych wypieków. Z drugiej zaś uprawa i pielęgnacja borówki amerykańskiej to stosunkowo nietrudne zadania nawet dla początkujących ogrodników. Zwykle bez trudu można sadzić borówkę amerykańską w przydomowym ogrodzie, chociaż trzeba pamiętać o kilku ważnych aspektach.

Zatem jak wygląda sadzenie borówki krok po kroku? Na początku należy oczywiście zaopatrzyć się w dobrej jakości sadzonki, najlepiej takie, które pochodzą z renomowanej szkółki. Borówka najłatwiej się przyjmie, mając dwa lub trzy lata. Na tym etapie są już wystarczająco rozwinięte korzenie. Nie należy kupować sadzonek młodszych lub starszych.

Gleba o wysokiej zawartość próchnicy, żyzna, wilgotna i kwaśna (poziom pH 3,5 – 5) to wymarzone warunki na sadzenie borówki amerykańskiej. Jeżeli ziemia w ogrodzie nie spełnia powyższych parametrów, warto przed posadzeniem przygotować glebę pod uprawę borówki amerykańskiej. Można to wykonać poprzez zakwaszenie gleby siarką pylistą lub dedykowanymi preparatami organicznymi.

Uwaga: czynności te trzeba wykonać wcześniej – najlepiej na rok przed posadzeniem krzewu. Jeśli poziom kwasowości tylko delikatnie wykracza poza powyższy zakres (np. 5,5 – 6 pH) można zaniechać siarkowania i spróbować tradycyjnej metody, stosując trociny drzew iglastych. Dobrym pomysłem będzie też nawożenie borówki – miejsca, w którym będzie ona posadzona – kwaśnym torfem ogrodniczym.

Jeżeli wszystko jest już przygotowane, dwu- lub maksymalnie trzyletni krzew zakupiony, czas przejść do tego, jak sadzić borówkę. Zasada jest prosta – krzew należy umieścić w ziemi na takiej głębokości, na jakiej znajdował się on dorastając w szkółce lub kilka centymetrów głębiej.

Owoce borówki amerykańskiej na krzaku

Kiedy sadzić borówkę amerykańską?

Borówkę amerykańską można sadzić prawie przez cały rok – od wiosny do jesieni. Pomimo tego wyróżnić można jeden okres, który będzie z pewnością najlepszy na uprawę borówki amerykańskiej. Będzie to jesień (wczesna lub dojrzała w zależności od warunków atmosferycznych). Z czego to wynika?

Przede wszystkim sadzenie borówki latem jest ryzykowne ze względu na szybkie osuszanie się gleby. To po prostu trudniejsze warunki do rozwoju młodego krzewu (zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę panujące od lat susze). Znacznie bardziej polecanym okresem będzie wiosna, ale i w tym wypadku należy mieć na uwadze konieczność częstszego podlewania borówki. Z tych powodów najlepiej przystąpić do sadzenia krzewu właśnie jesienią. Dwu- lub trzyletnia borówka, posadzona we właściwym środowisku glebowym, już w następnym roku wyda owoce!

Cięcie borówki amerykańskiej

Do podstawowych zabiegów w zakresie pielęgnacji borówki amerykańskiej należy jej regularne nawożenie oraz podlewanie. Ze względu na to, że roślina lubi wilgoć, powinna być odpowiednio nawodniona. Dodatkowo wokół umiejscowionej w ziemi sadzonce borówki powinno się umieścić ściółkę. Wpłynie ona na spowolnienie procesu odparowywania wody z gleby.

Sadzonka do uprawy musi mieć dwa lub trzy lata, przy czym pierwsze przycinanie borówki amerykańskiej powinno dotyczyć tylko niezbędnych czynności. Gdy zauważy się, że dane pędy są chore lub po prostu znacznie słabsze od pozostałych, należy delikatnie je usunąć. Do piątego roku życia nie wykonuje się większego przycinania borówki amerykańskiej, pozwalając jej na swobodny rozwój. Cięcie formujące należy zacząć od piątego roku. W trakcie procesu usuwa się starsze i gorsze pędy, zostawiając wyłącznie te najsilniejsze. Tego typu zabiegi pielęgnacyjne borówki amerykańskiej powinno się przeprowadzać przed okresem wegetacji, czyli wczesną wiosną. Ze względu na delikatność rośliny do zadania wystarczy na początku jedynie zwykły sekator.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *