Wierzba japońska Hakuro Nishiki
Wierzba japońska, znana również jako Salix integra, to niezwykle ciekawy gatunek drzewa, który bardzo dawna przyciąga uwagę miłośników przyrody oraz ogrodnictwa. Pochodzi z Japonii i zyskała rzesze fanów na całym świecie dzięki swojej niezwykłej urodzie. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej temu intrygującemu drzewku, jego cechom charakterystycznym oraz szczegółom uprawy i pielęgnacji. Powiemy, dlaczego warto mieć ją w swoim ogrodzie i co robić, by zapewnić jej zdrowie i piękny wygląd.
Wierzba japońska Hakuro Nishiki – opis
Wierzba japońska (Salix integra) zwana też wierzbą zwartą lub wierzbą całolistną, to krzew o wysokości do 3 m i szerokości nawet do 4 m. Pędy są cienkie, giętkie, czerwono-brązowe. Liście są lancetowate, o długości do 10 cm. Kwitnie w marcu.
Wiosną wierzba japońska zachwyca swoimi biało-różowymi liśćmi. Młode liście są różowe, a z czasem stają się coraz bardziej białe. W tym okresie wierzba japońska jest najpiękniejsza.
Latem liście wierzby japońskiej stają się zielone. Nadal są jednak ozdobą ogrodu, ponieważ są duże i mają ciekawy, lancetowaty kształt.
Jesienią liście wierzby japońskiej przebarwiają się na żółto. Cały krzew staje się złocisty, co jest pięknym widokiem.
Kwiaty wierzby japońskiej Kwiaty są drobne, beżowe, zebrane w kwiatostanach, przypominających bazie. Pojawiają się pod koniec marca lub na początku kwietnia, zanim wyrosną liście.
Wierzba japońska Hakuro Nishiki to piękna i łatwa w uprawie roślina. Jest odporna na mróz i nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Dobrze rośnie na stanowisku słonecznym, w żyznej, przepuszczalnej glebie. Może być uprawiana zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie czy tarasie w donicy. Przyjmuje atrakcyjny kulisty kształt, ze względu na który jest bardzo ceniona jako roślina ozdobna. Jej wyjątkowa i charakterystyczna uroda jest też powodem, dla którego wierzba japońska w ogrodzie sprawdza się doskonale jako soliter. Ale doskonale spełnia swoją rolę również jako element kompozycji ozdobnych. Może być hodowana solo, w postaci krzewu lub szczepiona na pniu innych gatunków wierzby, przyjmując formę zbliżoną do drzewa. Wysokość, jaką osiągnie w szczepionej formie, jest zależna od gatunku użytego jako podkładka. Jest bardzo łatwa w uprawie i mało wymagająca. Może więc być doskonałym wyborem nie tylko dla zaprawionych weteranów ogrodnictwa, ale i początkujących hobbystów. Jako że dobrze reaguje na przycinanie, może być użyta do tworzenia bardzo atrakcyjnych wizualnie żywopłotów.
Kiedy sadzić wierzbę japońską?
Okres, w trakcie którego sadzonka wierzby japońskiej ma szanse dobrze się przyjąć, jest dość długi, bo trwa od maja, nawet do końca listopada (a w przypadku utrzymujących się wysokich temperatur, nawet dłużej). Jedyną przeszkodą w sadzeniu jest zmarznięta ziemia. Więc kiedy sadzić wierzbę japońską tak naprawdę? Najlepszy momentem może być wiosna, kiedy niskie temperatury towarzyszące nam w okresie zimowym odpuszczają i ziemia zaczyna się nagrzewać. Posadzenie jej w tym czasie pozwoli również oszczędzić sobie czasu i pieniędzy na podlewaniu, gdyż jest to bardziej wilgotna pora niż upalne lato.
Po podjęciu decyzji o sadzeniu pora wybrać odpowiednie miejsce dla naszego drzewka. Wierzba japońska nie toleruje cienia. Rosnąc w nim, będzie blada, kwiaty wyblakłe, a liście nie osiągną pełni swojej urody. Dlatego stanowisko wybrane dla niej, musi być nasłonecznione przez jak największą ilość godzin dziennie. Tylko wtedy rozkwitnie najpiękniej i będzie ozdobą całego ogrodu.
Podłoże, do którego będziemy ją sadzić, musi być żyzne, o bardzo dużej zawartości próchnicy, dobrze przepuszczalne, o lekkiej strukturze. Powinno też stale zachowywać lekką wilgotność. Tylko w takiej ziemi będzie rosła zdrowo. Można sadzić ją w gruncie o gorszej jakości, ale wtedy wymagane jest regularne nawożenie, aby zapewnić jej potrzebną ilość substancji odżywczych.
Przy sadzeniu bardzo ważne jest, by dół wykopany pod nasze drzewko, był odpowiednio duży, aby cały rozwinięty dotąd system korzeniowy zmieścił się bez problemu. Po przysypaniu musimy dbać, by ziemia w tym miejscu była cały czas przynajmniej średnio wilgotna. Dlatego konieczne jest regularne i obfite podlewanie, nawet przez okres pierwszych dwóch lat po posadzeniu.
Jak dbać o wierzbę japońską?
Pielęgnacja wierzby japońskiej nie jest bardzo skomplikowana. Przycinanie powinno być przeprowadzane najczęściej w pierwszym roku po zasadzeniu. Pozwoli to ukształtować koronę krzewu oraz umożliwi rozwój wielu młodych pędów, które stworzą gęsty i zwarty pokrój. W późniejszych latach, kiedy kształt będzie już utrwalony, cięcia można wykonywać dużo rzadziej, wyłącznie w celu utrzymania eleganckiego wyglądu.
Wierzba japońska nie wymaga ochrony zimą, jest mrozoodporna, dopiero przy naprawdę niskich temperaturach można na wszelki wypadek osłonić podstawę przy pomocy stroiszu. W przypadku wierzby szczepionej, przez pierwsze dwa lata należy na zimę zabezpieczyć miejsce szczepienia, gdyż jest ono podatne na niższe temperatury.
Zagrożeniem dla wierzby japońskiej są choroby i szkodniki. Przy odpowiedniej pielęgnacji nie zdarza się to zbyt często, jednakże mogą wystąpić choroby grzybowe np. rdza.
Najczęściej atakującym wierzbę szkodnikiem jest pienik wierzbowy. Jest to pluskwiak wielkości ok. 1 cm, niszczący młode pędy. Oprócz pienika mogą pojawić się mszyce lub przędziorek.
Z racji niepowtarzalnego wyglądu i niewielkich wymagań, wierzba japońska jest bardzo dobrym wyborem dla wszystkich ogrodników. To jak pięknie prezentuje się przez większość roku, będzie niesamowicie atrakcyjnym elementem urody całego naszego ogrodu.