Wiosenne kwiaty cebulowe

Kiedy kończy się zima, każdy ogrodnik czeka, aż w jego ogrodzie zaczną kwitnąć wiosenne kwiaty. Po szaro-białym okresie ujemnych temperatur, nasze oczy pragną widoku wielokolorowych grządek, pełnych pięknych roślin ozdobnych. Ale by móc cieszyć się tą czarującą scenerią trzeba odpowiednio wcześnie wybrać i posadzić właściwe odmiany kwiatów. Podpowiemy wam jakie wiosenne kwiaty cebulowe wybrać, kiedy je sadzić i jak zapewnić, aby zdrowo rosły.

Jakie są wiosenne kwiaty cebulowe?

Wiosna to pora roku, która kojarzy się z budzeniem się natury do życia. Wraz z nią pojawiają się pierwsze kwiaty, które ożywiają ogrody, balkony i tarasy. Istnieje wiele różnych rodzajów kwiatów wiosennych, które zachwycają swoimi kolorami, kształtami i zapachami.

  1. Przebiśnieg (śnieżyczka) – kojarzony przez wszystkich jako kwiatek, który zgodnie ze swoją nazwą wyrasta kiedy jeszcze śnieg pokrywa ziemię. Kwitnie od lutego do kwietnia. Jego urocze, białe kwiatki mają przyjemny zapach, jest rośliną miododajną i w pełni mrozoodporną. Jest bardzo łatwy w uprawie, nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Zasięg jego kwitnienia jest bardzo duży: Hiszpania, Włochy, Francja, Niemcy, środkowa Europa, aż po Kaukaz i Azję Mniejszą. Jest silnie trujący.
  2. Rannik zimowy – podobnie jak przebiśnieg, kwitnie już w lutym. Jego piękne, złociście żółte kwiaty w kształcie kielichów są elegancką ozdobą wczesnowiosennego ogrodu. Kolejne podobieństwo do przebiśniegu, to miododajność, służy jako źródło pokarmu dla budzących się do życia po zimie pszczół. Jest  też całkowicie mrozoodporny. Pojawia się w wielu krajach: od Japonii, poprzez Chiny, Azję zachodnią, aż do Europy.
  3. Irys (kosaciec) – rośnie na wszystkich kontynentach półkuli północnej. Jego zasięg obejmuje od Chin, przez Europę, po Amerykę Północą, Meksyk i Filipiny. Jego piękne, charakterystyczne kwiaty, kwitną od wczesnej wiosny, aż do połowy lata. Lubi ciepłe, dobrze nasłonecznione stanowiska, choć hodowany w lekkim zacienieniu kwitnie nieco dłużej niż pełnym słońcu.
  4. Krokus (szafran) – Występuje od południowej i wschodniej Europy, przez kraje śródziemnomorskie po zachodnią Azję. Nie jest rośliną typowo cebulową, wyrasta z bulwocebuli. Słupki kwiatów krokusa suszone i drobno mielone są używane jako najdroższa przyprawa na świecie – szafran. Jego wiosenne odmiany kwitną w okresie od lutego do marca. Najczęściej występuje w kolorach bieli, żółtego i fioletu. Najbardziej lubi słoneczne stanowiska i przepuszczalne podłoże.
  5. Narcyz – rośnie w całej Azji, w tym Japonii i Chinach, Europie Środkowej i północnej oraz w krajach śródziemnomorskich. Kwitnie od marca do czerwca. Jego typowe kolory to biały i żółty. Choć ma bardzo małe wymagania, to im lepsze warunki mu zapewnimy, tym lepiej i piękniej będzie się rozwijał. Lubi słoneczne lub lekko zacienione stanowiska, może więc być sadzony na przykład w cieniu drzew lub krzewów ogrodowych. Najlepsze dla niego są żyzne, lekko wilgotne gleby.
  6. Hiacynt – kwitnie od kwietnia do maja. Jego kwiaty w kształcie małych dzwonków, zebrane są w piękne kwiatostany w bardzo wielu kolorach: niebieskim, fioletowym, białym, żółtym, pomarańczowym, różowym, czerwonym. Oprócz charakterystycznego wyglądu jest również znany z niepowtarzalnego, intensywnego zapachu. Preferuje lekkie, próchnicze podłoża i słoneczne lub półcieniste miejsca.
  7. Cebulica – kwitnie w marcu i kwietniu. Mocno niebieskie kwiatki w kształcie dzwonków są nie tylko bardzo atrakcyjne wizualnie, ale są też lubiane przez pszczoły, jako że to roślina miododajna. Pojawia się w Europie, Azji oraz Afryce. Jak znakomita większość kwiatów cebulowych kwitnących wiosną, najlepsze dla cebulicy są stanowiska słoneczne lub lekko zacienione. Podobnie jest z wymaganiami w kwestii podłoża, najbardziej lubi żyzne i przepuszczalne gleby o wysokiej zawartości próchnicy. Jest całkowicie mrozoodporna.
  8. Tulipan – mało kto wie, że jest ponad 15 tysięcy odmian tulipanów! Ich naturalnym środowiskiem są Azja, Afryka Północna i Europa Południowa. Tulipany to najczęściej spotykane wiosenne kwiaty w ogrodzie, kwitnie przez całą wiosnę, najlepiej w maju. Jego popularność wynika właśnie z ilości rodzajów i odmian. Jak inne kwiaty wiosenne lubi słońce i żyzną ziemię. Nie lubi zbyt dużych ilości wody. Kwiaty mogą mieć właściwie każdą barwę.
Krokus - wiosenny kwiat

Kiedy najlepiej sadzić kwiaty cebulowe?

Aby móc cieszyć się kolorowym ogrodem pełnym kwiatów, cebulowe kwiaty wiosenne sadzimy jesienią. W większości przypadków jest to wrzesień lub październik, nieliczne wyjątki to na przykład narcyzy, które można sadzić już w sierpniu. Kwiaty ogrodowe cebulowe najlepiej wyglądają kiedy będą posadzone w grupach. Tworzą wtedy niesamowite połacie pełne ciekawych kształtów i barw.

Zasadzone jesienią dzięki swojej mrozoodporności przetrwają zimę, kwiaty cebulowe na wiosnę ozdobią nasze rabatki, kwitnąc intensywnymi, żywymi kolorami i ciekawymi kształtami, wywołując zachwyt u obserwatorów i dumę u ogrodników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *