Zawciąg nadmorski Alba – sadzenie i wymagania

Wybór kwiatów do ogrodu to często trudne zadanie. Przede wszystkim ze względu na ilość dostępnych gatunków i odmian. Nie każdy początkujący ogrodnik ma od razu spójną wizję tego, jak ma wyglądać jego ogród i jakie rośliny w nim posadzić. W tym miejscu wchodzimy my, cali na biało – jak odmiana Alba – i doradzamy: wybierz zawciąg nadmorski. W tym artykule przybliżymy Ci, dlaczego warto się zdecydować na tą uroczą odmianę.

Zawciąg nadmorski odmiany

Zawciąg to bylina należąca do rodziny ołownicowatych. Nie osiąga imponujących rozmiarów – dorasta tylko do 20 cm wysokości. W zależności od odmiany okres kwitnienia przypada od maja do września, a czasem nawet października. Pędy zawciągu, zwieńczone ładnymi, drobnymi kwiatkami, tworzą gęste kępy. Jego liście bardzo przypominają trawę o kolorze zależnym od odmiany.

  • Rosea – intensywnie różowe kwiaty, liście w kolorze jasnej zieleni.
  • Little Penny – również kwitnie na różowo, choć w nieco ciemniejszym odcieniu, wyróżnia się  ciekawym pokrojem kwiatów. Najmniejsza odmiana, osiąga tylko 10 cm.
  • Rubrifolia – odmiana, w której bardzo ciekawym elementem są liście. Wiosną mają intensywny purpurowy kolor, latem nabierają dodatkowo odcienia zieleni. Kwiatostany są ciemnoróżowe.
  • Nifty Thrifty – standardowo różowe kwiaty, osiąga ok. 15 cm wysokości. Liście wyróżniają się dodatkowym kremowo-żółtym wzorem.
  • Dusseldorfer Stolz – różowo-czerwone kwiaty, rosnące w nieco większych, niż u innych odmian, kwiatostanach.
  • Alba – opisywana w tym artykule odmiana, z racji swoich uroczych kwiatków o ładnej białej barwie i kontrastujących z nimi ciemnozielonymi liśćmi, najpopularniejsza w Polsce.
  • Vesuvius – ładne, jasno różowe kwiatki i wyróżniające się ciemno bordowe liście.

Zawciąg nadmorski Alba wymagania

Zawciąg nadmorski biały najlepiej rośnie w ciepłych miejscach o dużej ilości światła słonecznego. Nie toleruje gleby podmokłej, trzymającej wodę. W takich przypadkach grożą mu choroby grzybowe, zwłaszcza w chłodnym okresie roku, czyli jesienią i zimą. Podłoże musi być przepuszczalne, niekoniecznie bardzo żyzne, może być piaszczyste. Jeśli chodzi o kwaśność, wszystkie odmiany zawciągu nadmorskiego tolerują tylko obojętną, ewentualnie lekko kwaśną ziemię. Gleby wapienne nie sprawdzą się w jego przypadku zupełnie.

Zawciąg nadmorski biały

Zawciąg nadmorski biały – kiedy sadzić?

Bez względu na to, czy sadzimy go z gotowych sadzonek czy z nasion, najlepszy moment, aby zasadzić zawciąg nadmorski Alba to wiosna. Poszczególne ziarna lub sadzonki muszą być umieszczone w mniej więcej 30 cm odstępach. Po zasadzeniu świeże rośliny należy często podlewać, uważając jednak, aby podłoże nie zrobiło się zbyt mokre. W kolejnych sezonach regularne nawadnianie nie jest już tak ważne, gdyż zawciąg nadmorski dobrze radzi sobie nawet w przypadku suszy.

Czy zawciąg się rozrasta?

Dużą zaletą i powodem popularności zawciągu jest jego intensywny rozrost. W związku z tym jest chętnie używany w ogrodach skalnych, wzdłuż ścieżek, na murkach czy na obwódkach. Dobrze sprawdza się też do wypełniania pustych przestrzeni w ogrodzie. Bardzo dobrze wygląda też sadzony w skrzynkach na oknie lub doniczkach na balkonie lub tarasie. Z racji na małe wymagania i dużą odporność bardzo dobrze nadaje się do wypełniania przestrzeni zielonych w mieście. Dopasuje się do ogrodu każdego rodzaju i będzie tam ładnym, atrakcyjnym elementem.

Czy zawciąg nadmorski jest wieloletni?

Zawciąg nadmorski jest rośliną wieloletnią, chociaż po 4. sezonie może zacząć okazywać oznaki słabnięcia. Nie pomoże wtedy nawet nawożenie, lepiej rozsadzić go w nowym miejscu. Rozmnażanie trzeba wykonać, rozdzielając dobrze rozwinięte sztuki. Jest też rośliną w pełni mrozoodporną, potrafi znosić nawet mrozy poniżej -25°C.

Podsumowanie

Wiesz już, jakie odmiany ma zawciąg nadmorski i kiedy sadzić tą niewielką, ale bardzo ładną bylinkę. Wybierz, która Ci najbardziej odpowiada, albo zdecyduj się na kilka z nich. Tak czy inaczej będziesz zadowolony z tego, jak wzbogaci swoją urodą Twój ogród.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *