Zwierzęta pożyteczne i szkodniki w ogrodzie

Ogród, to miejsce które wymaga wielkiego wysiłku i pasji. Utrzymanie go w ładzie, to nie lada wyzwanie nawet dla największego pasjonata. Zdarza się, że nasze miejsce spełnienia zamienia się też w dom dla mniejszych stworzeń jakimi są różne zwierzęta, robaki itp. Część z nich stanowi dla roślin przyjaciół, reszta natomiast jest zagrożeniem.

Pożyteczne zwierzęta w ogrodzie

Nasz przydomowy ogród, to nie tylko flora, ale składa się na niego także fauna. Kiedy dobrze o niego zadbamy staje się on schronieniem dla wielu zwierząt. W dużej mierze są to stworzenie przyjazne i pomocne roślinom, dlatego warto o nie dbać i budować domki dla zwierząt w ogrodzie oraz je dokarmiać. Pożyteczne zwierzęta, które możesz spotkać w ogrodzie to:

  • Jeż – zjada ślimaki i larwy, praktycznie w każdej postaci, a także małymi gryzoniami. Aby zachęcić go do pozostania w naszym ogrodzie powinniśmy zostawić mu stertę gałęzi i liści żeby miał gdzie zapaść w sen zimowy. Trwa on do marca, dlatego lepiej mu w nim nie przeszkadzać, bo później musielibyśmy się nim zajmować z tego powodu, że podczas niskich temperatur jego odporność, przemiana materii, funkcjonalność układu oddechowego znacznie się obniżają. Jeże bardzo lubią żywić się karmą dla psów i kotów. Przepadają także za drobno posiekanym surowym mięsem, wymieszanym z płatkami owsianymi. Bardzo ważny jest także stały dostęp do wody.
  • Ropuchy – szara, zielona, paskowana – ropuchy bardzo dużą część życia spędzają na lądzie. Aktywne są głównie nocą. Żywią się ślimakami, owadami oraz ich larwami. Stare osobniki zjadają jaszczurki, pisklęta ptaków, węże i młode gryzonie. Podczas zimy zapadają w stan hibernacji w zimnych miejscach.
  • Ptaki – dzięki nim możemy być pewni, że populacja szkodników w naszym ogrodzie będzie maleć. Żywią się owadami, ślimakami i nasionami. Najbardziej przyjaznymi dla człowieka z ptaków są: wróble, sikory bogatki i modraczki, mazurki, pleszki, muchołówki żałobne i szare, kopciuszki, pliszki siwe oraz szpaki. Należy dokarmiać je podczas zimy, a w okresie wiosny zadbać o skrzynki lęgowe. Ptaki potrzebują przestrzeni co najmniej na 30m. Nie należy wieszać kilku skrzynek lęgowych w jednym miejsc, ponieważ duża część z nich nie toleruje innych ptaków.
  • Nietoperze – mają niezwykła umiejętność, ponieważ są w stanie w locie złapać owady. Ściągają także gąsienice i robactwo z liści. Na świecie, sadownicy coraz częściej montują budki dla nietoperzy. Dzięki nim nie muszą używać środków chemicznych. Nietoperze są także świetnym rozwiązaniem na komary. W Polsce występuje 21 gatunków nietoperzy. Żaden z nich nie atakuje ludzi, dlatego w sytuacjach, kiedy spotkamy je w swoim pokoju, nie próbujmy ich na siłę wygonić. Zgaśmy światło i otwórzmy okno, a my bez ruchu czekajmy, aż wyleci. Jeśli jest jasno złapmy je w słój lub pudełko i wypuśćmy dopiero, gdy jest ciemno. Światło dzienne jest dla nich szkodliwe.
Nietoperz, zwierzę pożyteczne w ogrodzie

Zwierzęta – szkodniki w ogrodzie


Pośród zwierząt i owadów znajdują się też nieprzyjaciele naszych ogrodów. Warto wiedzieć, które z nich należy wypędzić, aby nasz ogród pozostał nieuszkodzony. Szkodliwe zwierzęta, które możesz spotkać w ogrodzie to:

  • Kret – nie da się utrzymać ładnie trawnika, kiedy pod ziemią kryją się krety. Nie tylko to jest ich zmorą. Obgryzają korzenie krzewów, drzew i wyjadają cebulki kwiatów. Na ratunek może przyjść nam kot, który szybko wypędza krety. Kretom przeszkadza też zapach bzu, można wepchnąć jego łodygi do dziur.
  • Ślimaki – zwłaszcza te bez skorupy. Wyjadają liście, szczególnie młodych roślin. Ślimaki można zwabić kawałkami buraka, jabłek, liśćmi sałaty oraz piwem. Po schwytaniu ich można wynieść je gdzieś daleko poza ogród.
  • Mszyce – to największy szkodnik w ogrodzie z owadów. Żywią się sokami roślin i tworzą spustoszenie w ogrodzie. Odstrasza je naftalina i zapach rumianku. Istnieje też wiele chemicznych środków, które skutecznie się ich pozbywają.

Zwierzęta w ogrodzie to nieuniknione zjawisko. Jeśli zależy nam na pozyskaniu i zatrzymaniu takich małych pomocników, powinniśmy zadbać przede wszystkim o stały dostęp do wody! Budujmy domki dla zwierząt w ogrodzie i dbajmy o ich pokarm, szczególnie w okresie jesieni i zimy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *