Borówka amerykańska Patriot 

Borówki amerykańskie przebojem wtargnęły do europejskich ogrodów i zdobywają coraz większą popularność. Serca ogrodników pomogły im podbić: obfite plony, duże i bardzo smaczne owoce oraz łatwość uprawy i wytrzymałość. Rosnącym zainteresowaniem w naszych przydomowych ogródkach cieszą się ich liczne odmiany, w tym ta opisywana dzisiaj. Podpowiadamy, jak sadzić borówkę amerykańską Patriot, aby podczas każdego sezonu wakacyjnego móc cieszyć się dużymi zbiorami słodkich owoców.

Sadzenie i uprawa borówki amerykańskiej odmiany Patriot 

Borówka amerykańska Patriot, to jedna z wczesnych odmian borówki amerykańskiej. Okres dojrzewania jej owoców rozpoczyna się trzecim tygodniu lipca i trwa prawie miesiąc, kończąc się w połowie sierpnia. Owoce są dorodne i jędrne, barwy jasnoniebieskiej, słodkie z delikatnie kwaskowatym posmakiem. Są one największe wśród owoców wczesnych odmian borówki amerykańskiej. Idealnie nadają się zarówno do jedzenia na surowo, jak i wykorzystania w pieczeniu, przetworach czy deserach. Ich ogromną zaletą, docenianą szczególnie w ostatnich latach, jest duża zawartość substancji zmniejszających ryzyko zachorowania na raka i spowalniających proces starzenia się organizmu. To właśnie borówka amerykańska odmiana Patriot należy do tych najbogatszych w te składniki. 

Uprawa borówki amerykańskiej Patriot wymaga uwzględnienia kilku istotnych czynników. Przede wszystkim, należy wybrać odpowiednie miejsce, gdzie roślina będzie miała dostęp do pełnego nasłonecznienia, ale jednocześnie będzie chroniona przed silnymi wiatrami. Na szczęście odmiana Patriot, z racji swojej wysokiej odporności, nie jest aż tak podatna na chłodny wiatr. 

Gleba powinna być kwaśna o pH w zakresie 3,5-4,5; lekka, dość wilgotna i dobrze przepuszczalna. Wysoka zawartość próchnicy z podłożu dodatkowo wspomoże prawidłowy rozwój i kwitnienie, warto więc wzbogacić ziemię przed sadzeniem krzewów.  

Sadzenie borówek amerykańskich może odbywać się przez większość sezonu, od momentu, kiedy ziemia nie jest już zmarznięta. Posadzone rośliny muszą też mieć czas, aby “zadomowić się” w podłożu przygotować do nadchodzącej zimy. Najbezpieczniej więc sadzić pomiędzy kwietniem a październikiem. Sadzonki powinny być sadzone na głębokość, na jakiej rosły w doniczkach lub pojemnikach, czyli zwykle ok. 50 cm. Trzeba też zachować odpowiednią odległość między nimi, zwykle około 1,5-2 metry i ok. 2 m odstępem pomiędzy rzędami. 

Po zasadzeniu, dobrze jest ściółkować krzewy borówki, co nie tylko odżywi podłoże, ale pomoże zachowywać odpowiedni poziom nawodnienia naokoło rośliny.  

Borówka amerykańska Patriot – nawożenie 

Borówka amerykańska Patriot potrzebuje odpowiedniej ilości składników odżywczych, zwłaszcza azotu, fosforu i potasu, aby rosnąć zdrowo i produkować obfite plony. Podobnie jak borówka amerykańska Chandler, odmiana Patriot powinna być nawożona wczesną wiosną, tuż przed pojawieniem się nowych pędów. Należy stosować nawozy specjalnie przeznaczone dla roślin kwasolubnych, które zawierają siarczan amonu lub siarczan potasu. Nawozy te powinny być aplikowane zgodnie z zaleceniami producenta, aby uniknąć przepalenia korzeni. 

Borówka amerykańska Patriot – przycinanie 

Borówka amerykańska odmiana Patriot

Jak przycinać borówkę Patriot? Na szczęście jej wzrost jest umiarkowany, nie wymaga więc częstego skracania pędów. Przycinanie ma na celu głównie zachowanie jej zdrowia i produktywności. Pierwsze przycięcie powinno nastąpić zaraz po zasadzeniu rośliny, usuwając słabe i uszkodzone pędy. Kolejnych cięć można dokonywać najpóźniej do momentu dojrzenia owoców.  

W późniejszych latach przycinanie wykonujemy tak samo, usuwając stare, chore lub uszkodzone pędy, a także regulując gęstość rośliny. Ważne jest, utrzymanie równowagi między usuwaniem nadmiaru pędów, a zachowaniem wystarczającej liczby dla obfitego plonu. 

Wnioski 

Borówka amerykańska Patriot to smaczna, obficie owocująca odmiana, która może przynieść wiele satysfakcji nawet początkującym ogrodnikom. Za odpowiednie sadzenie, nawożenie i przycinanie odwdzięczy się soczystymi, słodkimi owocami, które nie tylko ucieszą podniebienie, ale wspomogą nasze zdrowie.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *