Hortensja bukietowa Mojito – orzeźwiające piękno

Hortensja bukietowa 'Mojito’ (Hydrangea paniculata 'Mojito’) to niewielka odmiana, która osiąga około 1 metra wysokości i zbliżoną szerokość. Dzięki oryginalnemu zabarwieniu, zachwyca swoim urokiem prezentując się doskonale w różnych aranżacjach ogrodowych. Jej nazwa jest nawiązaniem do koktajlu o orzeźwiającym, limonkowo-miętowym smaku i bierze się właśnie od koloru kwiatów.   

Hortensja bukietowa Mojito – charakterystyka 

’Hortensja Mojito’ wyróżnia się zwartym pokrojem, charakteryzującym się wyprostowanymi, sztywnymi i mocnymi pędami. Od lipca do września roślina prezentuje duże (do 25 cm) i gęste kwiatostany o stożkowatym kształcie. Kwiaty same w sobie są prawdziwym spektaklem kolorystycznym, przeplatając się różowymi, zielonkawymi i wielobarwnymi tonacjami. Osiągając wysokość do 1 metra, 'Mojito’ z pewnością przyciągnie uwagę miłośników ogrodów. 

’Hortensja bukietowa Mojito’ to roślina mrozoodporna, może przetrwać nawet mrozy do -25 stopni Celsjusza. Ta cecha sprawia, że jest to doskonały wybór dla ogrodników z regionów o surowych zimach. 

Wymagania i Uprawa Hortensji Mojito 

Stanowisko 

Aby 'Mojito’ mogła prezentować swoje walory estetyczne w pełni, zaleca się sadzenie jej na stanowisku słonecznym. Roślina radzi sobie dobrze zarówno w pełnym słońcu, jak i w miejscach lekko zacienionych, ale to właśnie dostatek promieni słonecznych służy jej najlepiej.

Podłoże 

Gleba, w której rośnie 'Hortensja Mojito’, powinna być żyzna i przepuszczalna, aby zachowywała wilgoć w odpowiednim stopniu. Odpowiednie warunki glebowe zapewni roślinie sprzyjająca kwaśność podłoża utrzymująca się w przedziale 5,5 – 6,5 pH.  

Podlewanie 

Warto zaznaczyć, że podobnie jak Hortensja bukietowa Graffiti, tak i 'Mojito’, nie ma specjalnych wymagań dotyczących podlewania. Należy jedynie zadbać o odpowiednie nawodnienie w okresach upałów i suszy oraz unikać zbyt mokrego podłoża.  

Przycinanie 

Regularne cięcie hortensji zapewnia ich bujny wzrost i atrakcyjny wygląd. Najlepszy moment na ich przycinanie to wczesna wiosna. W pierwszym sezonie przycinamy ją trochę bardziej (na wysokości ok. 30 cm) aby pobudzić jej wzrost. Jeśli chcemy, aby osiągnęła swój pełny wzrost, z każdym kolejnym sezonem przycinamy ją ok. 10 cm wyżej. Natomiast jeśli planujemy utrzymywać ją w stałej, niepełnej wysokości, tniemy co roku na podobnej wysokości. 

Hortensja Mojito

Hortensja bukietowa Mojito – zastosowanie 

Roślina doskonale sprawdza się w ogrodach każdego rozmiaru, nawet tych największych jako element dużych kompozycji. Dzięki swojej różnorodności kolorystycznej, 'Mojito’ świetnie komponuje się z roślinami o ciemniejszych barwach. Kreatywne kompozycje ogrodowe z udziałem 'Hortensji Mojito’ z pewnością przyciągną spojrzenia i podniosą atrakcyjność wizualną całego ogrodu. Jej kompaktowy rozmiar czyni ją również idealną do małych ogródków przydomowych. Z racji niewielkich wymagań i dużej odporności 'Hortensja Mojito’ może być także uprawiana w pojemnikach, ozdabiając tarasy i balkony. 

Podsumowanie 

Hortensja bukietowa 'Mojito’ to tylko jedna z wielu odmian hortensji i podczas gdy ocenę które hortensje są najładniejsze pozostawiamy Wam, odporna na mróz i łatwa w pielęgnacji, 'Mojito’ to na pewno jedna z najbardziej oryginalnych i atrakcyjnych.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *