Hortensja bukietowa Skyfall 

Hortensja bukietowa Skyfall to prawdziwa perełka wśród kwitnących krzewów. Zachwyca okazałymi kwiatostanami, intensywnymi kolorami i długim okresem kwitnienia. Nic dziwnego, że zyskała miano jednej z najpiękniejszych hortensji. Z naszego artykułu dowiecie się wszystkiego o jej uprawie, cięciu i pielęgnacji, a także o tym, jak stworzyć z niej efektowne drzewko na pniu. 

Wymagania i uprawa hortensji Skyfall 

Hortensja bukietowa Skyfall to stosunkowo nieduża (osiąga maksymalnie ok. 120 cm wysokości i 80 cm szerokości), ale wyjątkowo piękna odmiana hortensji. Jej niewielkie rozmiary, umożliwiają hodowlę zarówno w dużych ogrodach, jak i mniejszych rabatkach przydomowych, a nawet doniczkach czy skrzynkach na balkonie. To co nadaje jej wyjątkowej urody, to ogromne, gęste kwiatostany złożone z mnóstwa niewielkich kwiatków. Na początku kwitnienia są one kremowo białe, w miarę dojrzewania nabierają uroczej, różowej barwy. Dużym plusem jest również fakt, że te piękne, duże kwiaty, można podziwiać od lipca nawet do października. Jest to odmiana mrozoodporna i wytrzymuje mrozy nawet poniżej -25 stopni Celsjusza. Dzięki temu możecie spokojnie uprawiać ją w naszych, polskich warunkach klimatycznych i mieć pewność, że przetrwa każdą zimę. 

Hortensja Skyfall preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste. Niestety wybranie zbyt zacienionego miejsca może skutkować słabym rozrostem, a przede wszystkim małymi i bladymi kwiatostanami. Natomiast ej ogromną zaletą jest to, że dobrze rośnie nawet na podłożu słabszej jakości. Najlepiej jednak rozwija na żyznej, próchnicznej i stale lekko wilgotnej glebie o kwaśnym odczynie. Sadząc ją, warto wykopać dołek dwa razy większy od bryły korzeniowej i wypełnić go mieszanką ziemi ogrodowej z kompostem lub kwaśnym torfem. 

Pielęgnacja hortensji Skyfall nie jest skomplikowana. Nie potrzebuje częstego podlewania, należy jednak zadbać o nie w czasie suszy. Ważne jest też, aby usuwać przekwitłe kwiatostany, co pobudzi roślinę do wytwarzania nowych. Wiosną warto zasilić hortensję nawozem do roślin kwitnących bogatym w azot, fosfor i potas. 

Jak przycinać hortensję Skyfall? 

Hortensja bukietowa Skyfall kwitnie na pędach tegorocznych, dlatego ważne jest, aby ją corocznie przycinać. Cięcie wykonujemy wiosną, przed rozpoczęciem wzrostu lub jesienią, gdy krzew nie ma już liści. Pędy skracamy o około 1/3 ich długości, mniej więcej na długości 30-40 cm. Trzeba też usuwać słabe, chore i uszkodzone pędy. Jeśli chcemy uzyskać bardziej zwarte i krzaczaste rośliny, możemy wykonać cięcie letnie. Polega ono na usunięciu około połowy długości pędów kwiatowych. Regularne przycinanie zapewni hortensji bujne kwiatostany, dzięki czemu co roku będzie ona ozdobą waszego ogrodu.  

Jeśli zastanawiacie się, które hortensje są najładniejsze, możecie przeczytać też o innych odmianach o których pisaliśmy wcześniej: Hortensja bukietowa Graffiti oraz Hortensja bukietowa Mojito. Każda z nich wyróżnia się wyjątkową urodą, a wszystkie są odporne i łatwe w uprawie, będą więc doskonałą propozycją nawet dla początkujących ogrodników

Hortensja Skyfall

Hortensja Skyfall na pniu 

Hortensja bukietowa Skyfall może być również prowadzona w formie drzewka na pniu. Aby uzyskać taki efekt, należy wybrać sadzonkę z silnym, prostym pędem. W pierwszych latach po posadzeniu usuwamy wszystkie pędy wyrastające z pnia. Pozostawiamy tylko jeden pęd, który będzie przewodnikiem. Gdy osiągnie on odpowiednią wysokość (około 100-120 cm), przycinamy go nad pąkiem, z którego wyrosną przyszłe korony. Pielęgnacja hortensji Skyfall na pniu nie różni się od pielęgnacji krzewu.  

Podsumowanie 

Hortensja bukietowa Skyfall to piękny i łatwy w uprawie krzew, który może być ozdobą każdego ogrodu. Sprawdzi się zarówno w dużych, skomplikowanych aranżacjach, niewielkich ogródkach przydomowych, a także w doniczce na tarasie lub balkonie. Dzięki swoim okazałym kwiatostanom i długiemu okresowi kwitnienia będzie cieszyć oko przez wiele tygodni. Jeśli szukacie hortensji, która jest mało wymagająca i nie sprawia problemów w uprawie, Skyfall będzie idealnym wyborem. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *