Borówka amerykańska Chandler – pyszne borówki w Twoim ogrodzie

Borówka Amerykańska Chandler to niezwykle popularna odmiana tej rośliny. Wyróżnia się największymi owocami, osiągającymi nawet 2,5 cm średnicy. Posiada wysoką odporność na mróz i jest jedną z najczęściej wybieranych odmian borówek, obok 'Bluecrop’. Charakteryzuje się silnym wzrostem oraz wytrzymałością, co czyni ją idealną dla początkujących ogrodników. Jesienią liście borówki 'Chandler’ przebarwiają się na czerwono, co pięknie ozdabia ogród.  

Borówka Chandler – charakterystyka 

Borówka Amerykańska Chandler to odmiana wyróżniająca się wielkością owoców wśród innych odmian borówek, o doskonałym smaku i soczystości. Krzew jest średnio wczesny w dojrzewaniu owoców ( w lipcu i sierpniu). Jest to gatunek borówki wysokiej – odmiana północna, osiągająca wysokość od 1,2 do 1,5 m oraz szerokość 1,5 m. Kwitnie w maju, owocuje w sierpniu. Jest mrozoodporna nawet do -35°C. Owoce Borówki Amerykańskiej Chandler są niezwykle słodkie i soczyste dlatego najczęściej są używane do spożycia na świeżo. Doskonale sprawdza się w małych ogrodach domowych, ale można ją także hodować na lokalny rynek. Borówka Amerykańska Chandler to odmiana również doskonale nadająca się do różnych wypieków oraz jako dodatek do lodów i deserów.  

Sadzenie i uprawa borówki amerykańskiej odmiany Chandler 

Jak sadzić Borówkę Amerykańską Chandler, aby mieć pewność, że zdrowo i obicie obdarzy nas swoimi owocami? Wymaga ona dobrze przygotowanego podłoża, rozwijając się najlepiej na glebach próchniczych i kwasowych. Optymalne pH to 3,8-4,8, co jest istotne, ponieważ wyższe pH może wpływać negatywnie na rozwój krzewu, a pH powyżej 5,5 hamuje wzrost, powodując przebarwienie liści na żółto. Roślina preferuje stanowisko zaciszne, osłonięte od wiatru. Mimo że jest samopylna, zasadzone w jej sąsiedztwie inne odmiany borówki amerykańskiej, takie jak 'Bluecrop’ lub 'Bluegold’, poprawią jakość, rozmiar owoców i dodatkowo zwiększą zbiory. Posadzenie Borówki Chandler we właściwym towarzystwie może zwiększyć otrzymany plon nawet dwukrotnie! Sadzonki wsadzamy w odstępach co 1,5 metra, a odstęp pomiędzy rzędami powinien mieć ok. 2m. Przycinanie krzewów borówek najlepiej jest wykonać zaraz po pojawieniu się pąków kwiatowych, czyli na początku wiosny. Pozbywamy się w ten sposób chorych lub uschniętych pędów, a także skracamy (do ok, 50 cm) te nazbyt rozwinięte.

Owoce Borówki Amerykańskiej Chandler

Borówka amerykańska Chandler – nawożenie i zbiór 

Pierwsze nawożenie można wykonać zaraz po rozpoczęciu się sezonu, nawet na początku marca, zakładając, że roślina zacznie wypuszczać już liście. Ostatnie nawożenia wykonujemy najpóźniej w lipcu, aby nie pobudzać rośliny do rozwoju przed zimą. Przez cały ten czas zalecany jest nawóz bogaty w azot. Borówka Amerykańska odmiana Chandler obficie owocuje przez długi okres, nawet 4-6 tygodni, od końca lipca do początku września. Jest to jedna z najdłużej owocujących odmian borówki. Zbiór jagód odbywa się od sierpnia do września, a owoce, osiągające średnicę powyżej 2 cm, są niezwykle duże, co stanowi dodatkową atrakcję dla miłośników tej odmiany. 

Podsumowanie 

Widzicie więc jak dobrym wyborem jest Borówka Amerykańska Chandler. Uprawa nie jest bardzo wymagająca, a plon otrzymany w zamian za poświęconą jej uwagę, wynagrodzi każdą chwilę spędzoną na jej sadzeniu i pielęgnacji. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *