5 popularnych roślin ogrodowych, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia Twojego psa i kota
Spędzanie czasu na świeżym powietrzu, w ogrodzie, wraz ze swoim pupilem, to czysta, niczym niezmącona przyjemność. Podczas gdy Ty zajmujesz się pracami ogrodniczymi, Twój zwierzak bawi się beztrosko, bo w końcu jakie niebezpieczeństwo może czyhać na ogrodzonym, znanym terenie? Tymczasem wiele popularnych i chętnie sadzonych roślin ogrodowych może być dużym zagrożeniem dla zdrowia, a czasem nawet i dla życia Twojego czworonoga. Czytaj dalej, a dowiesz się co to za rośliny oraz jak rozpoznać objawy zatrucia.
Rośliny trujące w Twoim ogrodzie
Zarówno psy, jak i koty chętnie spędzają czas na świeżym powietrzu, szczególnie jeśli są to młode osobniki. Problem w tym, że to właśnie dla ciekawskich szczeniąt i kociąt, i ich niedojrzałych organizmów, wiele roślin jest szczególnie niebezpiecznych. Dlatego zadbaj o to, by nie bawiły się w pobliżu takich roślin jak:
- Cis — piękne, wiecznie zielone i… niezwykle toksyczne drzewko. Chociaż cis znany jest ze swych charakterystycznych, czerwonych, trujących owoców, to jednak nie tylko one są problemem, jeśli chodzi o toksyczność tej rośliny. Ten popularny iglak jest trujący od korzeni, aż po igły. Spożycie przez czworonoga którejkolwiek części cisu może spowodować problemy żołądkowe, duszności, problemy z krążeniem, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć.
- Rącznik pospolity — to roślina, której piękne rozłożyste liście przyciągają wzrok — nie ma się więc co dziwić, że dosyć często gości w ogrodach. Jednak jest to roślina silnie trująca. Spożycie zaledwie 10 nasion przez dorosłego człowieka może spowodować jego śmierć. Dla czworonogów dawka ta jest o wiele niższa!
- Bukszpan — ulubiona ozdoba wielkanocnych koszyczków. Bukszpan często sadzony jest jako żywopłot i jeśli tak jest również w przypadku Twojego ogrodu, nie pozwól, aby Twój pupil zbliżał się do niego. Wszystkie części tej niepozornej rośliny są toksyczne dla zwierząt, a ich spożycie może wywołać biegunkę, wymioty, a nawet drgawki.
- Konwalie — te delikatne i słodko pachnące białe kwiatki, to tykająca bomba trująca. Spożycie jakiejkolwiek jej części może spowodować u Twojego czworonoga problemy z sercem, jednak najbardziej toksyczne są cebulki. Ich zjedzenie może spowodować wymioty, drgawki, a nawet doprowadzić do śpiączki.
- Lilie — piękne kwiaty, których widok z pewnością zachwyca sąsiadów. U psa spożycie lilii spowoduje lekką niestrawność, niestety w przypadku kotów, trujący jest nawet pyłek rośliny. Objawy zatrucia lilią u kota początkowo są standardowe — ból brzucha, biegunka, wymioty. Niestety dosyć szybko dochodzi również do uszkodzenia nerek, a jeśli nie uda Ci się w porę zareagować, może dojść do śmierci zwierzęcia.
Postępowanie w przypadku zatrucia
Jeśli zauważysz, że Twój czworonóg zjadł trującą roślinę i/lub pojawiły się u niego objawy charakterystyczne dla zatrucia, takie jak np.: wymioty, biegunka, problemy z oddychaniem czy wysypka, nie czekaj, tylko jak najszybciej udaj się do weterynarza.
W takim miejscu, jak https://www.vikravet.pl/uslugi Twój pupil uzyska niezbędną pomoc. Nie próbuj działać na własną rękę, bo możesz pogorszyć sprawę. Zapamiętaj nazwę rośliny, lub (jeśli masz taką możliwość) weź ją ze sobą. Weterynarz, mając pewność, czym zatruł się Twój zwierzak, będzie dokładnie wiedział, jakie wdrożyć leczenie. Najczęściej polega ono na podaniu środków przeczyszczających i węgla aktywowanego, który wiąże trucizny. W niektórych przypadkach konieczne jest podanie antidotum.
Podsumowanie
Chociaż zarówno nasi pupile, jak i ogrodowe rośliny, są częścią natury, warto pamiętać, że udomowione psy i koty zatraciły część pierwotnych instynktów – choćby tych, chroniących je przed zjadaniem niebezpiecznych dla nich roślin.
Również migracja flory – obecnie możemy kupić i posadzić w ogrodzie kwiaty czy krzewy z Ameryki, Azji, a nawet Afryki – sprawia, że rodzime gatunki zwierząt mogą nie być przystosowane do rozpoznawania w nich zagrożenia. Jeśli więc chcesz stworzyć dla swojego zwierzaka bezpieczny ogródek, postaw na bezpieczne dla czworonogów, ale równie piękne rośliny, takie jak fuksje, jeżówki, petunie, stokrotki, aksamitki czy forsycje, a jeśli chodzi o drzewka: świerki, sosny i jodełki.