Jak założyć firmę ogrodniczą i uzyskać dotację

Rynek ogrodniczy na całym świecie rozrasta się z roku na rok, wartość tej branży przekracza 80 miliardów euro! Przyczyniła się do tego między innymi pandemia, która uwięziła w domach większość z nas. Korzystając z większej ilości czasu, niektórzy postanowili spędzić go, pielęgnując swoje ogrody przydomowe, a część z tych osób zdecydowała się obrócić to hobby w biznes. Jeśli też jesteś osobą, która uwielbia spędzać czas w swoim ogrodzie, dlaczego nie rozważyć założenia własnej firmy ogrodniczej? Ale hobbystyczna praca w ogrodzie, różni się od prowadzenia firmy świadczącej usługi w tej branży, dlatego dziś przybliżymy trochę przydatnych informacji na temat tego jak założyć firmę ogrodniczą.

Ile kosztuje założenie firmy ogrodniczej?

Jak przy każdej innej działalności gospodarczej, zakładając firmę ogrodniczą, musimy na początku dysponować kapitałem, który zainwestujemy w stworzenie i rozwój naszej firmy. W przypadku firmy ogrodniczej zależnie od wielkości początkowej naszego biznesu musimy liczyć się z kwotą od około 20 do nawet kilkuset tysięcy. Zakup odpowiedniego sprzętu ogrodniczego — od 10 do nawet 40 tysięcy, jeśli zdecydujemy się na większą ilość wysokiej jakości urządzeń i narzędzi. Kupno niewielkiego, używanego samochodu dostawczego to koszt zaczynający się w okolicy 20 tys. Ceny większych, używanych aut wahają się pomiędzy 25-50 tys. zależnie od wielkości, marki, przebiegu i pojemności przestrzeni transportowej. Lepszym rozwiązaniem może być leasing pojazdu, wtedy miesięczny koszt raty może zaczynać się już nawet w okolicy 300 złotych. Oczywiście trzeba doliczyć też comiesięczne koszty paliwa zależne od ilości i długości dojazdów do klientów. Oprócz tego potrzebny będzie też komputer (2-4 tys.) i oprogramowanie do spraw biurowo-biznesowych. Niezbędny w każdym biurze pakiet Microsoft Office kosztuje 1.3 tys. (na jedno stanowisko), ale jest też jego darmowa alternatywa OpenOffice, którego licencja zezwala na wykorzystywanie go przez firmy, bez żadnych opłat. Konieczny też jest program antywirusowy, na szczęście dalej istnieją darmowe antywirusy, musimy tylko zapoznać się z licencją, aby upewnić się, czy wybrany przez nas program może być używany komercyjnie. W kwestii księgowości, koszt zależy od tego czy zdecydujemy sami się tym zajmować, czy wynająć do tego firmę. Korzystanie z programu do księgowości, to koszt 20-40 złotych na miesiąc, wynajęcie firmy, która zrobi to za nas to średnio 100-200 złotych. Jeśli zdecydujemy wynająć się lokal na prowadzenie naszej działalności, musimy doliczyć kwotę przynajmniej 2 tys. miesięcznie. Niestety, zanim nasza firma ogrodnicza zacznie zarabiać, trzeba w nią najpierw zainwestować. Dobra wiadomość jest taka, że istnieje kilka sposobów na pozyskanie dotacji, które pomogą nam wystartować.

Firma ogrodnicza w trakcie pracy

Jak zacząć biznes ogrodniczy?

Pierwszy sposób pozyskania dotacji dotyczy wyłącznie osób bezrobotnych. Aby uzyskać dotację na firmę ogrodniczą z Państwowego Urzędu Pracy, należy spełniać kilka warunków, z których najważniejsze to:

  • Posiadanie statusu osoby bezrobotnej zarejestrowanej w PUP
  • Dofinansowanie z PUP można otrzymać tylko raz, jeśli otrzymaliśmy je w przeszłości, nie możemy skorzystać z niego ponownie.
  • w ciągu minimum roku poprzedzającego złożenie wniosku o dotację na założenie firmy, nie możemy prowadzić działalności gospodarczej

Po spełnieniu niezbędnych warunków możemy starać się o dotację na założenie firmy ogrodniczej. Kwota jest zależna od zasad ustalonych przez poszczególne urzędy pracy. Maksymalna kwota, jaką można uzyskać w okresie 06.2023 – 08.2023 to 42 tys. złotych (sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia, którego wysokość można sprawdzić na przykład na stronie PFRON). Część urzędów pozwala na staranie się tylko o 50% tej kwoty, inne w przedziale 50%-100%.
Drugie źródło, z którego możemy ubiegać się o dofinansowanie to Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wymagania do uzyskania dotacji są podobne jak w przypadku PUP (zresztą dotację z PFRON również załatwia się przez Urząd Pracy), jednak – co oczywiste – dostępna jest ona wyłącznie dla osób ze statusem osoby niepełnosprawnej. Wysokość kwoty, jaką możemy uzyskać, zależy od okresu, na jaki zobowiążemy się prowadzić nasz działalność.

  • Zobowiązanie na okres co najmniej 12 miesięcy – maksymalnie sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia, czyli wg. stanu na sierpień 2023 – 42 745 złotych.
  • Zobowiązanie na okres co najmniej 24 miesięcy – od sześciokrotności do piętnastokrotności przeciętnego wynagrodzenia, czyli wg. stanu na sierpień 2023 – 42 745 – 106 863 złote.

Kolejny sposób na uzyskanie dotacji na zakładanie firmy ogrodniczej to dofinansowania Unijne. Wymagają one przedstawienia wniosku o dotacje, dokładnego biznesplanu biorącego pod uwagę dokładne i aktualne dane rynkowe. Kwoty, które można uzyskać w ten sposób, zaczynają się w okolicy 15 tys., dodatkowo można uzyskać też comiesięczne wsparcie pomostowe w wysokości od 1 tys. do ponad 2 tys. złotych.
Następny sposób na pozyskanie dofinansowania, tym razem w formie pożyczki, to program „Wsparcie na starcie” Banku Gospodarstwa Krajowego. Skorzystać z tego programu mogą:

  • Studenci ostatniego roku studiów
  • Bezrobotni zarejestrowani w PUP
  • Opiekunowie osób niepełnosprawnych
  • Absolwenci szkół i uczelni wyższych, w okresie 4 lat od ukończenia szkoły

Kwota pożyczki, o którą można wystąpić, mieści się w przedziale 1 tys. – 129 tys. złotych. Spłata może być rozłożona nawet na 84 miesiące. Istnieje też możliwość starania się o umorzenie uzyskanej pożyczki.
Sam proces założenia działalności gospodarczej nie jest bardzo skomplikowany, na portalu rządowym gov.pl można znaleźć kompletny przewodnik jak przejść ten proces, a rejestracja jest możliwa w trybie online.

Ogrodnik przycinający gałęzie w ogrodzie

Co kupić do firmy ogrodniczej?

Kiedy zgromadzimy już kapitał początkowy, możemy zacząć kompletować sprzęt potrzebny do prowadzenia firmy ogrodniczej. Jeśli jesteś osobą, która ma doświadczenie w ogrodnictwie (a jest to zdecydowanie wymagane, aby z powodzeniem prowadzić taki biznes) będzie ci łatwiej sporządzić listę koniecznego sprzętu.
Podstawowym narzędziem pracy jest oczywiście samochód. Nie da się wykonywać prac w ogrodach u klientów, bez możliwości dojechania do nich ze sprzętem. Niezbędna też może być przyczepa do niego, na której będziemy wywozić wszystkie pozostałości prac ogrodowych i sprzątania po nich. Wypielone chwasty, ścięte krzaki, gałęzie, czy skoszona trawa – tego wszystkiego nie możemy zostawić u klienta w ogrodzie.
Do prowadzenia tych prac oczywiście potrzebne będą różnego rodzaju narzędzia:

  • Łopaty
  • Grabie
  • nożyce ogrodowe
  • motyki
  • wycinaki do chwastów
  • łopatki
  • łamacze do korzeni
  • kultywatory
  • pikowniki
  • widły
  • taczki/wózki

To oczywiście te najczęściej używane, w zależności od rozwijania naszej oferty, konieczne może być dokupienie bardziej specjalistycznych narzędzi.
Niezbędny jest oczywiście strój ochronny, służący nam do wykonywania prac ogrodowych. Buty, kalosze, rękawice, czapki ochronne czy fartuchy z kieszeniami na narzędzia – wszystko, aby chronić się przed uszkodzeniami ciała i jak najbardziej komfortowo wykonywać swoje obowiązki.
Kiedy rozszerzymy swoją ofertę o bardziej skomplikowane usługi, trzeba będzie dokupić maszyny do prac ogrodowych, takie jak:

  • Piły spalinowe
  • Wertykulator do napowietrzania gleby
  • Aerator
  • Kosiarka siodłowa
  • Kosiarka żyłkowa
  • Glebogryzarka
  • Nożyce do żywopłotu
  • Dmuchawy do liści

Jak więc widać, ilość sprzętu potrzebna profesjonalnej firmie ogrodowej jest spora. Na szczęście zapotrzebowanie na usługi ogrodnicze jest wysokie więc po włożeniu odpowiedniej ilości wysiłku, będziemy mieli całkiem dużą pewność uzyskiwania zleceń. Czy warto założyć firmę ogrodniczą? Jeśli ogrodnictwo jest twoim hobby, kochasz spędzać czas w ogrodzie i jesteś gotowa/gotowy wykonywać tę pracę codziennie, wkładając w to wszystkie swoje siły, jest to dobry pomysł na biznes w dzisiejszych czasach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *