Przeprowadzka ogrodu – jak bezpiecznie przewieźć rośliny

Kiedy przychodzi czas na przeprowadzkę do większego domu, nie chcemy zostawiać za sobą ogrodu i żyjących w nim roślin. Czas, który spędziliśmy na ich doglądaniu i pielęgnacji nie jest możliwy do odzyskania. Ponowna hodowla też nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, bo może zająć miesiące lub nawet lata. Z pomocą przyjdzie nam firma przeprowadzkowa, która umożliwi nie tylko transport mebli czy kartonów z zawartością domu, ale również przeniesienie ogrodu. Dziś podpowiemy Wam jak przygotować swój ogród do przeprowadzki.

Przeprowadzka ogrodu – co można przewieźć?

Niestety nie wszystkich roślinnych podopiecznych można zabrać ze sobą do nowego miejsca. Oczywistym jest, że niemożliwe będzie przetransportowanie ze sobą drzew lub wyjątkowo dużych krzewów. Są też gatunki roślin, które raz posadzone nie przeżyją przeprowadzki. Niestety, w takich przypadkach przyjdzie nam zrezygnować i pożegnać się z nimi na zawsze. Musimy liczyć się też z tym, że odpowiednio zabezpieczone do transportu rośliny, będą zajmować sporo miejsca. Jeśli więc mamy duży ogród, przewiezienie całości mogłoby wymagać kilku lub nawet kilkunastu transportów, a to wiąże się z rosnącymi kosztami.

Bezpieczny transport roślin

Przygotowania do przeprowadzki ogrodu należy rozpocząć już kilka tygodni wcześniej:

  • Musimy poświęcić czas na podjęcie decyzji, które okazy możemy zabrać ze sobą, a które muszą zostać. Należy sprawdzić też, czego wymagają te, które z nami pojadą. Należy je podlać przed przewozem czy nie? Przy przeprowadzce za granicę trzeba też zasięgnąć informacji, ponieważ niektóre państwa nie zezwalają na wwożenie konkretnych gatunków. Jeśli podróż ma trwać kilka dni, konieczne będzie ustalenie z przewoźnikiem kto zadba o podlanie roślin.
  • Sprawdźmy też stan wybranych przez nas do transportu roślin. Jeśli okaże się, że są sztuki słabsze, lub zaatakowane przez szkodniki, zrezygnujmy z ich transportu. Szansa na ich przeżycie będzie mała, a niebezpieczne owady mogą się przenieść w transporcie na zdrowe okazy.
  • Po tym, przyjdzie kolej na wykopanie ich z ogrodu i przeniesienie do donic, w których będą przewożone. Konieczne jest, aby dać im czas na zadomowienie się w nowej ziemi, aby bezpiecznie przeżyły transport. Trzeba zadbać też, aby doniczki do których je przesadzimy, były odpowiednio wytrzymałe. Jest to ważne szczególnie przy przewożeniu dużych roślin. Oprócz wystarczającej ilości donic potrzebny będzie oczywiście też zapas ziemi czy tyczki do wzmocnienia wysokich i delikatnych okazów. Konieczne jest również, aby przy przesadzaniu uważać na korzenie. Ich uszkodzenie może bardzo źle odbić się na zdrowiu rośliny.

Wszystkie potrzebne materiały do przesadzenia oraz przeprowadzki roślin zapewnią centra ogrodnicze. Po przeprowadzce można tam również kupić sadzonki i nasiona, aby w nowym miejscu ponownie stworzyć wspaniały ogród.

Przewóz roślin
  • Mniejsze rośliny, po przesadzeniu można powkładać do kartonów, które ułatwią transport roślin doniczkowych, zmniejszając ryzyko ich przewrócenia się. Trzeba zadbać o otwory umożliwiające oddychanie.
  • Choć nie wszystkie rośliny dobrze tolerują dotykanie ich, wskazane jest, by na czas transportu zabezpieczyć je jakimś materiałem amortyzującym ewentualne uderzenia. Mogą to być gazety, folia bąbelkowa, styropianowe lub piankowe wypełniacze.

Po dotarciu na miejsce, wszystkie rośliny należy jak najszybciej i jak najdelikatniej rozpakować. Jeśli pogoda na to pozwala dobrze jest od razu przystąpić do posadzenia ich w nowym miejscu.

Przeprowadzka ogrodu – narzędzia

Przeprowadzka ogrodu to nie tylko przewóz roślin. Trzeba będzie zabrać ze sobą też cały sprzęt i wszystkie narzędzia ogrodnicze, które dotąd zgromadziliśmy. Pomoże nam w tym firma od przeprowadzek. Zapewni ona potrzebne materiały, jak kartony, taśmy klejące i zabezpieczające, folie ochronne czy taśmy do przypięcia urządzeń.

Ważne jest, by zabezpieczyć odpowiednio wszystkie narzędzia. Specyfika akcesoriów używanych w ogrodnictwie, powoduje, że mają one ostre krawędzie lub szpiczaste końce. Stwarza to ryzyko dla osób zaangażowanych w przeprowadzkę i innych przewożonych przedmiotów.

Podsumowanie

Przeprowadzka ogrodu jest jak najbardziej możliwa, wymaga tylko odpowiednich przygotowań. Nie musimy więc rozstawać się z pieczołowicie hodowanymi kwiatami czy roślinami ozdobnymi, zakładając, że ich wymiary nie uniemożliwiają transportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *