Pies w ogrodzie – jak zadbać o bezpieczeństwo obu?

Miłośnicy roślin, zajmujący się hobbystycznie prowadzeniem własnych ogrodów często również są wielbicielami zwierząt. Kiedy jednak zapada decyzja o sprowadzeniu do domu – i ogrodu – nowego członka rodziny w postaci czworonoga, zdarzają się problemy. Nie zawsze nasz pieszczoch postanawia korzystać z obecności zieleni w przewidziany przez nas sposób. Czy można mieć równocześnie piękny, zadbany ogród i zdrowego, zadowolonego psa? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Zabezpieczenie roślin przed psem

Psy to z natury ciekawskie stworzenia. Często kierowane swoją wszędobylską naturą potrafią zbroić coś, czy to w domu, czy w ogrodzie właśnie. Co możemy zrobić, żeby zminimalizować ryzyko uszkodzenia i utraty tak pieczołowicie pielęgnowanych przez nas roślin? Jest przynajmniej kilka rzeczy, które możemy zrobić, aby całkowicie lub prawie całkowicie, wyeliminować straty, jakie może wyrządzić pies w ogrodzie. Aranżacja roślin tak, by te niższe były chronione na przykład przez żywopłot, to tylko jedna z nich:

Pies, a ogródek warzywny

Nasi kudłaci podopieczni nie tylko lubią rozrabiać. Często zdarza się, że pies to prawdziwy głodomór, który pożre wszystko, co znajdzie się w jego zasięgu. To może dotyczyć również warzyw, które rosną w naszym warzywniaku. I nie dajcie się zwieść – to, że jakieś warzywo jest ukryte pod ziemią, na przykład marchewka, nie znaczy, że jest ono bezpieczne od zapędów psiej paszczy. Węch psa jest kilkaset razy mocniejszy niż ludzki, więc jeśli chodzi o znajdowanie jedzenia, sprawdza się doskonale. W przypadku posiadania właśnie takiego tropiciela żywności może być konieczne ogrodzenie ogródka przed psem. Ogrodzenie warzywniaka dość wysoką siatką (niektóre rasy psów potrafią naprawdę wysoko skakać) może być jedynym rozwiązaniem, aby go odpowiednio zabezpieczyć.

Pies, a rośliny ozdobne

Również wszelkiego rodzaju rośliny ozdobne, jak kwiaty, krzewy, a nawet drzewka, mogą paść ofiarą ciekawskiego czworonoga. Jeśli jeszcze przed założeniem ogrodu lub dodaniem do niego nowych roślin, wiemy, że nasz psiak lubi urządzić okazyjną demolkę, możemy zdecydować się na posadzenie ich na podwyższeniach. W zależności od wzrostu psa mogą sprawdzić się wiszące doniczki, murki oporowe, ogrody wertykalne lub podwyższone grządki. Oczywiście te rozwiązania dotyczą mniejszych roślin jak kwiaty ozdobne. W przypadku krzewów lub drzew możemy być zmuszeni do ogrodzenia ich. Odpowiednie zabezpieczenie roślin przed psem jest też ważne ze względu na to, że niektóre gatunki roślin mogą być dla niego trujące.

W sprzedaży dostępne są również odstraszacze ultradźwiękowe, emitujące nieprzyjemny, słyszalny tylko dla psa sygnał. Kot w ogrodzie nie uczyni takich strat jak pies, jeśli jednak zdarzają się tacy goście, lub nasz własny ma podobne zapędy, na niego również podziała ten typ urządzenia.

Zwierzęta w ogrodzie – jak ratować trawnik?

Niestety, pies przebywający na łonie natury, często odpowie na jej zew. Kiedy poczuje, że musi załatwić potrzebę, nie będzie się zastanawiał, że trawa, na której właśnie stoi kosztowała 30 zł za metr kwadratowy. Zrobi, co ma zrobić i pójdzie dalej. Efekty dla pięknie wypielęgnowanego trawnika mogą być, na dłuższą metę, opłakane. Krótkotrwałym rozwiązaniem jest spłukiwanie trawy wodą, ale nie możemy przecież spędzać godziny lub dwóch dziennie, „biegając” za psem z wężem ogrodowym. Podstawowym i najważniejszym krokiem, który powinniśmy podjąć, jest oczywiście nauczenie psa, że ogród to nie toaleta i jeśli chce się tam załatwiać, powinien robić to w jednym, wskazanym przez nas miejscu. Możemy wybrać np. jakieś mniej ważne drzewko i pozwolić psu pod nim się załatwiać. Zaspokoi w ten sposób swoją naturalną potrzebę oznaczania swojego terenu. Pomóc mogą też specjalne preparaty w sprayu odstraszające zapachem, dostępne w sklepach zoologicznych.

Pies w ogrodzie to nie tylko zagrożenie dla roślin. Potrafią one wyczuwać i wskazywać szkodniki ogrodowe, mogą być więc świetnymi sprzymierzeńcami w walce z nimi.

Pies w ogrodzie z właścielką

Pies w ogrodzie – aranżacja

Ścieżki dla psa

Jak zadbać o to, by stworzony przez nas ogród był przyjazny dla kochanego czworonoga? Na pewno musimy wziąć pod uwagę jego naturalne instynkty. Psy to urodzeni obrońcy. Nawet jeśli ich rozmiar nie zawsze stwarza im ku temu możliwości, będą starać się bronić swojego pana i terenu. Dlatego dobrym pomysłem będzie zostawienie przestrzeni, dostosowanej do szerokości psa, wzdłuż wszystkich zewnętrznych ogrodzeń. Niektórzy radzą, aby uniemożliwiać psu takie działania i „odgradzać” go od tych stref, a dodatkowo oduczać go tego typu zachowań. Jednak w przypadku niektórych ras psów, zwłaszcza tych większych, bardzo terytorialnych, będzie to po prostu strata czasu. Zwłaszcza że poza miastem psy często pełnią dodatkową funkcję strażników posesji.

Pamiętajmy też, że pies przebywający często w ogrodzie, jest narażony na kontakt z pasożytami. Konieczna jest więc aktywna troska o jego zdrowie. Warto więc wejść na stronę https://www.levet.pl/profilaktyka i przeczytać jak można zabezpieczyć swojego zwierzaka.

Atrakcje dla psa

Zwierzęta w ogrodzie, które się nudzą, są bardziej skłonne do rozrabiania. Warto więc dostarczyć psu rozrywek: zabawek odpornych na pogodę (i psie zęby!); ciekawych terenów do „zwiedzania”; miejsca, w którym będzie mógł sobie bezkarnie pokopać w ziemi czy nawet toru przeszkód i małego bajorka na kąpiele.

Podsumowanie

Aby zadbać o bezpieczeństwo swoich ukochanych roślin i swojego ulubionego zwierzaka, konieczne jest zabezpieczenie ich przed sobą nawzajem. Jeśli jednak zrobimy to w odpowiedni sposób, to rośliny będą całe i zdrowe, a pies zadowolony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *