Rośliny okrywowe – kwiaty zamiast trawnika!

Nawet osoby niezajmujące się ogrodnictwem wiedzą, że zadbany trawnik to absolutna podstawa porządnego ogrodu. Ale jeśli chcemy, by nasza przydomowa oaza zieleni była oryginalna i nie podążała za typowymi trendami, możemy zdecydować się na zastąpienie klasycznego trawnika czymś dużo ciekawszym. Bardzo atrakcyjną wizualnie i łatwiejszą w utrzymaniu alternatywą są rośliny okrywowe. Zamiast płaskiej, jednokolorowej połaci trawy, nasz ogród może wypełnić się pięknym, kwitnącym kobiercem ozdobnych roślin płożących. Napiszemy trochę więcej o roślinach okrywowych i podpowiemy jakie gatunki możecie wybrać.

Co to znaczy rośliny okrywowe?

Rośliny okrywowe, znane również jako płożące lub zadarniające, to grupa roślin ozdobnych o bardzo gęstym, zwartym rozroście. Cechą wyróżniającą je na tle innych roślin jest bardzo szybkie rozprzestrzenianie się ich pnączy. Skutkiem tego jest powstanie ścielącego się dywanu na podłożu.

Dzięki swoim właściwościom rozrostowym płożące rośliny mogą całkowicie zastąpić tradycyjny trawnik. Jeśli chodzi o funkcjonalność, spełniają one wszystkie funkcje trawnika:

  • chronią podłoże przed utratą wilgoci, co pomaga w rozwoju wszystkich roślin i zmniejsza ilość wody, którą musimy zużyć na podlewanie
  • chronią podłoże przed erozją, osłaniając je od działania warunków atmosferycznych
  • chronią podłoże przed nadmiernym nagrzaniem przez promienie słoneczne, co jest szczególnie istotne w przedłużających się okresach wysokich temperatur
  • z racji gęstego i szczelnego pokrycia ziemi, skutecznie ograniczają pojawianie się i rozrost chwastów

Oprócz wymienionych wyżej zwykle wykonywanych przez trawnik, zadań, rośliny płożące posiadają dodatkowe zalety, których zwykła trawa nie ma:

  • skuteczniej niż trawa wypełniają puste przestrzenie w ogrodzie, np. pod drzewami czy krzewami, czyli w miejscach, gdzie trawa z racji mniejszej ilości słońca nie chce dobrze rosnąć
  • ich pielęgnacja jest dużo mniej wymagająca niż pielęgnacja trawy, co znacznie oszczędza ilość pracy i środków (woda, nawóz, narzędzia i maszyny) wkładanych w dbanie o ogród
  • walory wizualne – umówmy się – zadbany trawnik jest ładny, ale jest…no cóż, wyłącznie zielony i trawiasty. Rośliny okrywowe mają mnóstwo odmian, różniących się wyglądem i kolorami liści i – co najważniejsze – kwitną pięknymi kwiatami, tworząc barwne okrycie ziemi.

Jakie rośliny okrywowe do ogrodu?

Kiedy stwierdzimy, że mamy dość nudnej, nijakiej, zawsze takiej samej trawy i podejmiemy decyzję o wypełnieniu naszego ogrodu kolorową, kwitnącą warstwą roślin ozdobnych, czeka nas trudny wybór. Ilość możliwych opcji jest bardzo duża i to, jaką wybierzemy, jest zależne tylko od naszego gustu. Opiszemy tu siedem przykładów tego, jakie rośliny i kwiaty płożące do ogrodu możecie wybrać:

Konwalie - kwiaty okrywowe
  1. Konwalia majowa – bylina z rodziny konwaliowatych. Jej charakterystyczne kwiatki w kształcie dzwonków i ich intensywny zapach zna chyba każdy. Jej jedyną wadą jest toksyczność wszystkich elementów rośliny. Ale poza tym jest bardzo dobrym wyborem do ogrodu – szybki rozrost, atrakcyjny wygląd i piękny, intensywny zapach.
  2. Macierzanka piaskowa – niewysoka roślina (do 30 cm) kwitnąca od czerwca do końca sierpnia ślicznymi, różowoliliowymi kwiatkami rosnącymi w grupach po 3-6 sztuk. Jest rośliną miododajną, więc przyciąga do ogrodu owady zapylające np. pszczoły czy motyle.
  3. Floks szydlasty – znany również jako płomyk szydlasty. Jest to bylina zimozielona, więc przez cały rok wypełni nasz ogród ładną zielenią. Kwitnie od kwietnia do maja. Kwiatki mogą być w różnych kolorach: biały, różowy lub nawet fioletowy. Mogą też być dwubarwne. Duża ilość kwiatków tworzy niesamowity efekt kwiatowego kobierca. Podobnie jak opisana wyżej macierzanka jest rośliną miododajną, więc oprócz pięknego wyglądu, przyniesie też korzyści dla innych roślin w ogrodzie.
  4. Poziomkówka indyjska – zgodnie ze swoją nazwą, z wyglądu przypomina znane wszystkim poziomki, zarówno pod względem kształtu liści jak i owoców. W przeciwieństwie jednak do poziomek, jej owoce nie są jadalne (nie są trujące, ale bardzo niesmaczne. Spożyte w większych ilościach mogą powodować sensacje żołądkowe).
  5. Rozchodniki – grupa roślin obejmujących ponad 750 gatunków, wybór jest więc ogromny. W zależności od wybranej odmiany kwitną od czerwca nawet do października, oferuje też różne rodzaje i kolory kwiatów. Sprawdzają się również jako rośliny do skalniaków
  6. Bodziszek czerwony – zwany też krwistym. Może osiągać nawet do 50 cm wysokości. Bardzo ciekawie wyglądające liście o okrągłym zarysie, jesienią przebarwiające się na intensywny, czerwony kolor (stąd nazwa) i spore, fioletowe kwiaty powodują, że całość sprawia bardzo atrakcyjne wrażenie.
  7. Ułudka wiosenna – niska (do 20 cm), częściowo zimozielona bylina. Malutkie (do 1,5 cm średnicy), ale bardzo ładne kwiatki o jasnoniebieskich płatkach i białym oczku pośrodku, kwitnące w gronach po kilka sztuk, kwitną od kwietnia do maja.

Pięknie kwitnące rośliny i kwiaty okrywowe wypełniające ogród, będą niewątpliwie ciekawszym i ładniejszym elementem niż, klasyczny do bólu, trawnik. Nie wymagają tyle zachodu co utrzymanie, przycinanie i podlewanie trawy i robią dużo lepsze wrażenie. Ich zaleta – czyli szybki rozrost, może być ich wadą, ale tylko jeśli pozwolimy im zbyt się rozprzestrzenić. Poza tym wyjątkiem są lepsze od trawnika w każdym szczególe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *