Firmy ogrodnicze — zakres usług i ceny w 2023 roku

Kiedy decydujemy się na założenie ogrodu przy naszym domu, nie zawsze mamy świadomość, ile pracy tak naprawdę wymaga jego stworzenie i utrzymanie. Dodatkowo nie każdy ma czas, aby przeprowadzać wszystkie konieczne prace w ogrodzie samemu. Jeśli jednak mamy fundusze, które możemy regularnie przeznaczać na ten cel, możemy skorzystać z usług firm ogrodniczych zapewniających kompleksową obsługę dotyczącą zakładania i pielęgnowania ogrodów. Jakie usługi zapewniają takie firmy i jaki jest ich koszt? Prezentujemy zakres i cennik usług ogrodniczych 2023.

Czym zajmuje się firma ogrodnicza?

Posiadanie pięknego, zadbanego ogrodu to marzenie wielu właścicieli domów jednorodzinnych. Jednakże ilość czasu i pracy, które trzeba włożyć w takie przedsięwzięcie, często są nieprzekraczalną barierą, uniemożliwiającą realizację takiego pragnienia. Jeśli jednak zdecydujemy się na skorzystanie z usług firmy zajmującej się tym profesjonalnie, możemy wybrać spośród wielu usług ogrodniczych, te, które aktualnie pasują do naszych potrzeb. Świadczone przez takie firmy usługi, możemy podzielić na 5 najważniejszych kategorii:

 • Zakładanie i pielęgnacja trawników – piękna trawa to podstawa każdego ogrodu. Dobranie odpowiednich nasion i rodzaju nawozu to ważne i odpowiedzialne zadanie, gdyż ma wpływ na wygląd naszego ogrodu przez długie lata. Usługi związane z trawnikiem dzielą się na dwie kategorie: zakładanie i pielęgnacja.
  Założenie trawnika wymaga przygotowania gruntu przy pomocy glebogryzarki. Można (i w celu zapewnienia jak najdłuższej żywotności trawnikowi powinno się) zdecydować o założeniu siatki przeciwko kretom i agrowłókniny uniemożliwiającej rozrost chwastów. Kolejna decyzja, którą musimy podjąć, to rodzaj trawnika: z siewu nasion czy z rolki. Trawa z rolki jest lepszym wyjściem pod względem czasowym — po jej rozłożeniu nasz trawnik jest piękny i zielony, a po około 3 tygodniach, kiedy zakorzeni się w pełni, będzie gotów do bezpiecznego użytku. Z kolei świeżo posiana trawa z nasion, jest wrażliwa na warunki atmosferyczne i szkodniki, zanim wzejdzie. Problem polega na tym, że trawa z rolki to dużo większy koszt. Wybranie jej może wiązać się z nawet dwukrotnie wyższą ceną za metr kwadratowy, niż w przypadku sianej.
  Pielęgnacja trawnika to oczywiście przycinanie i nawożenie trawy, ale też zabiegi przy użyciu maszyn specjalistycznych. Wertykulacja, czyli robienie płytkich nacięć w podłożu mające na celu pozbycie się tzw. filcu tworzącego się z resztek skoszonej trawy, liści itp. Blokuje on przenikanie wody i działanie nawozów. Zabieg wertykulacji polepsza też przenikanie wody i powietrza do systemu korzeniowego trawy.
  Aeracja – czyli nakłuwanie podłoża. Ułatwia wnikanie wody i nawozu, zwiększa odporność trawnika.
 • Usługi ogrodnicze – podobnie, jak w przypadku trawników, wiąże się to z nawożeniem, przycinaniem i ochroną roślin. Dobór odpowiednich środków zapobiegających występowaniu chorób i chroniących przed szkodnikami, odpowiednie przycinanie drzew i krzewów zapewniające optymalny rozrost i atrakcyjny wygląd, usuwanie chwastów i wywóz odpadów.
 • Projektowanie ogrodu – firma ogrodnicza tworzy dokładny projekt ogrodu zgodny z życzeniami zlecającego. Specjaliści mogą zaproponować konkretny styl, dobór roślin i ich kompozycję i we współpracy z klientem stworzą kompletny, dopracowany w każdym szczególe projekt. Przy pomocy programów komputerowych realizowane są też pełne wizualizacje, pozwalające zapoznać się z końcowym efektem jeszcze przed zaczęciem jakichkolwiek prac w ogrodzie. Do projektu dołączony od razu jest pełny kosztorys prac i zakupu materiałów.
 • Zakładanie ogrodu – po wykonaniu projektu, firma ogrodnicza wykonuje kompleksową usługę założenia i urządzenia ogrodu. Oczyszczenie terenu, przygotowanie gruntu (przy pomocy glebogryzarki lub mini koparki), ułożenie włóknin, tkanin i siatek zabezpieczających podłoże, ułożenie obrzeży, ściółkowanie, sadzenie roślin, ułożenie ścieżek ogrodowych czy nawet postawienie pergoli i altanek.
 • Systemy nawadniania – jako część projektu zakładania ogrodu, lub kładzenie w gotowym już ogrodzie, firma ogrodnicza zapewni stworzenie i uruchomienie takiego systemu. Odpowiednio dostosowane do zawartości ogrodu systemy nawadniania pozwalają oszczędzić wodę i czas, który byłby wymagany na jego podlanie ręczne. Wykorzystują wodę z dowolnego źródła (z sieci wodociągowej, studni głębinowych, a nawet z instalacji retencyjnych).

Wachlarz usług oferowanych przez firmy zajmujące się ogrodami jest bardzo duży. Cokolwiek chcemy zrobić w naszym ogrodzie, pomóc nam może w tym firma ogrodnicza. Cennik usług jest zróżnicowany, zależnie od tego co wybierzemy, a nawet, w jakim województwie mieszkamy. Postaramy się przybliżyć uśrednione ceny w celu zorientowania się w kosztach orientacyjnych wybranych prac.

Ile kosztuje godzina pracy ogrodnika w 2023 roku?

Ceny usług ogrodniczych różnią się w zależności od firmy, miasta i województwa, w którym mieszkamy czy ogółu prac zleconych firmie. Przedstawiamy uśrednione koszty poszczególnych usług.

Pracownik firmy ogrodniczej w trakcie spryskiwania roślin

Zakładanie i pielęgnacja trawników.

UsługaCena za m2
Przygotowanie podłoża pod trawnik10-15 zł
Rozłożenie siatki przeciw kretom10-20 zł
Założenie trawnika z siewu10-30 zł
Założenie trawnika z rolki20-50 zł
Rozłożenie agrowłókniny20-40 zł
Aeracja/Wertykulacja2-3 zł
Koszenie trawnika0.80-2 zł
Oprysk przeciwko chwastom2-3 zł
Nawożenie1-2 zł

Usługi ogrodnicze

UsługaCena
Grabienie liści1-2 zł/m2
Przycinanie drzew i krzewów10-2000 zł/szt. lub 50-200 zł/h
Wycinka drzew/krzewów50-2000 zł/szt
Oprysk drzew/krzewów2-5 zł/m2
Pielenie2-12 zł/m2
Wywóz50-200 zł/m3
Przycinanie żywopłotów do wys. 1,5 m5-20 zł/m2
Przycinanie żywopłotów powyżej wys.1,5 m12-30 zł/m2

Projektowanie ogrodu

UsługaCena
Powierzchnia do 500 m21500-4000 zł
Powierzchnia 500-1000 m22000-6000 zł
Powierzchnia powyżej 1000 m2Od 3000 wzwyż, zależnie od powierzchni
Piękny ogród w lecie

W przypadku projektu ogrodu istotny wpływ na cenę ma nie tylko jego powierzchnia, ale i stopień rozbudowania, użyte materiały, wybrane rośliny itp. Dlatego przedział cenowy jest bardzo płynny w tej kwestii.

Zakładanie ogrodu

UsługaCena
Wyrównanie terenu7-20 zł/m2
Układanie włóknin/siatek10-40 zł/m2
Układanie obrzeży10-40 zł/mb (bez kosztów materiału)
Ściółkowanie8-15 zł/m2
Sadzenie drobnych roślin2.5-10 zł/szt. lub 30-50% wartości sadzonki
Sadzenie krzewów8-20 zł/szt. lub 30-50% wartości sadzonki
Sadzenie drzew10-60 zł/szt. lub 30-50% wartości sadzonki
Układanie ścieżki20-60 zł/m2 (bez kosztów materiału)

System nawadniania

Ceny systemów nawadniania są zależne od tego jak rozległy i jak skomplikowany ma być wybrany przez klienta system. Średnia cena metra kwadratowego instalacji to 10-30 zł. Do tego należy doliczyć odpowiednią dla rozmiaru ogrodu ilość zraszaczy (10-300 zł/szt.), sterowniki elektroniczne (200-1000zł/szt.), czujnik deszczu (50-800 zł/szt.) czy pompy do nawadniania (300-2000 zł/szt.).

Biorąc pod uwagę wszystkie koszty, założenie i pielęgnacja ogrody przez firmę ogrodniczą, nie są małym wydatkiem. Jednak satysfakcja, jaka płynie z posiadania wyjątkowego, zadbanego ogrodu o każdej porze roku, jest niewątpliwie warta tych nakładów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *