Jak dbać o oczko wodne zimą w ogrodzie
Bardzo często oczko wodne to „oczko w głowie” ogrodnika. Dobrze zaprojektowane i pielęgnowane potrafi naprawdę zmienić oblicze ogrodu i dodać mu mnóstwo uroku. Jednak jak każdy element przydomowej oazy zieleni, również oczko wodne wymaga, by odpowiednio o nie zadbać zimą. Podpowiemy Ci dzisiaj jak upewnić się, że zarówno rybki i rośliny, jak i sprzęt przeżyją bezpiecznie okres mrozów.
Ryby w oczku wodnym zimą
Przygotowania do sezonu zimowego zacznij już jesienią, najlepiej w październiku, zanim jeszcze temperatury spadną poniżej zera. To jak będziesz zabezpieczać rybki w oczku wodnym zimą, zależy przede wszystkim od jego głębokości. Jeśli nie jest ona zbyt duża (nie przekracza 100 cm) niezbędne będzie wyłowienie i przechowanie w cieplejszym pomieszczeniu wszystkich Twoich pływających podopiecznych. Warstwa wody o tej głębokości nie będzie w stanie nagrzać się w niższych partiach do tego stopnia, aby zapewnić im bezpieczne przezimowanie. Gdyby temperatura powietrza spadła drastycznie mogłoby dojść do zamarznięcia całości wody, co niestety oznaczałoby śmierć dla wszystkiego, co tam żyje. W przypadku płytkich zbiorników, po wyłowieniu z nich ryb, należy spuścić z nich wodę, aby zamarzając, nie uszkodziła struktury.
Jeśli głębokość Twojego oczka przekracza 120-130 cm, możesz być spokojny o większość swoich ryb. Wyjątkiem są te największe (jak na przykład karpie koi), które wymagają, aby było to minimum 150 cm.
Aby zapewnić bezpieczne warunki dla ryb w oczku wodnym zimą, najważniejszym elementem jest dostarczenie im stałego dopływu powietrza. Jest to niezwykle istotne szczególnie w przypadku ostrych zim, kiedy powierzchnia wody zamarza. Może wtedy dojść do uduszenia ryb na skutek braku dostępu tlenu i światła słonecznego, niezbędnego do fotosyntezy roślin w oczku. Kiedy dojdzie do sytuacji, że pokryje się ono warstwą lodu, natychmiast musisz wyciąć w niej jak największy otwór. Bardzo dobrym pomysłem jest też zainstalowanie pompy lub napowietrzacza wody. Muszą one być jednak umieszczone na odpowiedniej głębokości, aby nie zamarzły pod wpływem ujemnych temperatur.
Karmienie ryb w oczku wodnym zimą również rządzi się swoimi prawami. Kiedy termometr pokazuje Ci, że powietrze ma tylko kilka stopni, zacznij znacznie ograniczać ilość pokarmu dostarczanego rybom. Zimą przechodzą one w bardziej oszczędny tryb funkcjonowania, więc nie wymagają dużych ilości pożywienia. Poza tym, jeśli Twoje oczko wodne miało czas, aby rozwinąć swój ekosystem, to znajdzie się w nim dość pożywienia, aby ryby przetrwały zimę. Mniej więcej co 1,5 – 2 tygodnie dodaj do wody trochę żywego pokarmu (suche pokarmy nie służą rybom zbyt dobrze w zimie), to powinno zapewnić im bezpieczne przetrwanie.
Rośliny w oczku wodnym zimą
Przygotowując się do sezonu chłodów, musisz oczyścić oczko z wszystkich martwych elementów roślin. Pozostawione na zimę, mogą stworzyć duże zagrożenie dla zimujących w nim ryb, zużywając konieczny do ich życia tlen.
Jeśli posiadasz w swoim oczku rośliny, które nie są odporne na mrozy, najlepszym pomysłem jest przeniesienie ich do zbiornika zastępczego na czas zimy. Pamiętaj jednak, aby przez ten okres rośliny oprócz wody, miały też dostęp do światła. Przeniesienia wymagają wszelkie gatunki egzotyczne, ale też większość roślin zimozielonych.
Wszelkie rośliny szuwarowe (np. tatarak) możesz pozostawić w wodzie, ale przytnij je przed zimą, tak aby tylko trochę wystawały nad powierzchnię wody. Nie tylko utrudnią wodzie zamarzanie, ale będą swoimi łodygami dostarczać do niej tlen.
W przypadku gdy na brzegach oczka wodnego również masz posadzone rośliny, dobrze jest dla ich bezpieczeństwa nakryć je na zimę np. agrowłókniną lub matą słomianą. Na szczęście większość gatunków wykorzystywanych w takich miejscach jest odporna na niskie temperatury, więc jeśli zima nie postanowi być wyjątkowo sroga, to nie musisz się bardzo o nie martwić.
Napowietrzanie oczka wodnego zimą
Wspomniane wyżej napowietrzanie wody w oczku wodnym zimą jest ważne nie tylko dla ryb, ale całości żyjącego tam ekosystemu. Jest to więc jedna z najważniejszych rzeczy, o które musimy zadbać.
Wycinanie przerębli to najprostszy, ale nie jedyny sposób, aby dostarczyć do wody w oczku potrzebną ilość tlenu. Masz dostępnych kilka innych opcji:
- Tabletki oksydujące – preparaty dostępne do kupienia w sklepach zoologicznych, które po wrzuceniu do oczka uwalniają nadtlenek wodoru. Rozkłada się on stopniowo, zapewniając natlenienie wody przez dłuższy czas.
- Pompy i napowietrzacze – tradycyjne urządzenia stosowane w tym celu przez cały rok, sprawdzą się tylko do pewnego momentu. Jeśli temperatury spadną zbyt mocno, konieczne będzie użycie sprzętu dostosowanego do pracy w niskich temperaturach. Sprawdzają się one, nawet gdy termometr wskaże -20°C.
- Sztuczne przeręble – wycięcie otworu sprawdzi się tylko, gdy mróz nie jest zbyt duży. Kiedy jednak robi się zbyt zimno, bardzo przydatnym rozwiązaniem może być sztuczny przerębel, wykonany z plastiku, wyposażony w grzałkę uniemożliwiająca zamarznięcie powierzchni wody.
Wszelkie artykuły potrzebne, aby zadbać o swoje oczko wodne, znajdziesz na stronie: https://trzmiel.com.pl. Wspomniany wyżej napowietrzacz do oczka wodnego na zimę, preparaty do natleniania i uzdatniania wody czy grzałki zimowe – to wszystko i więcej kupisz właśnie w tym sklepie.
Zabezpieczenie oczka wodnego na zimę
Aby upewnić się, że Twoje oczko wodne zimą będzie bezpieczne od zanieczyszczeń, bardzo dobrym pomysłem jest przykrycie jego powierzchni siatką. Będzie ona wychwytywać wszelkie elementy, które mogłyby wpaść do niego np. niesione wiatrem, i zabrudzić w nim wodę.
Zima to trudny okres dla większości żywych stworzeń w przyrodzie. Jednak teraz, wiedząc jak zadbać o ryby i rośliny, oraz jak zabezpieczyć oczko wodne na zimę, możesz być pewien, że przetrwa ono bezpiecznie ten ciężki czas i znów będzie cieszyć swym wyglądem w kolejnym sezonie.
Jeśli jesteś miłośnikiem akwarystyki to sklep trzmiel.com.pl jest dla Ciebie idealnym miejscem. Znajdziesz tam obszerny blog „Trzmiel radzi”, który zawiera obszerną bazę informacji dotyczących wszystkiego, co związane z zakładaniem i dbaniem o akwarium słodkowodne, morskie czy oczko wodne. Doświadczeni specjaliści pracujący w tym sklepie służą swoją wiedzą i doradzą każdemu, kto potrzebuje pomocy. Sklep trzmiel.com.pl prowadzi też sprzedaż produktów niezbędnych na każdym kroku prowadzenia akwarium lub oczka wodnego. Posiada szeroki asortyment zbiorników (w tym również takich na wymiar, dzięki czemu można dopasować je do swoich potrzeb), filtrów, napowietrzaczy, pomp, grzałek, roślin, dekoracji, oświetlenia, nawozów czy pokarmu dla ryb. Bez względu na to czy dopiero zaczynasz, czy jesteś weteranem akwarystyki, uzyskasz tam fachową pomoc i profesjonalne produkty dostosowane do potrzeb Twojego akwarium.