Jak wykorzystać fusy z kawy i herbaty w ogrodzie?

Chcąc żyć zgodnie z popularnymi aktualnie trendami związanymi z ekologią i ideą zero-waste musimy nauczyć się wykorzystywać ponownie wszelkie produkty i materiały, które to umożliwiają. W ogrodnictwie to podejście przejawia się to najmocniej w postaci prowadzenia kompostownika. Ale nie tylko w ten sposób możemy wspomagać przyrodę i jednocześnie czerpać z tego korzyści. Kolejnym dobrym pomysłem, jest wykorzystanie niektórych odpadów bezpośrednio w ogrodzie. W tym przypadku mowa o fusach z kawy i herbaty. Nie wszyscy wiedzą, że jedne i drugie mogą być bardzo przydatne.

Jakie rośliny ogrodowe lubią fusy z kawy i herbaty?

Kawa i herbata używane są w większości domów, a fusy powstałe po zaparzeniu obu napojów lądują zwykle w koszu na śmieci. W związku z tym ilość odpadów rośnie, a dodatkowo marnuje się wiele bardzo przydatnych składników. Zastosowanie w ogrodzie fusów z kawy i herbaty pozwoli zapobiec obu tym problemom.

Za wykorzystaniem w ogrodzie przemawia przede wszystkim ich bogaty skład. Zawierają przede wszystkim ważne dla roślin składniki, jak azot, fosfor, potas i magnez. Mają też lekko kwaśny odczyn, co szczególnie docenią rośliny preferujące podłoże o niższym pH. Nie należy się jednak obawiać, że mogą one zbytnio zakwasić podłoże, zwłaszcza fusy z herbaty, które są nieco mniej kwaśne niż te z kawy.

W przypadku tych drugich dodatkowym plusem jest długi czas uwalniania składników odżywczych, dlatego zastosowanie fusów z kawy w ogrodzie będzie miało długotrwałe, korzystne dla roślin działanie.

Wśród gatunków, które najbardziej docenią zastosowanie tych dwóch odpadów kuchennych, znajdują się wrzosy, rododendrony, paprocie, hortensje, fiołki, magnolie, ale i borówki, marchew czy pomidory.

Z kolei rośliny preferujące podłoże zasadowe, mogą niekorzystnie zareagować na zastosowanie fusów. Przykłady takich roślin to: grusze, jabłonie, bez, oregano, tymianek czy winorośl.

Fusy z kawy jako nawóz

Jak wykorzystać fusy w ogrodzie?

Należy pamiętać, aby nie używać fusów z napojów, do których dodany był cukier, gdyż mogą one spowodować rozwój grzybów szkodliwych dla roślin. Bardzo dobre są fusy z herbat białych, zielonych czy czerwonych. Nieco mnie odżywcza jest herbata czarna, która jest zwykle nieco bardziej przetwarzana w trakcie produkcji. Trzeba unikać też stosowania herbat aromatyzowanych chemicznie, zawarte w nich substancje smakowe mogą być szkodliwe dla roślin. Fusy z kawy w ogrodzie należy używać na tych samych zasadach – unikać słodzonych i zawierających śmietankę/mleko.

Sposobów jak wykorzystać fusy z kawy i herbaty w ogrodzie jest kilka:

  • Nawóz – najpopularniejsza i najprostsza metoda, ale nawet nawożenie można przeprowadzić na kilka sposobów. Fusy z kawy do ogrodu najłatwiej zastosować na zasadzie ściółki lub wymieszać je z ziemią dookoła roślin. Tak samo postępujemy z fusami herbacianymi. Jedna i drugie mogą być użyte od razu po wykorzystaniu ich w domu, albo ususzone do późniejszego zastosowania. Można z nich również zrobić nawóz płynny, zalewając niewielką ich porcję (z jednej – dwóch szklanek) ok. 10 litrami wody, a następnie odstawić na przynajmniej kilka godzin. Otrzymany produkt idealnie nadaje się do użyźniania gleby przez podlewanie co kilka dni. Bezpośrednio przed użyciem najlepiej wymieszać całość ponownie.
  • Przeciwko szkodnikom – z racji silnych aromatów, zarówno kawa, jak i herbata działają odstraszająco na szkodniki roślin, np. mszyce. Kofeina zawarta w kawie i czarnej herbacie jest dla nich zabójcza. Dlatego wykonanie oprysku zapobiegnie ich pojawieniu się, a jeśli już są, skutecznie je zwalczy.
  • Podczas przesadzania – przenosząc rośliny na nowe miejsce, świetnym pomysłem jest wymieszanie podłoża na nowym stanowisku właśnie z fusami herbaty lub kawy. Nie powinniśmy jednak tego robić przy młodych sadzonkach. Kofeina zawarta w fusach może źle wpływać na rozwój młodych roślin.
  • Kompostowanie – jeden i drugi rodzaj fusów wpływa korzystnie na procesy zachodzące przy powstawaniu kompostu, a dodatkowo poprawi jego jakość za sprawą zawartych w nich substancji.

Nie tylko same fusy z herbaty w ogrodzie mogą być użyteczne. Z powodzeniem możemy wykorzystać również herbatę w torebkach, pod warunkiem że są one zrobione z naturalnych materiałów, jak papier czy bawełna. Rozłożą się one w glebie, nie szkodząc przyrodzie.

Warto więc gromadzić i wykorzystywać fusy z herbaty i kawy, pomożemy w ten sposób naszym roślinom, przyrodzie i swojemu portfelowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *