Jak otworzyć centrum ogrodnicze i odnieść sukces – poradnik krok po kroku

Otwarcie sklepu ogrodniczego to marzenie wielu pasjonatów zieleni. To nie tylko biznes, ale przede wszystkim wyraz osobistej pasji i zamiłowania do roślin i ogrodnictwa. Wartości, jakie niesie ze sobą prowadzenie takiego sklepu, wykraczają daleko poza aspekty finansowe. To także szansa na tworzenie pięknych ogrodów i wprowadzanie roślinności do otaczającego nas świata. W tym artykule przyjrzymy się krok po kroku procesowi otwierania sklepu ogrodniczego, omówimy kluczowe aspekty planowania, zarządzania i promocji, a także podzielimy się cennymi wskazówkami dotyczącymi rozwoju tego rodzaju przedsiębiorstwa. Jeśli jesteś gotowy na fascynującą podróż po świecie ogrodów i roślin, to zapraszamy do lektury.

Jak otworzyć centrum ogrodnicze

1. Przygotowanie

 • Wybór lokalizacji
 • Przygotowanie planu biznesowego
 • Zdobycie niezbędnych licencji i zezwoleń
 • Zaplanowanie asortymentu

2. Realizacja

 • Budowa lub wynajem lokalu
 • Zakup wyposażenia
 • Rekrutacja pracowników
 • Promocja centrum ogrodnictwa

3. Zarządzanie

 • Obsługa klientów
 • Zamówienia i dostawy
 • Zarządzanie magazynem
 • Finanse i księgowość

1. Przygotowanie

Wybór lokalizacji

Lokalizacja centrum ogrodnictwa jest niezwykle ważna. Powinno znajdować się w miejscu, w którym jest duży ruch pieszych i/lub samochodów, i w pobliżu potencjalnych klientów, czyli osób, które mają ogrody. Od miejsca, które wybierzesz na swój sklep ogrodniczy, będzie zależeć bardzo wiele elementów w każdym okresie jego działania. Na początku będzie to przede wszystkim cena działki lub lokalu na Twoją działalność. Oprócz tego dostęp do dostawców, wygodny dojazd dla klientów, czy konkurencja w pobliżu.

Przygotowanie planu biznesowego

Przed otwarciem centrum ogrodnictwa należy przygotować plan biznesowy. Plan biznesowy to dokument, który opisze Twój biznes, jego cele, strategię i finanse. Jest to niezbędne narzędzie, które pomoże Ci ocenić, czy centrum ogrodnicze to dobry pomysł dla Ciebie, i pomoże Ci uzyskać finansowanie, jeśli będziesz go potrzebować. Dobry plan biznesowy musi przede wszystkim zawierać analizę SWOT.

 • S (Strengths) – mocne strony, czyli wszystko co może być atutem otwartego przez Ciebie centrum ogrodniczego. Może to być na przykład korzystna lokalizacja, szeroki asortyment, wykwalifikowana kadra czy konkurencyjne ceny.
 • W (Weaknesses) – słabości, niezależne od Ciebie okoliczności, które mogą utrudniać prowadzenie działalności i odniesienie sukcesu. Przykładami takich czynników to duża konurencja, sezonowość branży ogrodniczej czy spore koszta prowadzenia biznesu związane z inflacją i sytuacją geopolityczną naszego kraju.
 • O (Oportunities) – szanse,istniejące warunki i elementy, które odpowiednio wykorzystane pozwolą na szybszy rozwój biznesu, lepsze rozbudowanie bazy klientów i skuteczniejsze ich pozyskiwanie. Na przykład rosnąca popularność ogrodnictwa hobbystycznego, rozwój rynku online czy możliwość współpracy z innymi firmami ogrodniczymi.
 • T (Threats) – zagrożenia. Czynniki, na które nie masz wpływu, a które mogą wystąpić i negatywnie wpłynąć na Twoją działalność gospodarczą.
Jak otworzyć własne centrum ogrodnicze - infografika

Pisząc biznes plan, musisz uwzględnić wszystkie czynniki występujące w miejscu, w którym planujesz założyć swoje centrum ogrodnicze:

 • Czy istnieje duża konkurencja w najbliższej okolicy? Jeśli tak jest, to czy są jakieś nisze, które mógłbyś wykorzystać, aby uzyskać przewagę nad nimi? Czy ich asortyment jest kompletny czy brakuje w nim produktów, którymi mógłbyś ściągnąć do swojego sklepu klientów?
 • Czy jest to miejsce, w którym buduje się dużo nowych domów jednorodzinnych czy raczej gęsto zabudowane centrum miasta? Wpłynie to znacząco na Twój początkowy asortyment, kiedy jeszcze nie będzie można sobie pozwolić na zakup wszystkiego po trochę i trzeba decydować co może przyciągać ludzi, a z czym można się wstrzymać.
 • Jakie są potrzeby osób prowadzących ogródki przydomowe w otoczeniu Twojej firmy? Czy w najbliższej okolicy można kupić na przykład potrzebne narzędzia? Czy trzeba po nie jechać do marketu oddalonego o kilkanaście kilometrów lub nawet dalej?
 • Co oferuje lub – tym bardziej – czego nie oferuje konkurencja? Co możesz wykorzystać, by od początku uzyskać przewagę przynajmniej w jednym lub kilku aspektach działalności ogrodniczej.

Istotne jest też zawarcie informacji na temat planowanych wydatków (początkowych i długofalowych), zysków i ich wykorzystania, sposobów pozyskiwania zaopatrzenia i jego dystrybucji (czy otworzysz też sklep online czy tylko sprzedaż w sklepie stacjonarnym) i struktury organizacyjnej firmy (ilość pracowników, ich zadania, zasady zatrudnienia itp).
Dokładnie i staranie wykonany biznes plan będzie ogromnym wsparciem w kolejnych krokach otwierania Twojego sklepu ogrodniczego i potężnym sprzymierzeńcem przy staraniu się o dofinansowanie.

Ogrodnik w Centrum Ogrodniczym

Zdobycie niezbędnych licencji i zezwoleń

Aby prowadzić centrum ogrodnicze, musisz uzyskać dwie koncesje:

Bez względu na to czy zamierzasz sam produkować sprzedawane ziarna czy zaopatrywać się w nie w hurtowni, musisz mieć pozwolenie na obrót materiałem siewnym (czyli ziarnami, cebulkami, bulwami, sadzonkami i rozsadami itp).

Druga koncesja konieczna do uzyskania dotyczy pozwolenia na obrót środkami ochrony roślin (czyli zarówno preparatami ochronnymi przed chorobami czy szkodnikami, jak i substancjami działającymi odżywczo, czyli nawozami)

Obydwie koncesje możesz uzyskać w wojewódzkim inspektoracie ochrony roślin i nasiennictwa.

Każdy pracownik sklepu ogrodniczego musi również odbyć szkolenie podstawowe z zakresu obrotu środkami ochrony roślin. Trwa ono ok.18-24 godzin, a jego koszt to waha się w przedziale 300-600 złotych, zależnie od miasta. Po takim kursie otrzymuje się pozwolenie na używanie środków ochrony roślin, które jest aktualne przez 5 lat. Po tym okresie należy odbyć szkolenie uzupełniające, które jest krótsze (ok. 7 godzin) i kosztuje 150-300 zł.

Zaplanowanie asortymentu

Asortyment centrum ogrodnictwa powinien być dostosowany do potrzeb lokalnych klientów. Już w trakcie przygotowywania biznes planu, powinieneś się zapoznać z ofertą centrów ogrodniczych znajdujących się w okolicy Twojego przyszłego sklepu. Dobrym pomysłem jest też na przykład przeprowadzenie ankiety w celu zebrania informacji od potencjalnych klientów, na przykład za pomocą mediów społecznościowych lub nawet osobiście, rozmawiając z nimi. Pozwoli to na rozeznanie się w sytuacji i zaplanowanie jakie produkty są potrzebne na lokalnym rynku, czym możesz przekonać i przyciągnąć do siebie ogrodników z okolicy i nie tylko. W przypadku bliskiego sąsiedztwa dużych marketów konieczne będzie znalezienie swojej niszy. Ciężko będzie z nimi konkurować na przykład cenami sprzętu ogrodniczego, gdyż kupując duże ilości od producentów, markety zyskują zniżki, dzięki czemu mogą obniżyć cenę detaliczną produktu. Zyskać natomiast można przewagę różnorodnością i jakością dostępnych w sprzedaży roślin. Sadzonki sprzedawane w dużych sklepach nie są otoczone odpowiednią opieką, a przechowywanie ich pod dachem nie sprzyja ich zdrowiu. Można to wykorzystać zapewniając zadbane i zdrowe sadzonki, w dużej ilości odmian.

2. Realizacja

Budowa lub wynajem lokalu

Jeśli chcesz otworzyć własne centrum ogrodnicze, musisz wybudować lub wynająć lokal. Przy wyborze lokalu należy wziąć pod uwagę jego wielkość, lokalizację, dostępność mediów i parkingu. Wybór, czy wynająć, czy wybudować własny lokal jest trudny. Zależy on oczywiście przede wszystkim od funduszy, którymi dysponujesz na początek.

 • Jeśli zdecydujesz się na wynajęcie, jesteś ograniczony dostępnymi ofertami. Nie wszystkie z nich będą również spełniać Twoje wymagania. Aby prowadzić sklep ogrodniczy oferujący dużą ilość sadzonek i żywych roślin, potrzebny jest plac, na którym będą one wyeksponowane przez większość roku. W stosunkowo niewielkiej miejscowości liczącej ok. 13 tys. mieszkańców wynajęcie lokalu o powierzchni 300 m2 posiadającego parking i plac to koszt rzędu 3,5 – 4 tys. miesięcznie. Ale pawilon handlowy w Łodzi, o powierzchni 90 m2, z parkingiem, 8km od centrum to już koszt 6,3 tys. za miesiąc. Cena za metr kwadratowy jest zależna od miasta i umiejscowienia lokalu w jego granicach. Może wahać się od 30 (mniejsza miejscowość lub z daleka od centrum) do nawet 90 (duże miasta blisko centrum) złotych za metr kwadratowy.
 • Jednakże dla osób z dużo mniejszym kapitałem początkowym, wynajęcie to jedyne rozwiązanie, jako że przy dzisiejszej sytuacji ekonomicznej w naszym kraju, postawienie własnego budynku na lokal handlowy to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych. Do tego należy doliczyć koszt zakupu działki, jeśli takowej nie posiadamy. Ceny, podobnie jak w przypadku wynajmu, zależne są od miejscowości i lokalizacji działki. Średnia cena za metr kwadratowy działki, w dużym mieście, oddalonej o kilka/kilkanaście kilometrów od centrum to 200-500 złotych. Zakup działki budowlanej wielkości 300 m2, z doprowadzonymi mediami, na obrzeżach Krakowa lub Łodzi to koszt rzędu 300 tys. złotych.
  Postawienie budynku pod sklep i doprowadzenie go do stanu „pod klucz” to duży wydatek. W ostatnich latach ceny materiałów budowlanych i robocizny szybują w górę, więc koszty takich przedsięwzięć są coraz wyższe. W 2023 roku, średni koszt budowy metra kwadratowego budynku to 3 – 4 tys. złotych. Czyli budynek o powierzchni 100 m2 wymaga kwoty w okolicy 400 tys. Do tego dochodzą koszty przyłączenia mediów, wynajęcia ekipy itd. Tak więc koszt 100 m2 budynku pod klucz może osiągnąć nawet 500 tys.
  Oczywiście powyższe ceny dotyczą tradycyjnej zabudowy, takiej jak przy budowie domów mieszkalnych. Ale są też tańsze opcje, które mogą doskonale sprawdzić się przy budowie lokalu pod sklep ogrodniczy. Może to być na przykład budynek szkieletowy, którego głównym elementem jest drewniana konstrukcja. Metr kwadratowy budynku opartego na tym systemie kosztuje ok. 1,8 – 2,8 tys., czyli sporo taniej niż w przypadku budynku murowanego.
  Do kosztów postawienia budynku należy też doliczyć jego projekt – 2 – 4 tys.(w przypadku budynku niewielkiej lub średniej wielkości) i jego adaptacji 2-3 tys. złotych.
  Koszt wykończenia budynku pod sklep, zależny jest od standardu w jakim chcemy to wykończenie zrobić. Średni standard wykończenia to koszt mniej więcej 1 – 1,5 tys. złotych za metr kwadratowy. Tak więc średni koszt wykończenia budynku o powierzchni 100 m2 będzie wahał się od 100 do 150 tys. złotych.
Kwiaty w doniczkach na stole

Zakup wyposażenia

Aby prowadzić centrum ogrodnicze, musisz zakupić wyposażenie, takie jak regały, chłodnie, lada kasowa, sprzęt ogrodniczy i narzędzia. Ilość i wielkość wybranego wyposażenia będzie zależna od wielkości przestrzeni sklepowej oraz asortymentu.

W celu odpowiedniej ekspozycji kwiatów i sadzonek konieczne będzie kupienie odpowiednich mebli, np. regałów, stołów czy wózków.

 • Wykorzystywane są do tego na przykład stoły zalewowe. Stół tego typu, o rozmiarach 100 na 200 cm, to koszt ok. 2 tys. złotych. Na stole tej wielkości będziemy w stanie zaprezentować kilkadziesiąt doniczek z roślinami. Część stołów zalewowych jest wyposażona w kółka ułatwiające transport stołu z towarem.
 • Do stołów zalewowych dostępne też są nadstawki, które pozwalają na umieszczenie sadzonek w doniczkach wiszących. Nadstawka do stołu o podanych wyżej rozmiarach jest do kupienia za mniej więcej 1,5 tys. Pozwoli ona na ekspozycję dużo większej ilości roślin na tej samej przestrzeni.
 • Trójpoziomowy stół zalewowy długości 200 cm, oferujący lepszą ekspozycję i większą powierzchnię, to koszt 3,5 tys. zł.
 • Wózki do prezentacji kwiatów, również dostępne w różnych rozmiarach, składają się z kilku poziomów, na każdym z nich mieści się nawet kilkanaście doniczek. Przykładowo czteropoziomowy wózek, z rozmiarach 130 na 60 cm i wysokości 2 m, to koszt ok. 700 zł. Dodatkową zaletą wózków są kółka, które umożliwiają łatwe przemieszczenie go, nawet w pełnym obłożeniu doniczkami.
 • Regały przyścienne pozwolą nie tylko na ekspozycję sadzonek, ale innych towarów jak narzędzia, nasiona, nawozy czy worki z ziemią. Dostępne są w różnych szerokościach i głębokościach. Regał o wysokości 2 m i szerokości 1 m, czterema półkami o głębokości 40 cm i jedną spodnią 50 cm, to koszt rzędu 1,3 tys. zł.

Konieczne może też być posiadanie własnego samochodu. Cena kupna/leasingu samochodu zależna jest od tego czy zdecydujesz się na pojazd używany czy nowy. Może to być więc koszt od 20 do 300 tys.
Jeśli chodzi o asortyment Twojego sklepu, będzie on zależny od tego na co jest zapotrzebowanie w jego okolicy oraz oferty konkurencji. Odpowiedni dobór sprzedawanych produktów to najważniejszy element budowania marki sklepu i bazy klientów. Niezbędne jest pozyskanie kontaktów z hurtowniami ogrodniczymi, w których będziesz zaopatrywać się w towary do swojego sklepu. Określenie kwoty, którą na początek będziesz musiał wyłożyć na zaopatrzenie swojego sklepu w towar, jest bardzo ciężkie, gdyż zależy to od wybranego dostawcy/hurtowni, towarów, które zdecydujesz się sprzedawać, a nawet okolicy, w której znajduje się Twój sklep. Na pewno jednak należy się liczyć z kwotą przekraczającą 100 tys. złotych. I to raczej w przypadku ostrożnego i dość ograniczonego pierwszego zatowarowania. Kwestia odpowiedniego doboru sprzedawanych artykułów wiąże się nierozłącznie z kolejnym punktem naszego poradnika.

Rekrutacja pracowników

Nie jest możliwe osiągnięcie sukcesu w prowadzeniu centrum ogrodniczego, bez posiadania dużej wiedzy na temat tej branży. Jeśli nie masz doświadczenia w prowadzeniu centrum ogrodnictwa, musisz zatrudnić pracowników, którzy znają się na roślinach i ogrodnictwie. Klienci przychodząc do takiego miejsca oczekują nie tylko dużego wyboru interesujących ich towarów, ale przede wszystkim kogoś, kto zna się na tym i jest w stanie doradzić w każdej kwestii. Niestety, w aktualnej sytuacji gospodarczej, zatrudnienie dodatkowych pracowników niesie za sobą bardzo wysokie koszty. Najlepiej więc, aby osoba zakładająca centrum ogrodnicze posiadała odpowiednią wiedzę, gdyż jest to kluczowe do osiągnięcia sukcesu.

Promocja centrum ogrodnictwa

Aby poinformować potencjalnych klientów o istnieniu Twojego centrum ogrodnictwa, musisz je promować. Możesz to zrobić za pomocą reklamy w lokalnej prasie i Internecie, a także poprzez udział w targach i imprezach ogrodniczych. W czasach kiedy prawie wszyscy szukają interesujących ich rzeczy w sieci, dobrym pomysłem jest również założenie strony Twojego centrum ogrodniczego, najlepiej połączonej ze sklepem internetowym. Cena założenia sklepu internetowego zaczyna się w okolicy 3 tys. złotych. Oczywiście dostępne są droższe, bardziej rozbudowane projekty, ale dla początkującej firmy podstawowa wersja będzie w zupełności wystarczająca.

Rośliny w doniczkach w sklepie ogrodniczym

Prowadzenie sklepu ogrodniczego

3. Zarządzanie

Po otwarciu centrum ogrodnictwa musisz je dobrze zarządzać. Obejmuje to obsługę klientów, zarządzanie zamówieniami i dostawami, zarządzanie magazynem, finansami i księgowością. W celu prowadzenia księgowości najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy, zajmującej się tym zawodowo. Koszt takich usług nie jest wielki (ok. 100-150 zł. dla niewielkiej jedno lub dwuosobowej firmy), a zaoszczędzi Ci to sporo czasu i nerwów.

Miesięczny koszt prowadzania sklepu ogrodniczego zależny jest od wielu czynników. Pewne są takie koszty jak ZUS (podstawowa kwota dla jednoosobowej działalności gospodarczej to ok. 1,5 tys. złotych), media (prąd, woda), abonament telefoniczny, czynsz (w przypadku wynajmowanego lokalu). Do tego dochodzą dodatkowe koszty, które mogą się pojawić np. rata leasingu/kredytu za samochód, koszty paliwa, opłaty za zatrudnionych pracowników i ich wynagrodzenie, łącze internetowe, utrzymanie strony i sklepu internetowego itp.

Ważne wskazówki

 • Zrób rozeznanie w branży. Przed otwarciem centrum ogrodnictwa warto dowiedzieć się jak najwięcej o branży ogrodniczej. Możesz to zrobić, odwiedzając inne centrum ogrodnicze, uczestnicząc w szkoleniach i konferencjach, a także czytając książki i artykuły na temat ogrodnictwa.
 • Zainwestuj w szkolenia. Warto zainwestować w szkolenia z zakresu ogrodnictwa, aby poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności. Możesz to zrobić, uczestnicząc w kursach, szkoleniach i warsztatach.
 • Bądź otwarty na zmiany. Rynek ogrodniczy jest w ciągłym rozwoju, dlatego warto być otwartym na zmiany i dostosowywać asortyment i ofertę centrum ogrodnictwa do potrzeb klientów.

Podsumowanie

Otwarcie i prowadzenie centrum ogrodniczego to fascynujące przedsięwzięcie, które oferuje wiele możliwości rozwoju biznesowego. W niniejszym artykule omówiliśmy kluczowe kroki i czynniki, które należy wziąć pod uwagę podczas otwierania i prowadzenia takiego przedsięwzięcia.

Wnioski są jasne – aby osiągnąć sukces w branży ogrodniczej, niezbędne jest solidne przygotowanie, wiedza i pasja. Początkowy okres może być wymagający, ale determinacją i starannością można osiągnąć stabilność finansową oraz zadowolenie klientów. Kluczem do sukcesu jest także ciągłe doskonalenie oferty, dbanie o jakość produktów i usług, a także skuteczna promocja.

Pamiętajmy, że centra ogrodnicze nie tylko dostarczają roślin i akcesoria do ogrodu, ale także inspirują do tworzenia pięknych przestrzeni na świeżym powietrzu. Dla wielu osób jest to miejsce, gdzie odnajdują spokój i radość w pracy nad swoim ogrodem. Dlatego też otwarcie i prowadzenie centrum ogrodniczego może być nie tylko opłacalnym biznesem, ale także satysfakcjonującą przygodą.

Zachęcamy wszystkich, którzy marzą o własnym centrum ogrodniczym, do zgłębienia wiedzy i rozważenia tego przedsięwzięcia. Z odpowiednim podejściem i zaangażowaniem można stworzyć miejsce, które będzie cieszyć zarówno klientów, jak i właścicieli przez wiele lat. Powodzenia w otwieraniu i prowadzeniu swojego własnego sklepu ogrodniczego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *