Mała retencja – 5 tys. dotacji na przydomowe oczko wodne

Warunki wodne w Polsce nie należą do najlepszych. Zmiana klimatu i złe zarządzanie powojennymi działaniami melioracyjnymi sprawiły, że obecny stan zasobów wodnych w Polsce musi zostać naprawiony. W tym celu powstał program Małej Retencji, mająca gromadzić wodę, wspierając rozwój naturalnego krajobrazu.

Mała retencja – co to jest za program?

Mała retencja ma za zadanie gromadzić wodę w niewielkich zbiornikach, dzięki zatrzymaniu lub spowolnieniu spływu wód. Jednocześnie program małej retencji wspiera i zachowuje naturalny krajobraz.  Głównym celem małej retencji na obszarach nizinnych jest zapobieganie suszom i powodziom, dzięki zwiększaniu możliwości retencyjnych danego obszaru. Natomiast na terenach górskich mała retencja wodna polega na przeciwdziałaniu odpływu wód opadowych. Mała retencja powstała także w celu odtwarzania i zachowywania istniejących już obszarów wodno-błotnych, poprzez wspieranie naturalnych zbiorników wodnych. Istnieje kilka programów wspierających małą retencję, zarówno dla osób prywatnych, jak i dla rolników. “Miasto z Klimatem – zielono-niebieska infrastruktura” to konkurs ogłoszony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z udziałem Ministerstwa Klimatu, w którym to samorządy mogą zdobyć pieniądze na gospodarowanie wodami opadowymi i rozbudowę zieleni miejskiej. „Retencja korytowa – program międzyresortowy” to program, który jest realizowany przez spółkę Wody Polskie, mającą za cel przywrócenie dwufunkcyjności urządzeń melioracyjnych w celu zapewnienia retencji wód w czasie suszy. “Modernizacja gospodarstw rolnych – obszar nawadniania w gospodarstwie” to program dla rolników, którzy chcą sfinansować budowę zbiornika wodnego do magazynowania wody lub zainstalować systemy nawadniające czy zbierające wodę.

Wkłady do oczek wodnych

Wymieniając obiekty małej retencji należy pamiętać o oczkach wodnych, które można zbudować niemal w każdym ogródku. Są to działania lokalne wspierające małą retencję. Oczko wodne stanowi świetny element dekoracyjny, a także źródło chłodu i przyjemnego mikroklimatu, jaki wokół oczka się tworzy. Budując oczko wodne można zdecydować się na użycie folii lub użyć prostszej metody, stosując wkłady do oczek wodnych. To oszczędność czasu i pieniędzy, jeśli dodatkowo zdecydujemy się na dotacje Mała Retencja, która oferuje do 5 tysięcy złotych na przydomowe oczka wodne. Wkłady plastikowe są proste w montażu i utrzymaniu czystości. Są też bardziej wytrzymałe od folii.

Rośliny ozdobne na oczku wodnym

Forma do oczka wodnego

Decydując się na dofinansowanie Mała Retencja, możemy wybrać odpowiednią formę, która sprawdzi się w naszym ogrodzie, zwłaszcza, jeśli nie posiadamy dużo przestrzeni do zagospodarowania. Gotowe formy oczek wodnych są w różnych kształtach i rozmiarach, dzięki czemu z pewnością dopasujemy odpowiednią formę do naszego ogrodu. Należy jednak pamiętać, że forma do oczka wodnego nie jest na tyle głęboka, by móc w niej hodować ryby czy niektóre gatunki roślin wodnych. Kupując formę należy także liczyć się z tym, że nie zmienimy już kształtu naszego oczka wodnego i trzeba wykopać odpowiedni pod kształt formy otwór w ziemi. Ostatnim krokiem będzie aranżacja brzegów oczka wodnego i samego wnętrza oczka wodnego. 

Budowa oczka wodnego wspiera małą retencję i poprawia zasobność polskich ziem w wodę. Wspierając przy tym naturalne środowisko i bilans wodny kraju. Zbiornik taki, jak oczko wodne magazynuje wodę, którą można wykorzystywać na potrzeby gospodarcze, ale także w celach ozdobnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *